FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - STEAUA 1-0

Primul pumnal

Articol de - Publicat joi, 31 iulie 2008 00:00

Steaua a pierdut startul în noul sezon, după un meci decis de gafa lui Zapata şi de indulgenţa arbitrilor care nu l-au eliminat pe N'Doye în prima repriză

Deasupra arenei galben-verzi plutea încă dinaintea meciului o stare de război, încît parcă acolo urma să se joace soarta Europei pe următorii o sută de ani, nu trei amărîte de puncte!

Iar echipele s-au adaptat peisajului creat de patroni. Nervii şi-au cerut partea leului, înaintea tacticii şi a spectacolului, căci faulturile şi cartonaşele au abundat în primul mitan: cinci avertismente pentru gazde. Mai puţin cel ce se impunea, "roşu" la N'Doye. De altfel, galbenul a făcut complet legea sub reflectoare, fiindcă trupa lui Hizo a impus ritmul în faţa unui adversar surprinzător de apatic şi lipsit de soluţii. Chiar dacă Steaua a vrut să lase impresia că va transforma partida de la Vaslui într-un galop de sănătate cu o ocazie uriaşă din start a lui Nicoliţă, şut salvat in extremis de Buhuş, vicecampioana s-a stins după cea dintîi flamă.

Vai, Rufay!
În schimb, Cânu şi compania au dat drumul pensulei pe şevalet. Au desenat în linia mediană cu inspiraţie, au propus o circulaţie a balonului ucigătoare pentru adversar şi au căutat finalizarea din orice poziţie. Au rezultat momente de panică pentru careul Stelei! Aliuţă (18 - şut puţin lîngă bară), Burdujan (19 - "torpilă" scoasă de Ghionea) şi Temwanjera (21 - Zapata parează în doi timpi) au prefaţat lovitura lui Ljubinkovic din minutul 25. Aliuţă a centrat din flancul stîng, sîrbul a reluat cu sete spre poartă,  iar goal-keeperul roş-albaştrilor a scăpat balonul în aţe: 1-0! Columbianul a mai bîlbîit şi alte mingi, dar s-a revanşat parţial în finalul reprizei, cînd a evitat un gol ruşinos, la un şut-surpriză trimis de Ljubinkovici (45) aproape de pe linia de fund, direct sub transversală!

Gigi, te laşi?
Cu Tiago şi Arthuro mâini moarte, Steaua n-a explodat nici după pauză. Asta chiar dacă Dayro Moreno a încercat să ia cîteva acţiuni pe cont propriu, iar de pe bancă Lăcătuş a plusat în ultimele 25 de minute cu introducerea lui Stancu în locul închizătorului Ovidiu Petre. Tot Vasluiul a fost la timonă, cu trioul Aliuţă (58), N'Doye (60), Ljubinkovici (84) aproape de un 2-0 de neîntors. Meciul s-a terminat 10 la 10, fără Ghionea şi Petar Jovanivici. Şi Vasluiul a produs prima mare dezamăgire Stelei. "Mă las de fotbal dacă pierdem", zicea Gigi Becali înainte de meci. Ce-o fi azi?

“Nu e vina lui Lăcătuş că am pierdut la Vaslui”
Gigi Becali, patron Steaua

“Toţi străinii Stelei nu fac cît Aliuţă! Lăcătuş nu are nici o vină, nu aduce jucătorii! Totuşi, să-l ţii rezervă pe Goian e o mare nedreptate!”
Dumitru Dragomir, preşedinte LPF

Vai, Rufay!

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”