FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

EXCLUSIV Ce alege Zeljko Kopic între Hagi, Modric, Maradona sau Messi: „A fost preferatul meu suprem, dar el este la alt nivel”

Foto Eduard Apostol
Foto Eduard Apostol

Articol de , - Publicat duminica, 05 ianuarie 2025 23:13 / Actualizat duminica, 05 ianuarie 2025 23:14

Antrenorul „câinilor”, Zeljko Kopic, fost mijlocaș central ca fotbalist, a fost pus de reporterul GSP.ro să aleagă între mai mulți foști mijlocași și fotbalisti ofensivi din toate timpurile. Alegeri interesante ale croatului și o surpriză: Zeljko, fan Real Madrid, îl vede pe Lionel Messi cel mai bun fotbalist din istorie.

Zeljko Kopic, 47 de ani, a schimbat fața lui Dinamo. În bine. Dintr-o echipă aflată în zona retrogradării, croatul a dus-o pe podium. La începutul lui 2025, „haita” este pe locul 3, la numai un punct în spatele celor de la U Cluj și FCSB.

Fundașul lui Dinamo pleacă la altă echipă din Superliga
DINAMO
Fundașul lui Dinamo pleacă la altă echipă din Superliga

„N-ar fi o dramă să nu prindem play-off-ul, obiectivul a rămas și rămâne locurile 6-8, dar, într-adevăr, ar fi o mare dezamăgire să nu fim acolo după sezonul regulat", a admis Andrei Nicolescu, administrator special, într-un interviu acordat GSP.ro.

Kopa este de părere că Dinamo se poate lupta pentru marea performanță în play-off, cu toate că evită să facă promisiuni uriașe.

Zeljko Kopic a avut de ales între marii fotbaliști ai lumii. Iată ce a ieșit!

Până la startul campionatului în ediția de primăvară 2025, cu două săptămâni înaintea debutului, prima rundă fiind extraordinară, meci al orgoliilor în Bănie, cu Universitatea Craiova, antrenorul croat își permite încă să-și tragă sufletul la o discuție cu reporterul GSP.ro.

Fost mijlocaș de meserie în cariera de fotbalist, Kopic a fost pus să aleagă între mai mulți mijlocași de clasă internațională în cadrul unui joc "X sau Y". Iată ce-a ieșit!

Reporter: „Mister, ați fost mijlocaș, haideți să alegem între câțiva mijlocași și fotbaliști ofensivi, ca să vedem cine iese numărul 1 în topul preferințelor!”
Zeljko Kopic: „Hai!”

Reporter: „Boban sau Effenberg”
Zeljko Kopic: „Boban”

Reporter: „Boban sau Rijkaard”
Zeljko Kopic: „Rijkaard”

Reporter: „Boban sau Asanovic”
Zeljko Kopic: „Boban”

Reporter: „Boban sau Xavi
Zeljko Kopic: „Xavi”

Reporter: „Xavi sau Iniesta
Zeljko Kopic: „Iniesta”

Reporter: „Iniesta sau Redondo”
Zeljko Kopic: „niesta... Dar mi-a plăcut enorm Redondo!”

Reporter: „Iniesta sau Zidane”
Zeljko Kopic: „Zidane”

Reporter: „Zidane sau Messi”
Zeljko Kopic: „Messi”

Reporter: „Messi sau Ronaldo”
Zeljko Kopic: „Messi”

Reporter: „Messi sau Hagi”
Zeljko Kopic: "(râde) Doamne, ce întrebi?! Ce să zic... Messi"

Reporter: „Messi sau Modric”
Zeljko Kopic: „Totuși Messi”

Reporter: „Messi sau Maradona"
Zeljko Kopic: „Messi, el este învingătorul"

Concluzia lui Zeljko Kopic: "Sunt fan Real Madrid. Maradona a fost preferatul meu, suprem, dar impactul lui Messi în fotbal este colosal"

Zeljko Kopic și-a motivat opțiunile finale.

„Sunt jucători mari, dar și un context diferit. Maradona a fost preferatul meu, suprem. Dar Messi este la alt nivel în fotbal, așa că aleg Messi.

Este incredibil, ai menționat mulți fotbaliști uriași. Vedem fotbalul de zi cu zi mult mai rapid, iar impactul lui Messi în fotbal este colosal.

Sunt fan Real Madrid, dar Messi rămâne Messi”, a comentat dinamovistul.

Citește și:
Accident cumplit la schi: fotbalistul de 34 de ani a căzut din telescaun și și-a pierdut viața. Soția lui a fost rănită
Campionate
Accident cumplit la schi: fotbalistul de 34 de ani a căzut din telescaun și și-a pierdut viața. Soția lui a fost rănită
Septupla campioană de Grand Slam s-a căsătorit în secret! Nunta a ținut 5 zile
Altele
Septupla campioană de Grand Slam s-a căsătorit în secret! Nunta a ținut 5 zile
Ce-a fost asta?! A lăsat Superliga pentru Cupa Africii și s-a făcut de râs: „Calamitate”
Campionate
Ce-a fost asta?! A lăsat Superliga pentru Cupa Africii și s-a făcut de râs: „Calamitate”
Reapare moda „sateliților” » Știința dă jucători la Dinamo
Superliga
Reapare moda „sateliților” » Știința dă jucători la Dinamo
EXIT din România. O celebră companie suedeză a vândut afacerea din țara noatră
Profit.ro
EXIT din România. O celebră companie suedeză a vândut afacerea din țara noatră
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (4)
OlteanuMarian
OlteanuMarian  •  06 Ianuarie 2025, 10:18

...toti romanii stiu ca hagi a fost un mare moftangiu ...

aspida
aspida  •  06 Ianuarie 2025, 09:50

Si totusi, Maradona ! Insa dupa Pele.

Pendufraud
Pendufraud  •  06 Ianuarie 2025, 09:17

Antrenorul croat este un om inteligent, care știe footbal, spre deosebire de cel care a mâzgălit articolul, care pare surprins ca un fan Real Madrid susține ca Messi este cel mai bun fotbalist din toate timpurile. Au făcut-o chiar jucatori care au jucat alături de Ronaldo la RM (Bale, Benzema, Modric, Casemiro) după ce au plecat. Dupa cum spune columbianul James Rodriguez, jucătorii lui RM nu aveau voie să facă declarații publice pozitive despre Messi…

Vezi toate comentariile (4)
Comentează