FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL

Probleme grave pentru Oţelul » Clubul a cerut intrarea în insolvenţă în regim de urgenţă

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 iulie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 05 iulie 2013 15:34

Oţelul Galaţi are probleme din ce în ce mai mari. Oficialii clubului au depus la Tribunalul Bucureşti cererea de intrare în insolvenţă.

Gălăţenii au cerut judecarea în regim de urgenţă, iar răspunsul trebuie să vină în 5 zile, potrivit Digisport.

Dan Adamescu deţine pachetul majoritar de acţiuni de aproape un an. Fotbaliştii sînt neplătiţi de mai multe luni şi au protestat în mai multe rînduri în finalul sezonului faţă de situaţia de la echipă.

În Liga 1, Rapid, U Cluj şi Gloria Bistriţa au mai intrat în insolvenţă în sezonul trecut. Din acest motiv, Rapid şi U Cluj nu au primit licenţa pentru următorul campionat.

 

Citește și:
„Îți omor copiii în Portugalia!” » Scandal-MONSTRU după Craiova - Levski: la un pas de bătaie!
Liga Campionilor
„Îți omor copiii în Portugalia!” » Scandal-MONSTRU după Craiova - Levski: la un pas de bătaie!
Nu s-a văzut la TV! Ședința de urgență pe care a avut-o Mihai Rotaru după eliminarea din Liga Campionilor
Liga Campionilor
Nu s-a văzut la TV! Ședința de urgență pe care a avut-o Mihai Rotaru după eliminarea din Liga Campionilor
Soția lui Juan Bauza l-a dat de gol: „Să sperăm că va juca acolo!”
Superliga
Soția lui Juan Bauza l-a dat de gol: „Să sperăm că va juca acolo!”
Nunta anului în sport?! A cerut-o în căsătorie pe celebra cântăreață
Stiri extrasport
Nunta anului în sport?! A cerut-o în căsătorie pe celebra cântăreață
ANAF lansează controale la persoanele care au încasat bani din drepturi de autor și au depășit plafonul de TVA. Ce trebuie să știe cei vizați
Profit.ro
ANAF lansează controale la persoanele care au încasat bani din drepturi de autor și au depășit plafonul de TVA. Ce trebuie să știe cei vizați
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Iată DOSARUL COMPLET de la Securitate al lui Dan Șucu, informatorul „Mircea Crișan”: „Voi respecta toate indicațiile” + „Timid, greoi în gândire, bâlbâit. Un mediocru necesar!”

Universitatea Craiova - Levski Sofia 2-2! Leka noşt, deţa! Campioana iese din scenă în turul 2 din UCL! Rămânem încă un an în afara fotbalului care contează


Comentarii (16)
george_85
george_85  •  21 Iulie 2013, 21:25

Stan e vinovatul !!!

mateiasi
mateiasi  •  07 Iulie 2013, 09:09
Postat de mihnea80 pe 05 Iulie 2013, 18:11

Cum si-a luat licenta Otelul? Sa ne zica Duru, cum sunt cu plata la zi si fara datorii. Sper sa-si rezolve galatenii problemele,insolventa nu-i un capat de drum ci un inceput, insa pe Duru nu-l iert!

Pentru a primi licenta, un club nu trebuie sa aiba datorii la 31 martie, iar Otelul nu avea nici o datorie la acea data. Luna trecuta, insa, a venit ANAF si a inventat o datorie de vreo 5 milioane de euro. Pe scurt: TOATE CLUBURILE DIN ROMANIA si-au platit jucatorii pe baza de conventii civile. ANAF zice ca s-a comis o ilegalitate (nu e adevarat, Legea 69 permitea conventii civile), si calculeaza impozite si penalitati ca si cum ar fi fost incheiate contracte de munca. Au mai incercat treaba asta cu Dinamo si Astra, dar cluburile au castigat in instanta. Si Otelul a facut contestatie in instanta, si probabil va castiga, dar va dura ceva timp.

bigsorin
bigsorin  •  06 Iulie 2013, 19:33

CE NU INTELEGETI ADAMESCU A FURAT BANII circa 7,3mil de euro si ia bagat in TNG mai bine spus firma de asigurari falimentara ASTRA ASIGURARI asa ca atentie unde va asigurati casa si masina

Vezi toate comentariile (16)
Comentează