FOTBAL  »  Superliga  »  FRF

VIDEO Răzvan Burleanu, atac la antrenorii din Liga 1: „Dacă ești bun, trebuie să faci asta!”

Articol de , - Publicat vineri, 30 octombrie 2020 18:49 / Actualizat vineri, 30 octombrie 2020 19:24

Răzvan Burleanu, președintele FRF, a vorbit despre regula U21 și a trimis „săgeți” către antrenorii din Liga 1 care se plâng de această măsură și schimbă fotbaliștii încă din debutul partidelor.

„Nu vom modifica regulamentul în timpul competiției. Toate analizele pe care le avem demonstrează că e o decizie care și-a atins toate obiectivele pe care le-am asumat: cotele de piață, performanțele naționalei de tineret și alți indicatori. 

În iarnă vom avea o evaluare pentru aportul adus de al doilea jucător U21. Au apărut situații care nu ajută absolut deloc. Cred că un antrenor bun, dacă are posibilitatea să aibă un jucător pe care să-l pregătească timp de câteva luni, nu are cum să nu-l facă pe jucător să reziste în teren măcar o repriză. 

Vedem situații cum a fost cea de la FC Argeș în care a existat o non-performanță a echipei cu tot cu aceste schimbări rapide ale jucătorilor U21”, a declarat Burleanu.

Ce presupune regula U21

La nivelul primei ligi, regula impusă de FRF presupune ca echipele să înceapă meciurile cu doi jucători eligibili pentru naționala de tineret U21, doar unul fiind necesar să fie pe teren pe tot parcursul meciului. În schimb, în eșalonul secund, fiecare echipă trebuie să folosească cel puțin un jucător Under 20 și altul Under 19, începând cu acest sezon. 

Citește mai multe știri din Liga 1:

Șefii lui Dinamo îl vor înapoi pe omul care adus 9 trofee: „Am discutat la o cafea”

Răzvan Burleanu aruncă pisica în curtea cluburilor: „De-acolo au venit jucătorii pozitivi”

Citește și:
Duelul galeriilor la UTA - Rapid! Toate mesajele afișate: derapaje rasiste și jigniri în masă
Superliga
Duelul galeriilor la UTA - Rapid! Toate mesajele afișate: derapaje rasiste și jigniri în masă
Mihai Stoica a presimțit dezastrul din FCSB - CFR: „E schimbat! Am insistat la Gigi Becali ca el să nu joace”
Superliga
Mihai Stoica a presimțit dezastrul din FCSB - CFR: „E schimbat! Am insistat la Gigi Becali ca el să nu joace”
Rapid a egalat la Arad dintr-un penalty contestat de UTA » Verdictul specialistului
Superliga
Rapid a egalat la Arad dintr-un penalty contestat de UTA » Verdictul specialistului
Probleme pentru „câini”? » Cum se prezintă gazonul de pe „Arcul de Triumf”, cu 4 zile înainte de Dinamo - Petrolul
Superliga
Probleme pentru „câini”? » Cum se prezintă gazonul de pe „Arcul de Triumf”, cu 4 zile înainte de Dinamo - Petrolul
Lanț gigant de magazine deschide în România prima unitate FOTO
Profit.ro
Lanț gigant de magazine deschide în România prima unitate FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (17)
pendulu
pendulu  •  30 Octombrie 2020, 20:40

STIE EL DIN EXPERIENTA LUI :)) sau ala care tine cu oricine da banu secund la Dinamo si fan infocat dupa steaua ..sau vochin e ex de antrenor care a scos multi fotbalisti?astia nu stiu cate kg are mingea de joc si cate fanioane sunt pe teren in timpul unei partide dau ei exemple :))..U21 A SUBTIAT ECHIPELE PARTICIPANTE IN EUROPA CAT SI ECHIPA NATIONALA .PUNCT

1razvanr
1razvanr  •  30 Octombrie 2020, 20:38

cel mai slab presedinte de federatie

prapadlafcsb1
prapadlafcsb1  •  30 Octombrie 2020, 23:43
Postat de Ilie Golombioschi pe 30 Octombrie 2020, 23:04

Regula trebuie schimbata. Trebuie sa fie 2 U19 pe tot parcursul meciului la toate ligile, diviziile, in mod unitar. Vreti sa progresam sau sa ne auto distrugem din prostie si lasitate.

Tu ai ales prima varianta

Vezi toate comentariile (17)
Comentează