FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - VICTORIA BRĂNEŞTI 7-1

Rapid a realizat scorul campionatului după cel mai bun meci făcut în acest sezon » Tornada vişinie

Articol de - Publicat luni, 27 septembrie 2010 00:00

Galeria Rapidului era cît p-aci să deschidă scorul încă din secunda 30. Atmosfera creată de fani l-au făcut pe Sergiu Bar să-i tremure genunchii şi să-şi piardă minţile în faţa lui Cassio. Vezi rezumatul partidei Rapid - Victoria Brăneşti 7-1! (video)

Brazilianul l-a aiurit uşor pe stoperul Brăneştiului şi i-a pus mingea pe tavă lui Sburlea. Internaţionalul de tineret a zis mersi, dar a tras agonizant peste transversală din faţa porţii.

Alin Buzărin ştia el ce ştia, Giuleştiul e ca Triunghiul Bermudelor pentru adversari. Vreo 10 minute nu s-au văzut decît giuleştenii. Spadacio (8) a încercat şi ipostaza de finalizator, fără efect însă, iar Sburlea (10) şi-a mai căutat încă o dată norocul. Cesinha şi Lazăr (19) au completat sarabanda ocaziilor rapidiste, printre ele strecurîndu-se şi torpila lui Avram (13).

Spectacol după pauză
Trupa lui Şumudică s-a dus dintr-o dată la 2-0. Rui Duarte i-a pus o "teleghidată" pe 6 metri lui Cassio (26), iar brazilianul n-a iertat şi a deschis scorul. Samba do Giuleşti a continuat şi Cesinha (31) a marcat al treilea său gol stagional. Galopul de sănătate a fost întrerupt de V. Simion (39), reuşită care i-a enervat însă şi mai rău pe feroviari.

După pauză, Torcida vişinie s-a dezlănţuit. Aproape faza şi golul. Cassio, Roman, M. Constantin, Frunză, la prima reuşită în Giuleşti, şi Lazăr au realizat scorul campionatului şi au arătat de ce Copos e atît de convins că Rapid poate cîştiga campionatul.

"S-a văzut diferenţa de valoare, am avut jocul la discreţie. Ne batem la podium şi ne luptăm cu noi înşine. Jucăm frumos, dar le-am zis băieţilor să fie duşmani cu automulţumirea"
Marius Şumudică, antrenor Rapid

"Mergem la casierie, dar nu ştiu cînd se va înîmpla asta. Sînt nişte probleme şi-l aşteptăm pe domnul Copos să vorbim, dar nu e în regulă. Nu zic mai multe, ştie dumnealui despre ce e vorba"
Sorin Frunză, mijlocaş Rapid

"Dedic golul soţiei şi celor doi copii ai mei. Jucăm bine, facem spectacol, putem emite pretenţii la titlu. Avem lot puternic şi practicăm un fotbal frumos"
Costin Lazăr, mijlocaş Rapid

"N-avem nici o scuză, în a doua repriză ni s-a tăiat filmul. Rapidul e echipa momentului, joacă un fotbal foarte bun"
Raul Marincău, fundaş Victoria Brăneşti

Bornescu ca Rocky
Mircea Bornescu i-a cerut crainicului să se audă în difuzoare, la încălzire, melodia "Eye of the Tiger" din celebrul film ce îl are în rol principal pe Sylvester Stallone. Aseară, ruga lui Mircea a fost împlinită, versurile auzindu-se din boxe în momentul în care goalkeeper-ul a ieşit de la vestiare pentru a se încălzi. Bornescu a fost aseară titular din nou după ce în partida de Cupă, cu Petrolul (5-0), Marius Şumudică mersese pe mîna lui Dani Coman.

Clovn la Pro Rapid
Sîmbătă, Cesinha şi soţia sa, Vania, au împlinit cinci ani de căsnicie, însă cei doi nu au putut sărbători aşa cum şi-ar fi dorit întrucît mijlocaşul se afla în cantonament pentru a pregăti meciul cu Brăneştiul. Vania a ţinut totuşi să-i facă o surpriză şi a trimis un clovn la Pro Rapid cu o scrisoare de dragoste, flori şi un balon în formă de inimă. (Cătălin Popescu)

Bozo şi Duarte s-au rupt
Vladimir Bozovici nu a rezistat decît 37 de minute aseară, el acuzînd o problemă musculară după un sprint. Muntenegreanul a dorit să continue, însă doctorii au decis că a suferit o întindere musculară pe coapsa stîngă şi a trebuit să fie înlocuit de Ezequias. Rui Duarte a suferit şi el tot o problemă musculară. (Cătălin Popescu)

Lazăr felicitat de adversari
Chiar dacă au fost adversari aseară, Costin Lazăr şi Vali Negru au avut timp şi de mici glume în timpul partidei. La golul de 2-0 al Rapidului, Lazăr i-a centrat perfect lui Cesinha, iar Negru, aflat la încălzire, l-a ironizat pe căpitanul giuleştenilor: "Te-ai găsit tu să centrezi!". Imediat după gol, Lazăr s-a dus la fostul său coleg din Giuleşti şi i-a strîns mîna zîmbind. (Cătălin Popescu)

Inbox:

- Cassio i-a dedicat golul soţiei. Imediat după reuşita de 1-0, brazilianul i-a trimis bezele consoartei aflate în tribună.
- Şumudică l-a îmbărbătat pe Spadacio înainte de meci, brazilianul fiind afectat că n-a reuşit să marcheze în acest campionat, deşi are o mulţime de pase decisive.
- Din cauza ploii care s-a abătut asupra Giuleştiului timp de 20 de minute înaintea partidei, tabela de marcaj a suferit un scurtcircuit, ea fiind reparată abia în minutul 23.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”