FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - STEAUA, SÎMBĂTĂ, 21:30, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Primul meci după 5 luni în care Bănel nu e titular » Mai ştie Steaua să joace fără Nicoliţă?

Nicoliţă (26 de ani) a semnat cu Saint-Etienne, iar Steaua va încasa 700.000 de euro de pe urma transferului

Articol de - Publicat sambata, 10 septembrie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 09 septembrie 2011 22:35

Diseară, la Mediaş, va lipsi "numărul 16", lucru care s-a întîmplat extrem de rar în ultimii 6 ani şi jumătate

Levy are o mare problemă de rezolvat după pauza de două săptămîni datorată meciurilor echipei naţionale. Cum va găsi înlocuitorul lui Nicoliţă, mai ales că e vorba despre un fotbalist de care Steaua a fost dependentă în actualul sezon. Bănel a fost singurul fotbalist de cîmp din lot care a bifat toate minutele posibile în cele 8 jocuri oficiale ale Stelei.

Mai mult, în cei 6 ani şi jumătate pe care i-a petrecut la Steaua, Nicoliţă a fost un om de bază, lipsind de foarte puţine ori indiferent că antrenorul s-a numit Zenga, Protasov, Hagi, Olăroiu, Piţurcă, Stoichiţă, Cîrţu sau Levy. Cu Nicoliţă (26 de ani) pe teren, Steaua a ieşit neînvinsă de pe teren în 204 dintre cele 265 de meciuri jucate de Bănel în perioada ianuarie 2005 - august 2011.

În plus, va fi pentru prima dată, după 5 luni, cînd Steaua va evolua fără a-l avea în teren din primul minut pe cel care a îmbrăcat tricoul cu numărul 16. Pe 16 aprilie 2011, la Sportul - Steaua 1-2, roş-albaştrii evoluau pentru ultima dată fără Nicoliţă, care a fost suspendat. De atunci, Steaua a avut 18 meciuri oficiale, în absolut toate Bănel fiind titular.

Cine îl va înlocui pe Bănel diseară? Cum în lot nu există nici un alt mijlocaş dreapta de meserie, aproape sigur, Levy va merge tot pe varianta Rusescu, cum a experimentat şi în ultimul amical, 3-0 cu Buftea.

Gaz Metan - Steaua
Stadion Municipal, 21:30, DigiSport şi liveTEXT pe GSP.RO
Gaz Metan: Pleşca - R. Zaharia, Fl. Lazăr, Markovici, Buzean - Hoban, Cr. Todea, Bawab, Breeveld, C. Petre - Cr. Bud
Steaua: Tătăruşanu - Martinovici, Iliev, Geraldo, Latovlevici - Rusescu, Bourceanu, Brandan, Cr. Tănase - Tatu, M. Costea

2011-2012 100 % 8/8

86 la sută din toate meciurile Stelei în Europa în perioada ianuarie 2005 - august 2011, adică 64 din 74, s-au disputat cu Bănel Nicoliţă pe teren

265 de meciuri a jucat Nicoliţă pentru Steaua în toate competiţiile, reuşind să cîştige şi 4 trofee: două titluri, o Cupă a României şi o Supercupă a României

Nikolici, MVP pentru Muntenegru
Atacantul Stelei a fost titular în ultimul meci al "naţionalei" Under 21 a Muntenegrului în meciul cu Ţara Galilor, din preliminariile Campionatului European. Nikolici a fost titular şi a fost unul dintre cei mai buni de pe teren, contribuind la victoria echipei sale, scor 3-1, cu un gol marcat în minutul 88. Este al treilea meci consecutiv în tricoul Muntenegrului în care reuşeşte să marcheze.

De luni, se vînd bilete la Cluj
Imediat după ce UEFA a decis ca meciul cu Schalke 04 să se joace pe 15 septembrie la Cluj, şefii Stelei au stabilit în regim de urgenţă preţurile tichetelor pentru jocul de joia viitoare. Cele mai ieftine vor fi la peluze, între 30 şi 50 lei. La cele două tribune vor costa între 80 şi 100 de lei, la tribuna 0 preţul e de 200 de lei, iar la VIP de 500 de lei.

Prepeliţă lăsat acasă
Mijlocaşul adus de la Universitatea Craiova n-a făcut ieri deplasarea la Mediaş pentru meciul de diseară cu Gaz Metan. Prepeliţă nu şi-a revenit după accidentarea suferită în returul de la Sofia cu ŢSKA, cînd a fost folosit titular. În schimb, Florin Costea a mers ieri la Mediaş, însă nu va începe din primul minut, ci e posibil să fie folosit pe final.