FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Rapid si-a luat portar brazilian, fost la Ascoli

Articol de GSP - Publicat joi, 12 iulie 2007 00:00

Portarul brazilian va ajunge azi in cantonamentul rapidistilor din Elvetia. Viorel Moldovan a reusit sa rezolve transferul goalkeeperului brazilian Andrade. Sud-americanul ar fi trebuit sa fie inca de miercuri la Crans Montana, alaturi de noua sa echipa, insa va ajunge in Elvetia abia astazi. Intirzierea a fost cauzata de faptul ca Andrade a tinut sa ajunga intii in Italia, pentru a discuta cu impresarul sau despre transferul in Giulesti.


" Andrade va fi prezent de joi la pregatiri", a confirmat ieri Grigore Sichitiu achizitionarea portarului. Cesinha si Tamandare, ceilalti doi brazilieni din lotul alb-visiniilor, erau fericiti ieri ca va mai veni un conational de-al lor, dar au marturisit ca "n-am auzit de Andrade". "Mai vrem inca un portar, de data asta roman", spune Sichitiu.
Elinton Andrade are 28 de ani, 1,90 metri si 85 de kilograme. El a jucat ultima data in liga secunda braziliana, la Duque de Caxias, si inainte a mai trecut pe la echipe importante, ca Flamengo, Fluminense sau Vasco da Gama. Andrare, care are si cetatenie portugheza, a evoluat anul trecut pentru Ascoli.

"Un lucru important este ca Andrade este comunitar. Il stiu bine, a jucat si in Italia, la Ascoli"
Grigore Sichitiu

" Apoula pleaca la PSG"

George Copos confirma ca Rapid va accepta oferta lui PSG pentru Apoula. Francezii il vor pentru echipa a doua si au oferit 250.000 de euro pe armeano-camerunezul de 21 de ani. "Vom fi de acord cu aceasta suma, in primul rind pentru jucator, ca el sa fie fericit, ii dorim binele", a declarat Copos. Apoula a fost adus la Rapid de Dinu Gheorghe si de Misu Stoica de la Pyunik Erevan in anul 2005, pe 40.000 de dolari.

Raspuns pentru Moldovan

"Sa stie si Viorel Moldovan, Rapid a cheltuit 7,5 milioane de euro, poate chiar 8 milioane in ultimii doi ani", a replicat George Copos dupa ce directorul sportiv spusese ca incearca sa faca transferuri si rezultate cu bani putini. "Nu pot sa il acuz pe Viorel, care vine direct din iarba si e entuziasmat, dar mai putin interesat de cifre. Nu imi pare rau, dar trebuie s-o spun, s-au investit mult mai multi bani decit s-au scos" a afirmat Copos, adaugind: "Transferurile s-au terminat, Bergodi are doi jucatori pe fiecare post".

Citește și:
Iată cei 4 jucători care nu au fost opriți în lot de Lucescu pentru duelul de diseară!
Nationala
Iată cei 4 jucători care nu au fost opriți în lot de Lucescu pentru duelul de diseară!
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații: mesajele din vestiarul „tricolorilor”
Nationala
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații: mesajele din vestiarul „tricolorilor”
„Ieși afară!” » Incident în conferința lui Max Verstappen, la Suzuka. Olandezul l-a obligat să părăsească sala
Formula 1
„Ieși afară!” » Incident în conferința lui Max Verstappen, la Suzuka. Olandezul l-a obligat să părăsească sala
„Real Madrid a concediat pe toată lumea pentru gafa cu Mbappe!” » Atacantul a reacționat după ultimele relatări din presă
Campionate
„Real Madrid a concediat pe toată lumea pentru gafa cu Mbappe!” » Atacantul a reacționat după ultimele relatări din presă
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează