FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

VIDEO + FOTO Rapid a susținut prima sesiune de antrenamente la noua bază din Ștefănești

Articol de - Publicat vineri, 15 august 2025 14:50 / Actualizat vineri, 15 august 2025 14:59

Rapid a efectuat joi, 14 august, primul antrenament la noua bază din Ștefănești, investiție care a costat peste 6 milioane de euro,.

Sub comanda antrenorului Constantin Gâlcă (53 de ani), giuleștenii s-au antrenat pentru prima dată la noua bază de pregătire, a cărei lucrări au început pe data de 1 martie a acestui an.

+24 FOTO

Rapid a efectuat primul antrenament la noua bază din Ștefănești

Rapid, prin intermediul site-ului oficial al clubului, a publicat primele imagini cu jucătorii la inaugurarea noii baze din Ștefănești.

„Acest moment marchează finalizarea primei faze a complexului - amenajarea terenurilor de antrenament și zona provizorie pentru antrenamentele de forță și de vestiarele provizorii. Noul centru le oferă jucătorilor Rapidului condiții de pregătire la standarde europene un pas important în dezvoltarea clubului, consolidând strategia de creștere și performanță.

În următoarea etapă, la Ștefănești vor fi construite zona de sală și recuperare, iar faza a treia va aduce un hotel modern și o zonă de restaurant.

Ce cuprinde noua bază de pregătire:

  • Două terenuri de fotbal mari

  • Un teren dedicat antrenamentelor de portari

  • Un teren special pentru încălzire

  • O zonă de antrenament cu nisip

  • Gazonul hibrid

  • O clădire dotată cu toate facilitățile pentru antrenament și recuperare

  • Un hotel

  • Clădirile vor fi dotate cu panouri fotovoltaice

  • Piscină interioară

  • Saună

  • Sală de forță

  • Zonă de recuperare de ultimă generație

  • Vestiar modern

  • Sală de analiză video zonă de filmare a meciurilor

  • Restaurant

Centrul de Antrenament Rapid-Mobexpert este a treia bază a Rapidului, după Constructorul Mobexpert, acolo unde se vor antrena de acum înainte doar grupele de juniori din cadrul Academiei Rapid, și Baza Sportivă Coresi Mobexpert, dedicată sportului de masă, este casa a sute de copii care învață să joace fotbal”, se arată în comunicatul oficial al clubului.

La primul antrenament la baza de la Ștefănești a participat și un jucător de la Genoa

Giuleștenii au transmis în cursul serii de joi că mijlocașul grec Christos Papadopoulos (20 de ani), legitimat la Genoa, se va pregăti în perioada următoare cu Rapid.

Grecul a participat la prima sesiune de antrenament de la noua bază din Ștefănești.

Crescut la academia celor de la Falaniakos, grecul a mai trecut pe la Aetos Makrychoriou și Iraklis Larisas, până a ajuns la academia celor de la Genoa, în vara anului 2022. După doi ani, acesta a fost împrumutat la echipa de juniori a celor de la Juventus, pentru care a evoluat în sezonul precedent.

Grecul a debutat în Serie A pentru Genoa pe data de 5 mai 2024, când a bifat 3 minute în remiza cu AC Milan, scor 3-3.

Citește și:
S-a despărțit de fostul internațional și acum participă în noul sezon de la Insula Iubirii
Campionate
S-a despărțit de fostul internațional și acum participă în noul sezon de la Insula Iubirii
Gigi Becali s-a resemnat cu privire la jucătorul adus ca o vedetă la FCSB: „Am fost păcălit”
Superliga
Gigi Becali s-a resemnat cu privire la jucătorul adus ca o vedetă la FCSB: „Am fost păcălit”
Femeia cu peste 1 milion de urmăritori l-a filmat pe Tavi Popescu: „Cine-i frumusețea asta de bărbat?”
Superliga
Femeia cu peste 1 milion de urmăritori l-a filmat pe Tavi Popescu: „Cine-i frumusețea asta de bărbat?”
Nu mai vrea să audă de antrenorul român: „Nu te-aș mai angaja niciodată!”
Superliga
Nu mai vrea să audă de antrenorul român: „Nu te-aș mai angaja niciodată!”
ULTIMA ORA Crește prețul benzinei, care a ajuns cu 19 bani mai scumpă decât motorina în unele stații
Profit.ro
ULTIMA ORA Crește prețul benzinei, care a ajuns cu 19 bani mai scumpă decât motorina în unele stații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Copleșit de emoții în sala Rapid, Van der Vaart i-a atribuit lui Chivu un cuvânt imens: „Știam că așa va fi!”

Concertul lui Max Korzh a adus scene ca-n marile peluze europene! Imagini incredibile pe gazonul Arenei Naționale


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează