FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - STEAUA, AZI, 20:30, DIGISPORT 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Prima etapă de repaus » În premieră în acest sezon, Reghe vrea să menajeze titularii

Articol de - Publicat duminica, 10 martie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 09 martie 2013 22:45

Laurenţiu Reghecampf se gîndeşte deja la partida de la Londra.

Tehnicianul crede că Steaua are o şansă bună de a ajunge în "sferturi" şi, pentru prima oară în acest sezon, campionatul va trece în plan secund. Astfel, azi, cu Ceahlăul, avînd în vedere şi că înaintea acestei etape distanţa dintre roş-albaştri şi ocupanta locului doi în Liga 1, Astra, era de 12 puncte, Reghe nu va trimite pe teren cea mai bună formulă de joc. Faţă de partida cu Chelsea de joia trecută, antrenorul se gîndeşte să-i titularizeze pe Gardoş, Prepeliţă şi Tatu. Ar fi pentru prima oară de la startul campionatului cînd Steaua nu ar evolua cu cea mai bună garnitură din primul minut.

Neubert decide
În privinţa celor care vor fi menajaţi, ultimul cuvînt îl va avea preparatorul fizic Thomas Neubert. Reghecampf va avea o discuţie azi cu acesta pentru a vedea ce fotbalişti au nevoie de repaus. Printre cei odihniţi, pe lîngă suspendatul Cristi Tănase, s-ar putea afla Chiricheş, Pintilii sau Rusescu. În lotul Stelei sînt însă şi jucători ce n-au nevoie de repaus, precum Latovlevici. Conform staffului tehnic din Ghencea fundaşul stînga are cea mai mare creştere valorică dintre toţi jucătorii stelişti în acest sezon şi e genul de fotbalist care ar putea fi scos din formă de o eventuală pauză. Drept dovadă, Paul Pîrvulescu, cel care l-ar fi putut înlocui pe Lato, nici măcar n-a fost convocat pentru întîlnirea cu Ceahlăul. De asemenea, Bourceanu are o capacitate de refacere foarte bună şi aproape sigur va fi titular azi. În schimb, o altă decizie pe care ar putea să o ia Reghecampf e ca Popa şi Chipciu să evolueze fiecare cîte o repriză.

3 ani şi jumătate au trecut de la ultima victorie a Stelei la Piatra-Neamţ, petrecută în august 2009, scor 2-0

8 victorii în 15 partide au obţinut steliştii în deplasare la Ceahlăul, de patru ori s-au impus gazdele şi 3 partide s-au încheiat la egalitate