FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

VIDEO Noul „Giulești”, tărâmul golurilor de basm » 5 reușite senzaționale în decurs de 5 luni pe noua arenă a Rapidului

Junior Morais a reușit o adevărată „bijuterie” contra „Bătrânei Doamne” / Sursă foto: Cristi Preda (GSP) +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 august 2022 23:15 / Actualizat duminica, 21 august 2022 00:11

Noul stadion al Rapidului, pe care fanii giuleștenilor îl transformă în „vulcan” la fiecare meci din noul sezon, pare să aibă un „magnet” pentru golurile de poveste.

Junior Morais, autorul unei reușite de excepție cu UTA, nu e singurul care semnează o capodoperă pe noua arenă a Rapidului. Mai jos, o recapitulare rapidă a „bijuteriilor” reușite de trupa lui Adi Mutu în ultimele luni

RAPID - UTA

Antonio Sefer versus FC Botoșani

Primul meci pe noul stadion Giulești, Rapid – FC Botoșani, a adus și primul gol de generic. În minutul 61 al partidei de pe 2 aprilie, mijlocașul Antonio Sefer a reușit o execuție spectaculoasă, prin care a dus scorul la 2-0.

+10 FOTO

Mijlocașul Rapidului a executat perfect o lovitură liberă, de la 35 de metri. Mingea acestuia s-a dus direct în vinclu, iar portarul Eduard Pap nu a putut respinge. A fost fost primul gol în Liga 1 al mijlocașului, care a sărbătorit reușita alături de cei aproximativ 12.000 de fani prezenți la acea partidă.

Rareș Ilie versus Sepsi

Pe 23 aprilie, în seara de Înviere, Rapid a învins-o cu 1-0 pe Sepsi în etapa #6 din play-out-ul Ligii 1. Rareș Ilie a reușit un gol superb spre finalul partidei, cel care a adus victoria alb-vișiniilor.

În minutul 80, Rareș Ilie a reușit o acțiune senzațională, a pus pe picior greșit 4 adversari și a „înțepat” balonul peste goalkeeperul covăsnenilor.

Antonio Sefer x 2 versus FC Argeș

Același Antonio Sefer a „recidivat” câteva luni mai târziu, în disputa cu FC Argeș din acest sezon.

Mijlocașul giuleștenilor a fost desemnat MVP-ul acelei partide: a deschis scorul chiar înainte de pauză, șut cu stângul din 15 metri, și a pornit fiesta în Giulești. Tot el a reușit un gol fabulos direct în vinclu (66).

+6 FOTO

Juniors Morais versus UTA

Junior Morais a deschis scorul în meciul dintre Rapid și UTA cu un gol senzațional.

În minutul 17 al meciului din Giulești, fundașul brazilian, revenit în stânga apărării după accidentarea lui Florin Ștefan, a înscris un eurogol. Morais a preluat balonul la aproximativ 30 de metri de poarta arădenilor după o serie de respingeri succesive cu capul ale adversarilor. Brazilianul și-a făcut mingea pentru piciorul stâng și a șutat necruțător, spre colțul lung.

VIDEO Moment impresionant în Giulești » Legenda Ion Motroc a dat lovitura de start: „Faceți loc, faceți loc, trece trupa lui Motroc!”

Mutu explică de ce a titularizat un fotbalist care n-a mai jucat de 6 luni: „Sper să se ridice la nivelul așteptărilor”

VIDEO „Torpila” lui Junior Morais a ridicat în picioare cei 13.000 de fani din Giulești: „Știți povestea cu Făt-Frumos?”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”