FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Rapid şi-a uitat copilul » Nemţii îl împrumută gratis pe Ioniţă, Copos îl refuză

Articol de , - Publicat duminica, 13 februarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 13 februarie 2011 04:58

Rapidiştii nu-l vor pe Ioniţă înapoi în Grant, iar atacantul ar putea ajunge sub formă de împrumut la o altă formaţie din Liga 1


Deşi atacul suferă în continuare, giuleştenii marcînd doar trei goluri în cele 4 partide de pregătire, alb-vişiniii refuză să-l ia împrumut pe Alexandru Ioniţă (21 de ani). Tînărul atacant a primit zilele trecute o hîrtie din partea nemţilor de la FC Koln, conform căreia poate pleca la orice club dispus să-i suporte jumătate din salariul de 250.000 de euro pe an.

Dornic de a reveni la echipa la care a crescut, Ioniţă i-a contactat pe cei din Grant prin intermediul impresarului său, Traian Gherghişan. Surse autorizate din cadrul clubului susţin că George Copos s-a opus revenirii acestuia. Motivul? Nu vrea să-i achite salariul, deşi în urmă cu un an s-a ales cu 2,5 milioane de euro din vînzarea lui Alex la Koln! Patronul i-a propus internaţionalului de tineret să joace doar pe bonusuri de performanţă: "Dacă terminăm pe primele două locuri ai 100.000 de euro! Plus că vei primi şi prime pentru fiecare victorie!".

Atacantul a refuzat şi negociază în aceste zile cu încă două formaţii din Liga 1, una dintre ele fiind Poli Timişoara. Totuşi, Şumudică şi Dinu Gheorghe l-ar putea convinge pe Copos să-i accepte fotbalistului doleanţele, dacă nu găsesc o altă soluţie pentru a-şi întări ofensiva.


10 goluri şi 4 pase decisive a reuşit Ioniţă sezonul trecut în cele 27 de partide jucate pentru Rapid în Liga 1 Bergenbier


Lasă de la el
Cu toate că nu vrea să accepte o înjumătăţire a salariului său pentru a evolua în Giuleşti, Ioniţă tot ar avea de pierdut dacă ar reveni la Rapid. În Germania, atacantul e recompensat cu cîte 3.000 de euro pentru fiecare prezenţă în tricoul "ţapilor". În plus, dacă evoluează în 4 meciuri consecutive, mai primeşte un bonus de 5.000 de euro.

Rapidiştii nu-l vor pe Ioniţă înapoi în Grant, iar atacantul ar putea ajunge sub formă de împrumut la o altă formaţie din Liga 1

Deşi atacul suferă în continuare, giuleştenii marcînd doar trei goluri în cele 4 partide de pregătire, alb-vişiniii refuză să-l ia împrumut pe Alexandru Ioniţă (21 de ani). Tînărul atacant a primit zilele trecute o hîrtie din partea nemţilor de la FC Koln, conform căreia poate pleca la orice club dispus să-i suporte jumătate din salariul de 250.000 de euro pe an.

Dornic de a reveni la echipa la care a crescut, Ioniţă i-a contactat pe cei din Grant prin intermediul impresarului său, Traian Gherghişan. Surse autorizate din cadrul clubului susţin că George Copos s-a opus revenirii acestuia. Motivul? Nu vrea să-i achite salariul, deşi în urmă cu un an s-a ales cu 2,5 milioane de euro din vînzarea lui Alex la Koln! Patronul i-a propus internaţionalului de tineret să joace doar pe bonusuri de performanţă: "Dacă terminăm pe primele două locuri ai 100.000 de euro! Plus că vei primi şi prime pentru fiecare victorie!".

Atacantul a refuzat şi negociază în aceste zile cu încă două formaţii din Liga 1, una dintre ele fiind Poli Timişoara. Totuşi, Şumudică şi Dinu Gheorghe l-ar putea convinge pe Copos să-i accepte fotbalistului doleanţele, dacă nu găsesc o altă soluţie pentru a-şi întări ofensiva.

10 goluri şi 4 pase decisive a reuşit Ioniţă sezonul trecut în cele 27 de partide jucate pentru Rapid în Liga 1 Bergenbier

Lasă de la el
Cu toate că nu vrea să accepte o înjumătăţire a salariului său pentru a evolua în Giuleşti, Ioniţă tot ar avea de pierdut dacă ar reveni la Rapid. În Germania, atacantul e recompensat cu cîte 3.000 de euro pentru fiecare prezenţă în tricoul "ţapilor". În plus, dacă evoluează în 4 meciuri consecutive, mai primeşte un bonus de 5.000 de euro.

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
România frânează Hornbach
Profit.ro
România frânează Hornbach
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (13)
cismasuciprian
cismasuciprian  •  13 Februarie 2011, 18:32

copos esty un ratat.....lasa clubul in mana altora care ar dori sa investeasca si sa faca bani...

utilizator șters
utilizator șters  •  13 Februarie 2011, 16:42

Şi pun pariu că cealaltă echipă e CFR Cluj-Napoca.

utilizator șters
utilizator șters  •  13 Februarie 2011, 16:41

Să vină la Poli. Bravo lui Copos că-l refuză! Să ia Poli titlul iar Rapidul să nu joace nici anu' ăsta în Europa, pentru că nu merită, la ce zgârcit e Copos.

Vezi toate comentariile (13)
Comentează