FOTBAL  »  Superliga  »

Rapid, o etapă cu porţile închise, Steaua, două runde fără spectatori.

Articol de GSP - Publicat vineri, 12 noiembrie 2010 00:00

Giuleştenii şi steliştii plătesc pentru incidentele petrecute la meciul de Cupă Rapid-Steaua. Comisia de disciplină a FRF a decis că Rapid va trebui să joace următorul meci pe teren propriu cu porţile închise, iar Steaua va trebui să organize două partide fără fani în Ghencea!

În plus, formaţia din Grant va trebui să achite şi o amendă de 40.000 de lei, iar Steaua 60.000 de lei, hotărîrile aparţinînd Comisiei de Disciplină a FRF. Speţa nu a fost judecată la LPF pentru că federaţia este cea care organizează Cupa României.

Decizia de pedepsire a Rapidului pentru incidentele petrecute în tribună în timpul meciului, incidente care au dus la întreruperea partidei pentru opt minute, a fost motivată prin organizarea defectuoasă a partidei şi aprinderea de torţe. Steaua a fost pedepsită pentru torţe, petarde şi obiecte aruncate pe teren.

În această etapă, Rapid joacă în deplasare, la Tg Mureş, iar runda în care va trebui să închidă porţile este la întîlnirea cu U Cluj, din etapa a 16-a.

Cele două meciuri la care Steaua nu va avea suporterii alături sînt cu Gaz Metan şi cu CFR Cluj.

Rapid-Steaua s-a încheiat 1-0 pentru formaţia lui Lăcătuş, prin golul marcat de Surdu în minutul 49.