FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - FC VOLUNTARI 4-1

video + foto Fiesta în Giulești » Rapid s-a distrat cu FC Voluntari, cu un public vulcanic în spate

Rapid - FC Voluntari, în etapa #24, live
/ foto: Cristi Preda (GSP) +15   FOTO
Rapid - FC Voluntari, în etapa #24, live / foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de , , - Publicat sambata, 04 februarie 2023 21:55 / Actualizat sambata, 04 februarie 2023 22:10

Rapid a câștigat cu FC Voluntari, scor 4-1, în etapa #24 din Superliga.

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI!

Pe Giulești, fanii Rapidului au trăit emoții la dublu. Au urmărit meciul Metz - Rapid la handbal feminin pe tabela de pe stadion. În final, rapidistele au pierdut 34-36, fapt ce i-a făcut pe suporteri să ofteze în cor.

„Mi se pare de neînțeles că Rapid nu are un jucător care să dea gol” » Marko Dugandzic i-a închis gura lui Marian Iancu: 6 goluri în 3 meciuri
RAPID

La fotbal, Rapid le-a adus zâmbetul pe buze fanilor. Elevii lui Mutu s-au distrat cu Voluntari. Fiesta a început din minutul 20, când Dugandzic a deschis scorul. Albu a șutat greșit, Marko a fost pe fază și a preluat mingea, apoi l-a învins pe Mihai Popa.

Albu s-a revanșat și a marcat înainte de pauză ('43): șut plasat din afara careului, din cădere, după o combinație rapidă cu Ioniță.

Dugandzic a reușit un hattrick

Rapid a continuat atacurile și după pauză. Ioniță a șutat din unghi ('55), portarul Mihai Popa a respins greșit în față, până la Dugandzic. Croatul a fost din nou pe fază și a marcat pentru 3-0. Marko a reușit tripla și a urcat pe primul loc în clasamentul golgeterilor Superligii, cu 15 goluri, unul peste Compagno.

A înscris din fața porții, după o acțiune colectivă de excepție. Voluntari a marcat golul de onoare în prelungiri, la singurul șut cadrat. Marcelo Lopes a punctat în fața porții goale, după o minge venită din flancul drept.

+11 FOTO

Clasamentul în Superliga

Rapid a ajuns la 45 de puncte în 24 de meciuri și va termina etapa pe podium. FCSB, echipa de pelocul 4, are 4 puncte mai puțin. Lider e CFR Cluj, cu 50 de puncte.

FINAL. Rapid - FC Voluntari 4-1

• Click AICI pentru statistici!
  • Au marcat:  Dugandzic 20, 55, 82, Albu 43 / Lopes 90+1
  • Lovitura de start a partidei a fost dată de către Ionuț Mazilu, care a fost însoțit de către fiul său Casian, jucător la Grupa 2008 a Rapidului
  • 7.123 de fani asistă la meci, număr oficial
  • Înainte de meci, fanii de pe Giulești au urmărit partida de handbal feminin Metz - Rapid pe tabelă. Meciul de handbal s-a întins pe parcursul primelor 25 de minute ale meciului de fotbal. Când au auzit rezultatul, 36-34 pentru Metz, toți fanii de pe Giulești au oftat la unison.
  • VIDEO cu cele mai importante faze

Rapid - FC Voluntari, echipe de start:

RAPID: 31. H. Moldovan - 19. Onea, 22. Săpunaru, 6. P. Iacob, 13. J. Morais - 4. Crepulja, 23. Al. Albu, 17. Pănoiu - 25. Emmers, 45. Dugandzic, 10. Al. Ioniță II
REZERVE: 90. Drăghia, 3. Fl. Ștefan, , 5. Ignat, 7. Sefer, 8. A. Ciobanu, 9. V. Costache, 18. Belu, 42. Luckassen, 70. Bambgoye
ABSENȚI: Papeau, Dr. Grigore (accidentați)
ANTRENOR: Adrian Mutu

FC VOLUNTARI: 71. M. Popa - 34. Matricardi, 5. Armaș, 24. Ricardinho - 7. Aliji, 22. Rață, 16. Sigurjónsson, 10. Merloi, 98. Cr. Costin - 77. Nemec, 9. Damașcan
REZERVE: 88. Fernandez, 23. A. Vlad, 2. Paz, 3. Meleke, 18. Tavares, 72. R. Voican, 8. M.Răduț, 14. M. Lopes, 13. Dumiter
ABSENT: Droppa (accidentat)
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Stadion: Superbet Arena - Giulești (Bucureşti)
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Popescu Adrian (Craiova) / Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei), Arbitru AVAR: Andrei Florin (Târgu Mureş)

Victoria cu UTA nu l-a entuziasmat pe Toni Petrea: „Să fim realiști!”

Balint pune piciorul în prag: „Unii jucători atât pot, o să vină alții” + „Suntem de Liga 2 în acest moment”