FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - HERMANNSTADT

VIDEO CU GOLUL Dobre, șut nemilos în Rapid - Hermannstadt » Faza care a deblocat tabela în Giulești

Alex Dobre, după golul marcat în Rapid - Hermannstadt // foto: Ionuț Iordache
Alex Dobre, după golul marcat în Rapid - Hermannstadt // foto: Ionuț Iordache

Articol de - Publicat duminica, 21 septembrie 2025 22:33 / Actualizat duminica, 21 septembrie 2025 22:45

Alex Dobre (27 de ani), aripa dreaptă și căpitanul celor de la Rapid, a deschis scorul cu o execuție frumoasă în meciul cu Hermannstadt, din runda cu numărul 10 din Superliga.

După aproape o oră de joc, tabela încă indica scorul de 0-0, iar Hermannstadt a fost echipa care a avut cele mai importante ocazii în prima parte a meciului. Rapid încă nu avea șut pe poartă!

VIDEO. Golul marcat de Alex Dobre în Rapid - Hermannstadt

  • Sursă video: Prima Sport 1

Dobre a luat în serios rolul de lider și a deschis scorul în Giulești. Era minutul 59 când internaționalul român a driblat un adversar în partea dreaptă. I-a pasat lui Christensen, mingea a mai trecut și pe la Manea, iar fostul CFR-ist i-a trimis lui Dobre.

Căpitanul din Giulești a preluat cu stângul și a trimis un șut „violent” cu același picior. Chiar dacă mingea s-a dus pe centrul porții, Căbuz nu a reușit să intervină. Portarul sibienilor putea face mai mult. S-a lăsat pe genunchi, însă balonul s-a dus sus și a fost învins.

A fost al 5-lea gol marcat de Alex Dobre în cele 5 meciuri în care a jucat pentru Rapid în acest sezon de Superliga.

Echipele de start în Rapid - Hermannstadt:

RAPID (4-3-3): Aioani - Manea, Pașcanu, Kramer, Braun - T. Christensen, Vulturar, K. Keita - Dobre (cpt.), Baroan, Petrila
Rezerve: Stolz - Bădescu, Hromada, G. Gheorghe, Grameni, Gojkovic, R. Pop, Banu, Micovschi, Jambor, Koljic
Absenți: Borza, D. Ciobotariu, Onea, Drilon Hazrollaj, Ignat, Burmaz, Diogo Mendes (accidentați); Leo Bolgado (suspendat)
Antrenor: Costel Gâlcă

HERMANNSTADT (5-3-2): Căbuz - Antwi, Căpușă, Karo, Selimovic, Ciubotaru - Dr. Albu, Ivanov, Jair - Neguț (cpt.), Gjorgjievski
Rezerve: Muțiu - Bejan, Kujabi, Chițu, S. Buș, Vuc, Branco, Bârstan, Biceanu, Oroian, L. Stancu
Absent: Balaure (accidentat)
Antrenor: Marius Măldărășanu

Citește și:
Geniul Magnus Carlsen, față-n față cu Joe Rogan, într-un dialog senzațional: avalanșa AI, echipa favorită de fotbal și cum „nu aș putea fi prins niciodată că trișez”
Special
Geniul Magnus Carlsen, față-n față cu Joe Rogan, într-un dialog senzațional: avalanșa AI, echipa favorită de fotbal și cum „nu aș putea fi prins niciodată că trișez”
Prezentatoarea TV acuzată că le-a provocat accidentări sportivilor: „Spuneau că facem prea mult sex”
Tenis
Prezentatoarea TV acuzată că le-a provocat accidentări sportivilor: „Spuneau că facem prea mult sex”
„Dimineața concuram, seara aveam 5 clienți!
Jocurile Olimpice
„Dimineața concuram, seara aveam 5 clienți!" » A participat la 3 ediții de Jocuri Olimpice, dar a dus o viață dublă, vânzându-și corpul dintr-un motiv tulburător
Fost mare fotbalist al țării, astăzi trăiește ca un om al străzii, în timp ce copiii lui stau în lux! » „Nu te poți uita nepăsător cum piere un astfel de om”
Campionate
Fost mare fotbalist al țării, astăzi trăiește ca un om al străzii, în timp ce copiii lui stau în lux! » „Nu te poți uita nepăsător cum piere un astfel de om”
ULTIMA ORĂ Bolojan permite ministerelor să-și ia mașini de peste 1.600 cm³ și 23.000 euro
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Bolojan permite ministerelor să-și ia mașini de peste 1.600 cm³ și 23.000 euro
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (2)
ED_BAD
ED_BAD  •  22 Septembrie 2025, 00:38

Ce ai ma, obositule?

alex03036
alex03036  •  21 Septembrie 2025, 23:02

Rușine, Gâlcă! Școala de antrenori spaniolă își spune din nou cuvântul în templul din Giulești! Venim la stadion și plătim prețuri de Champions League sa vedem pasă stânga - față - spate - spate - față - drepata - stânga și de la capăt. Foarte puține ocazii create! Nu suntem in stare sa ne creăm ocazii de gol pentru că nu suntem in stare sa aducem mingea in careu! Rușine, Gâlcă! Demisia, Gâlcă!

Vezi toate comentariile (2)
Comentează