FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Pregătiri cu dedicaţie » Şumudică face antrenamente dure pentru Oţelul şi Dinamo

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 ianuarie 2011 00:00

Şumudică va exersa asiduu în amicalele de iarnă tactici speciale pentru "dubla" Oţelul - Dinamo, din primele 3 etape, considerată capitală de rapidişti

"Primul meci e cu Urziceniul, nu-l desconsiderăm, însă Rapidul îşi va juca viitorul în următoarele două etape, la Galaţi şi cu Dinamo acasă", a anunţat preşedintele Dinu Gheorghe
.
La prima discuţie cu jucătorii din acest an, Marius Şumudică a anunţat: "Vreau să vă pregătiţi ca şi cum meciul cu Oţelul e peste cîteva zile! Încercaţi să uitaţi, cît sîntem cu toţii, de alte probleme, chiar dacă ştiu şi eu că sînt greutăţi cu banii. Hai să tragem tare să readucem glorie Rapidului!". Planul lui Şumi e să dozeze pregătirea pentru ca echipa să atingă maximum de potenţial chiar în debutul returului, pentru a nu risca să piardă definitiv contactul cu locul 1.

"Şumudică le va spune încă de pe-acum jucătorilor cum vrea să joace la Galaţi, intrînd direct în detalii tactice. În primul rînd, vor fi exersate contraatacurile, fiind un meci în deplasare. Veţi sesiza mai multe aspecte din amicale", a precizat unul dintre giuleşteni.

"În primele etape, vor fi unii antrenori care vor pierde. Sper să nu-i mai aud cu scuze de genul «echipa nu e la sută la sută din potenţial». Astea sînt vrăjeli"

"Nu cred în «meciuri capitale». Rapidul nu va lua titlul dacă le va învinge pe Oţelul, pe Dinamo şi va pierde apoi trei-patru meciuri cu echipe mai slab cotate"
Mircea Rădulescu, şeful Şcolii de Antrenori FRF

"Partidele cu Oţelul şi cu Dinamo sînt decisive doar dacă vrem titlul. Obiectivul meu însă e participarea în cupele europene"
Marius Şumudică, antrenor Rapid

Cu cine joacă Rapid în primele 3 etape din 2011
Et. 19 - Unirea Urziceni (a)
Et. 20 - Oţelul (d)
Et. 21 - Dinamo (a)

6,50 e cota la pariuri că Rapid va lua titlul. Giuleştenii sînt creditaţi de bookmakeri cu a cincea şansă, după Timişoara, Oţelul, FC Vaslui şi Steaua

Citește și:
Ce se ascunde sub noul șantier » Locul unde s-a câștigat un titlu șters din istorie renaște după zeci de ani, cu 75 de milioane €
Superliga
Ce se ascunde sub noul șantier » Locul unde s-a câștigat un titlu șters din istorie renaște după zeci de ani, cu 75 de milioane €
Pus pe liber, Elvir Koljic semnează » Va fi coleg cu un alt fost rapidist
Superliga
Pus pe liber, Elvir Koljic semnează » Va fi coleg cu un alt fost rapidist
Soția lui Andrei Ivan a încins Instagramul din Vietnam. Apariția provocatoare care a atras toate privirile
Stranieri
Soția lui Andrei Ivan a încins Instagramul din Vietnam. Apariția provocatoare care a atras toate privirile
Luat la ochi de Gigi Becali chiar la debutul pentru FCSB, Boutoutaou a reacționat: „Sincer, nu mă așteptam”
Conference League
Luat la ochi de Gigi Becali chiar la debutul pentru FCSB, Boutoutaou a reacționat: „Sincer, nu mă așteptam”
FOTO Gară istorică din București este demolată
Profit.ro
FOTO Gară istorică din București este demolată
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

În iulie 2026, un vlogger a petrecut o zi Cernobîl » Șocat de ce a găsit la bazinul de înot al „orașului fantomă”

O minge în cap i-a schimbat destinul! Cum a ajuns Ștefania Uță campioană europeană și speranța României la Jocurile Olimpice


Comentarii (1)
burgundy
burgundy  •  12 Ianuarie 2011, 10:35

Trebuie Sumudica sa insiste mereu sa aduceti glorie Rapidului. Marius, cred ca ai deja vechime mai mare la Rapid decat Sumi (cumulat) ca jucator, ce naiba, doriti-va si voi frate mai mult, bafta! FZR!!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează