FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - UTA 1-0

video+foto Rapid - UTA Arad 1-0 » Revanșa lui Moldovan! Giuleștenii, salvați de portar și de reușita de senzație a lui Morais, după ce au tremurat cu om în plus

Rapid - UTA // foto: Cristi Preda, GSP +28   FOTO
Rapid - UTA // foto: Cristi Preda, GSP

Articol de , - Publicat sambata, 20 august 2022 23:15 / Actualizat sambata, 20 august 2022 23:35

Cu peste 12.500 de fani în Giulești, Rapid a învins-o pe UTA, scor 1-0, și devine temporar lider în Liga 1.

Toate rezultatele etapei #6

UTA a jucat fără trac în primele 10 minute ale partidei din Giulești, în ciuda faptului că Rapid era încurajată energic de peste 12.500 de oameni.

Arădenii au avut mingea și s-au apropiat în câteva rânduri periculos de careul alb-vișiniu, dar apărarea experimentată a Rapidului a blocat cu succes spațiile.

Încet, încet, Rapid a ieșit la joc, iar primul șut pe poartă a „aterizat” în minutul 14. După o recuperare a lui Sefer la marginea careului advers, Dugandzic a șutat cu stângul, însă Balauru a reținut balonul fără emoții.

VIDEO » Supergolul lui Junior Morais din Rapid - UTA

Trei minute mai târziu, tribunele din Giulești au „erupt” la supergolul înscris de Junior Morais. Atent, la aproximativ 30 de metri de poartă, Morais a preluat cu dreptul balonul respins pe spate de Otele.

Fundașul stânga și-a făcut mingea pentru piciorul stâng și a șutat năprasnic, spre colțul lung. Cu concursul portarului Dragoș Balauru, care a reacționat târziu, mingea a ajuns în plasa porții arădenilor.

UTA nu a disperat și a încercat treptat să urce liniile. Nou-venitul Jobello a fost printre cei mai periculoși oameni ai oaspeților, însă cea mai mare ocazie a trupei lui Ilie Poenaru i-a aparținut lui Otele.

În minutul 45+1, nigerianul a șutat cu stângul pe direcția lui Horațiu Moldovan. Portarul Rapidului a respins cu dificultate în sus, iar balonul a căzut pe transversală înainte să părăsească terenul de joc.

+24 FOTO

Papeau a obținut eliminarea lui Batha!

Adrian Mutu a efectuat două schimbări în ofensivă în minutul 54, Mățan și Papeau în locurile lui Costache și Alexandru Ioniță, iar mutările au dat roade. Activ, Papeau și-a trecut în cont o ocazie importantă în minutul 57, cu un șut la firul ierbii reținut de Balaure.

După aproximativ 20 de minute fără ocazii importante, UTA a rămas în inferioritate numerică, mijlocașul albanez Idriz Batha fiind eliminat pentru două cartonașe galben (minutul 74).

Al doilea a venit după ce l-a ținut pe Jayson Papeau, care îi „furase” mingea și se pregătea să plece pe contraatac. Primul avertisment venise pe fondul protestelor.

Deși a jucat cu om în plus și cu mii de fani care au cântat necontenit în spate, Rapid nu a forțat pentru golul 2. S-a mulțumit să joace prudent și a încercat să închidă spațiile.

Chiar și așa, Keșeru a fost aproape de gol în minutul 90, dar Moldovan l-a blocat cu un reflex de excepție. Iar în minutul 90+3, portarul Rapidului a scos senzațional și șutul lui Vukcevic, splându-și astfel păcatele din precedenta etapă, când a gafat la 0-1 cu Petrolul

Cu această victorie, Rapid ajunge la un total de 12 puncte și devine liderul Ligii 1. Giuleștenii pot fi depășiți doar de Farul până la finalul etapei, la golaveraj.

+11 FOTO

FINAL » Rapid - UTA 1-0

• A marcat: Morais '17
  • Idriz Batha (UTA) a fost eliminat în minutul 74
  • VIDEO cu fazele importante
  • 12.547 de persoane au asistat la meci.

VIDEO » Suporterii giuleșteni, spectacol pirotehnic cu zeci de torțe aprinse

Echipele de start la Rapid - UTA:

RAPID (4-3-3): H. Moldovan - Onea, Săpunaru (cpt.), Dr. Grigore, Morais - Kait, Crepulja, Al. Ioniță - Sefer, Dugandzic, Costache
Rezerve: Drăghia - Dussaut, Ignat, P. Iacob, Ciobanu, Albu, Pănoiu, Papeau, Mățan
Absent: Vojtus (accidentat)
ANTRENOR: Adrian Mutu

UTA (4-3-3): Balauru - Vukcevic, Benga (cpt.), Chindriș, Hoxhallari - Cascini, Isac, Batha - Jobello, Postolachi, Otele
Rezerve: Mociu - Erico, Fl. Matei, Ubbink, Negoescu, Steau, Ademi, Keșeru, M. Dobrescu
ANTRENOR: Ilie Poenaru

Stadion: Rapid Giuleşti (Bucureşti)
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti) / A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti) / Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti), Arbitru AVAR: Slabu Stelian (Braşov)

VIDEO » Atmosferă fantastică în Giulești la derby-ul etapei! 13.000 de fani fac un adevărat spectacol

S-a lămurit misterul! GSP a aflat motivul vizitei lui Dan Șucu la meciul rivalei + Plănuiește să se implice într-un nou proiect!
RAPID
A marcat primul gol în Liga 1, dar nu l-a impresionat pe MM Stoica: „Pare că îi lipsește ceva”
UTA ARAD - U CLUJ 2-1