FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - DINAMO

Rapid - Dinamo 3-1 » Prima victorie „alb-vișinie” în derby după 13 ani și jumătate!

Rapid - Dinamo // foto: Cristi Preda - GSP

Articol de , - Publicat duminica, 13 martie 2022 16:55 / Actualizat duminica, 13 martie 2022 22:31

La Mioveni, în prima etapă din play-out, Rapid a învins-o pe Dinamo, scor 3-1, într-un derby fără spectatori. Este prima victorie a „alb-vișiniilor” împotriva „câinilor” după 13 ani și jumătate!

Echilibrul s-a rupt după doar 3 minute. În încercarea de a intercepta o pasă, Torje i-a „pasat” involuntar lui Alexandru Ioniță II. Mijlocașul Rapidului a înaintat rapid spre poartă, l-a lăsat în urmă pe Ehmann și l-a „executat” cu sânge rece pe Figueiredo.

Golul 2 a venit în minutul 8. Ioniță a centrat din corner la colțul scurt, Bălan a deviat pe spate, spre bara a doua, de unde Kait a împins balonul în poartă.

Dinamo a revenit în joc în minutul 11. Torje a profitat de neatenția jucătorilor echipei gazdă și a executat rapid o lovitură liberă, spre Vlad Morar. Atacantul dinamovist l-a pierdut pe drum pe Romario Moise, a preluat pe poziție viitoare și a șutat la colțul lung.

Au urmat aproximativ 20 de minute de joc echilibrat, fără ruperi de ritm. Rapidul a înscris golul 3 în minutul 30. Adrian Bălan a executat spectaculos, în stilul „knuckleball”, o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.

Cristiano a fost derutat complet și s-a văzut învins pentru a treia oară.

12 goluria încasat Dinamo din afara careului mare în acest sezon

Dusan Uhrin a mutat ofensiv, dar Dinamo nu a mai înscris

În partea a doua, cu doi atacanți pe teren (Irobiso i-a luat locul „închizătorului” Carp), Dinamo a urcat liniile. Minutul 60 a adus prima ocazie importantă. În urma unei centrări din corner a lui Torje, Aloe a trimis cu capul peste poartă, din interiorul careului mic.

Până la final, oaspeții s-au străduit să pună probleme, dar au pedalat în gol. Mai aproape de gol au fost rapidiștii.

În minutul 77, Carnat a șutat dintr-un unghi închis, dar a fost blocat de portarul lui Dinamo. Doar două minute mai târziu, Carnat a avut o ocazie chiar mai mare. A rămas 1 la 1 cu Figueiredo, dar a șutat pe direcția goalkeeperului dinamovist!

S-a terminat 3-1, în ceea ce reprezintă prima victorie a Rapidului cu Dinamo în Liga 1 din august 2008 încoace!

Este prima victorie din cariera lui Mutu ca tehnician în L1 la mai mult de un gol diferenţă. De asemenea, pentru a doua oară în 23 de meciuri, o echipă antrenată de Mutu în Liga 1 marchează 3 goluri, precedentul fiind pe 4 mai 2018, ACS Poli-FC Voluntari 2-3.

+22 FOTO

Rapid este a doua echipă din play-out, locul 8, cu 23 de puncte, la fel de multe ca UTA, Sepsi OSK și FC Botoșani. Dinamo, în schimb, ratează șansa de a se apropia de CS Mioveni. „Câinii roșii”, locul 14, rămân la 6 puncte în spatele argeșenilor.

FINAL » Rapid - Dinamo 3-1

Echipele de start în Rapid - Dinamo

RAPID: H. Moldovan - Belu-Iordache, Săpunaru, Dr. Grigore, Morais - Kait, Albu - Al. Ioniță II, Moise, R. Ilie - Ad. Bălan
REZERVE: Drăghia, Acuna, Dandea, Goge, Stahl, Carnat, Pănoiu, Sefer, Marzouk
ABSENȚI: Onea (accidentat)
ANTRENOR: Adrian Mutu

DINAMO: Figueiredo - De Moura, Ehmann, Aloe, A. Radu - Carp - Torje, J. Rodriguez, Pierret, Grădinaru - Morar
REZERVE: Eșanu, R. Grigore, Giafer, Buleică, Bani, V. Borcea, Mihaiu, Măgureanu, Irobiso
ABSENȚI: St. Filip (suspendat), Patriche, Matei, Jovanovic, Mihaiu, Azankpo, Ivanov, Ivanovski, Răuță (accidentați), Kainourgios (în afara lotului)
ANTRENOR: Dusan Uhrin

ARBITRU: Sebastian Colțescu; A1: Vasile Marinescu; A2: Sebastian Gheorghe
STADION: Orășenesc (Mioveni)

Meciul s-a disputat fără spectatori din cauza unei sancțiuni primite de giuleșteni