FOTBAL  »  Superliga  »  GLORIA BUZĂU - RAPID 0-1

Rapidul suferă în continuare în atac » Herea şi-atît!

Articol de , - Publicat joi, 17 februarie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 16 februarie 2011 21:27

Ca şi în amicalele din Spania, Rapid a dovedit şi la Buzău că stă doar în golgeterul ei cînd e vorba să încerce să înscrie

Trupa lui Şumudică a avut la Buzău 90 de minute numai pentru a ataca. Simularea meciului cu Urziceni a mers însă pînă la un punct. Divizionara secundă a fost ţinută mai mereu în propria jumătate cu toţi oamenii, dar rapidiştii, cu fundaşii la centru, au trecut prin chinuri mari ca să-i atingă poarta. În 45 de minute, nici un şut cadrat, doar cîteva încercări firave pe extreme neutralizate lejer de adversari.

Abuzul de pase în lateral al elevilor săi l-a exasperat pe Şumi, care cerea insistent de pe margine cît mai multe mingi direct pe Herea, în special lui Spadacio. La singura fază din prima repriză cît de cît pliată pe indicaţiile antrenorului a ieşit şi golul: Herea a preluat în 10 metri şi a obţinut un penalty după ce a încercat o piruetă şi a fost tras de tricou.

Nici cu noutăţile acestei ierni pe teren încă de la startul reprizei secunde Rapid nu a arătat mai feroce în ofensivă. Pancu a părut destul de greoi în mişcări, a încercat driblinguri, dar la finalizare a fost defectuos. Brazilianul Olberdam s-a remarcat la capitolul agresivitate, neîndrăznind prea multe în faţă: un singur şut de la distanţă apreciat de Şumudică. Cum Herea plecase demult la cabine, scorul a rămas în siguranţă.

"Mai avem mult de lucru, mai ales în ofensivă, nu sînt pe deplin mulţumit. Ca şi pînă acum, în retur vom cîştiga multe meciuri datorită organizării noastre"
Marius Şumudică, antrenor Rapid

Ştirile meciului:
»» Rapidiştii au fost încurajaţi de 100 de ultraşi. Galeria alb-vişinie a scandat aproape pe tot parcursul meciului împotriva Stelei.
»» Intrarea la meci nu a fost liberă. Un bilet la amical a fost 10 lei la tribuna 0 şi 5 lei în celelalte sectoare ale stadionului.
»» Antrenorul buzoienilor, Mihai Ciobanu, a făcut o criză de nervi după penalty-ul acordat Rapidului de "centralul" Laurenţiu Ionaşcu. El a intrat pe teren, a protestat vehement, fiind calmat cu greu apoi de unul dintre tuşieri.
»» Dinu Gheorghe: "L-am dori la Rapid pe Ioniţă dacă nemţii ni-l împrumută pe un an jumate! Pentru trei luni însă, n-are rost, nu ne interesează. Dacă Alex e rapidist adevărat, n-are cum să ajungă niciodată la Steaua".

Gloria Buzău - Rapid 0-1

A marcat: Herea (45-pen.)
Rapid: D. Coman - C. Costa, Marcos Antonio (Mladen, 46), Glauber, Bozovici (Ezequias, 46) - M. Roman (Grigorie, 46), Spadacio (C. Lazăr, 46), N. Grigore (Olberdam, 46), Cesinha (S. Frunză, 46) - Sburlea (Pancu, 46), Herea (Cassio, 46). Antrenor: Marius Şumudică