FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Reacție fără precedent a lui Marius Șumudică în cazul lui Aaron Boupendza: „Nu o să accept niciodată, gata! Sub nicio formă”

Articol de - Publicat vineri, 17 ianuarie 2025 19:25 / Actualizat vineri, 17 ianuarie 2025 19:36

Marius Șumudică, tehnicianul Rapidului, a oferit prima reacție oficială în cazul scandalului cu Aaron Boupendza, atacantul giuleștenilor care a refuzat să revină în România din cantonament în același timp cu restul echipei.

Șumudică a anunțat că indiferent de decizia conducerii în privința gabonezului, acesta nu va face parte din lotul echipei la meciul cu Poli Iași.

Telenovela Denis Ciobotariu s-a încheiat! Ce se întâmplă cu transferul fotbalistului la Rapid
TRANSFER
Telenovela Denis Ciobotariu s-a încheiat! Ce se întâmplă cu transferul fotbalistului la Rapid

Prima reacție a lui Marius Șumudică în cazul lui Aaron Boupendza: „Am mai închis ochii”

„Deocamdată nu știu, nu este problema mea, eu sunt antrenor, este problema conducerii. Eu ca antrenor nu o să accept asemenea comportament, chit că era Săpunaru sau orice alt jucător.

Am aflat că nu vine în țară când eram la hotel, când să plecăm spre aeroport. Știam ca e nemulțumit de anumite probleme, dar nu știam ce are de gând să facă. Nu vreau să pierd grupul din cauza unui jucător. Am avut vestiare grele, am mai închis ochii, dar asta nu o să accept niciodată

(n.r. despre incidentul cu spectatorii Rapidului de anul trecut) Astea se întâmplă la jucători, să fie nemulțumiți. E ok, poți să treci asta cu vederea, dar în momentul în care refuzi să faci deplasarea nu mai poți.

Sincer, nu știu ce contract are Boupendza, știu că a venit gratis, nu a fost sumă de transfer. Am încercat să-l conving să vină aici, mai departe laturile financiare nu au legătură cu laturile comportamentale. Și dacă câștigi 1 euro și dacă câștigi sute de mii, trebuie să te prezinți cum trebuie într-o echipă profesionistă.

Indiferent că eu l-am adus, că-mi place ca jucător, a jucat la un anumit nivel, aceste probleme îl trag foarte mult în jos. Eu nu pot să accept, dacă conducerea nu avea această decizie, eu nu l-aș fi inclus oricum în lot pentru meciul cu Iași. Nu știu absolut nimic de el, din ce am fost informat va reveni în București în această seară.

Indiferent cât m-aș fi bazat pe el, în momentul în care există abateri de genul ăsta nu pot să închid ochii, că data viitoare o să facă un alt jucător la fel. O astfel de abatere este extrem de gravă, nu răspunzi la telefon, nu faci deplasarea cu echipa. Mai departe, ce va face conducerea nu știu, sunt niște reguli de ordine interioară, mai departe este o problemă administrativă.

În cantonament n-am avut nicio problemă cu Boupendza. Tot cantonamentul s-a pregătit cu entorsă de gradul 1. Sub nicio formă nu va juca luni cu Poli Iași. Îmi place Boupendza, dar în orice domeniu există și o latură comportamentală, nu va face parte din lot sub nicio formă”, a declarat Marius Șumudică la Digi Sport.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Clasamentul erorilor de arbitraj din Superligă » Surpriză MAJORĂ: cine sunt cele mai ajutate și cele mai dezavantajate cluburi!
Superliga
Clasamentul erorilor de arbitraj din Superligă » Surpriză MAJORĂ: cine sunt cele mai ajutate și cele mai dezavantajate cluburi!
Ilie Bolojan și scenele uitate de timp descoperite în arhiva GSP: în stradă cu suporterii la promovarea-fantomă a unui club de tradiție » Momentul în care a stârnit furia comunității
Superliga
Ilie Bolojan și scenele uitate de timp descoperite în arhiva GSP: în stradă cu suporterii la promovarea-fantomă a unui club de tradiție » Momentul în care a stârnit furia comunității
Răsturnare de situație! FCSB a făcut al doilea transfer al serii » Gigi Becali: „Atât am plătit”
Superliga
Răsturnare de situație! FCSB a făcut al doilea transfer al serii » Gigi Becali: „Atât am plătit”

Clasamentul erorilor de arbitraj din Superligă » Surpriză MAJORĂ: cine sunt cele mai ajutate și cele mai dezavantajate cluburi!

Începe procesul Simonei Halep la New York! Data fixată pentru prima înfățișare în litigiul de 10 milioane de dolari + prima mare victorie obținută de avocații americani


Comentarii (11)
mereugigist
mereugigist  •  17 Ianuarie 2025, 22:48

Din 10 comentarii, 7 îi aparțin penibilului obsedat de doamna. Ăsta l - a depășit în spam și pe Dobermann.

Vardy.Party.
Vardy.Party.  •  17 Ianuarie 2025, 20:26
Postat de freddy pe 17 Ianuarie 2025, 19:48

Ce antrenor din prima liga mai sta la vrăjeală la televizor înainte de meci? Fix pix. Tot de la 6 în jos termina.

Steaua lui becali ia campionaul iarasi

Vardy.Party.
Vardy.Party.  •  17 Ianuarie 2025, 20:18
Postat de Vardy.Party pe 17 Ianuarie 2025, 19:46

Șumudică a anunțat că Boupenza nu va face parte din lot la meciul cu Poli Iași. Mai ales ca nu are zbor direct pana acolo, iar băiatul e - pe buna dreptate! - si cumva mahmur acum, dupa atâta Paris. Poate ii pune Vlad o vorba buna sa îl ia la FC Adobe. Pe Șumudică, zic.

dar totusi Rapid ramane echipa mea de suflet

Vezi toate comentariile (11)
Comentează