FOTBAL  »  Superliga  »  DEPUNCTARE

Probleme mari în Liga 1 » Trei echipe sînt la un pas de depunctare

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 noiembrie 2015 13:43

Comisia de Disciplină şi Etică a FRF a anunţat astăzi că trei formaţii din Liga 1  au încălcat prevederile Regulamentului naţional de licenţiere şi de fair play financiar.

"Pentru o corectă informare a membrilor afiliați și a opiniei publice, Administrația de monitorizare financiară a cluburilor din Liga 1 anunță cluburile care au raportat datorii restante, la termenele-limită aplicabile, 30 iunie, 30 septembrie și 31 octombrie, către cluburi și/sau către angajați.

  • Asociația Fotbal Club Astra
  • Asociația „Fotbal Club ASA 2013 Tîrgu Mureș”
  • Fotbal Club CFR 1907 Cluj SA  

Sancțiunile regulamentare sînt deducerea punctelor din clasamentul sezonului competițional 2015-2016, în funcție de situația prezentată de fiecare club, conform Anexei II din Regulamentul național de licențiere a cluburilor și de fair play financiar, ediția 2014", se arată în comunicatul FRF.

Astra şi Tg. Mureş, alături de FC Botoşani, sînt investigate şi de UEFA din aceleaşi motive şi riscă să piardă bonusurile financiare din acest sezon, plus o eventuală excludere din cupele europene.

Citește și:
Ioan Ovidiu Sabău, în negocieri avansate cu Farul
Superliga
Ioan Ovidiu Sabău, în negocieri avansate cu Farul
Dacia a prezentat astăzi noul model » Cum arată „Striker”, SUV-ul mai ieftin decât 99% din piață
Noutati auto
Dacia a prezentat astăzi noul model » Cum arată „Striker”, SUV-ul mai ieftin decât 99% din piață
Iată staff-ul lui Mirel Rădoi la FCSB: anunțul campioanei României
Superliga
Iată staff-ul lui Mirel Rădoi la FCSB: anunțul campioanei României
Acuze grave: „Președintele lui PSG nu voia să mă vadă, cred că-i plăcea mai mult de soția mea”
Campionate
Acuze grave: „Președintele lui PSG nu voia să mă vadă, cred că-i plăcea mai mult de soția mea”
ULTIMA ORĂ Noi reduceri pregătite la impozitul pe locuință. Cine vor fi beneficiarii
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Noi reduceri pregătite la impozitul pe locuință. Cine vor fi beneficiarii
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Nu mi-am dat seama cât e de scurtă sau transparentă” » Eugenie Bouchard a venit la evenimentul de la Indian Wells cu o rochie pe care nu o probase

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (41)
adi_stelistul
adi_stelistul  •  27 Noiembrie 2015, 14:54
Postat de plischi pe 27 Noiembrie 2015, 14:48

chestiile astea mi se par ca si cum mi-ar umbla cineva in buzunar ca sa vada daca am bani de paine. daca se platesc impozitele catre stat, ce-i doare pe ei daca jucatorii nu sunt platiti la timp si-alte alea. daca eu - jucator - nu mai vreau sa raman la trupa respectiva fiindca nu ma platesc asa cum am convenit cu clubul, plec si-atata tot.

I-ai spus angajatorului tau filozofia asta?

travka
travka  •  27 Noiembrie 2015, 14:43
Postat de adi_stelistul pe 27 Noiembrie 2015, 14:40

Povestea cu depunctarea e pentru cei mai slabi de inger. Fac baietii recurs la TAS, li se accepta, se anuleaza depunctarea. Nu inteleg de ce mai e prevazuta depunctarea ca pedeapsa pentru incalcarea fair-play-ului financiar.

si oricum e vorba de o depunctare de 1 punct, adica nu e chiar ceva sa te sperie, pe principiul asta nu mai platesti niciun angajat niciodata si nici nu bagi insolventa, maxim o sa iei amenda 2000 de euro si 1 punct ...daca au reusit ele dinamo rapid si cfr sa dea teapa statului de 50 de mil de euro impreuna, ce pretentii sa ai de la Astra? asta e Ro, tara paduchilor

travka
travka  •  27 Noiembrie 2015, 14:35
Postat de babahuda pe 27 Noiembrie 2015, 14:24

toate cele sase care ameninta locul 1 va fi depunctata pana ce fc b pitesti soare aopune va ajunge pe locul 1 ..se va depuncta echipele care ameninta locul 1 pana ce siguranta incheiri campionatului pe locul de campioana a fc steaua pitestiului incalzita de soarele frf liga ,nu va exista barem de depunctare se va lua in calcul diferenta dintre cele implicate si steaua sus rasare a pitestiului insorit ...anexa

in primul rand te bate limba romana rau, in al doilea rand ce treaba are Steaua ca Astra-Asa si Cfr nu si-au platit datoriile? sau ca ii ancheteaza Uefa?

Vezi toate comentariile (41)
Comentează