FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FC VASLUI 1-1

Remiză de abanos

Articol de - Publicat luni, 14 decembrie 2009 00:00

Wesley şi N'Doye au stabilit scorul unui meci în care Vasluiul a irosit ocazii imense, iar  Dinamo, în suferinţă, nu a reușit să-l învingă pe un Kuciak magistral decît din penalty


Frig. Un vînt ca o lamă de brici tăia în "Groapă". Cu o jumătate de oră înainte de meci, doar vreo 300 de oameni se încumetaseră să vină la stadion, la ultima repetiţie a dinamoviştilor înainte de Panathinaikos. Pînă la urmă s-au strîns 1.000. S-au mai încălzit aruncînd "bezele" lui Lăcătuş şi lui Turcu.

Burdujan, ce ratare!
Vasluiul a început în forţă. Temwanjera (6), un turn de abanos, parcă de neclintit, l-a întins pe Dolha. La cîteva secunde, Burdujan, singur la doi metri, nu găseşte spaţiul porţii. Incredibil! A răspuns şi Dinamo prin Niculae (8). Lumea a sărit: "Gooollll!". Nu! Kuciak era acolo.

La pupitru au fost tot moldovenii. Apărare beton, un lacăt cu veleităţi tehnice, Pavlovici - Costin şi un "profesor", Wesley, la butoane. Dinamo parcă îngheţase. Boştină şi "Prinţul" nu s-au lipit de minge. Doar Alexe, Niculae şi Cristea au încercat să aducă ceva pericol la poarta lui Kuciak. N-a ieşit mai nimic.

Noroc cu Pavlovici 
La patru minute de la reluare, pe Dinamo s-a lăsat cu ger. Wesley, singur, a strecurat mingea în plasă: 0-1! A răzbunat ratarea dinainte, dublată de Temwanjera, tot singur, cu Dolha la pămînt. Lumea a luat foc: "Hai, băi morţilor, că avem ţuică fiartă!".

Alexe a centrat. Mingea i-a sărit în mînă lui Pavlovici. Penalty! N'Doye e sigur: 1-1. Meciul a luat foc. Rus a fost la o palmă de 2-1, palma lui Kuciak (58). Apoi, pe contră, Wesley, din 8 metri, n-a găsit poarta. Tamaş l-a driblat pe Kuciak (67), dar l-a încurcat mingea. Dolha l-a oprit şi el pe Burdujan (70), iar Kuciak i-a mai salvat magic în două rînduri pe moldoveni, în faţa lui Alexe (85) şi Claudiu Niculescu (90). O remiză care a întristat ambele echipe, ele îndepărtîndu-se momentan de plutonul fruntaş.


"Kuciak e bun, dar şi dacă era portarul de la stadion în poartă, tot în el trăgeau cei de la Dinamo."
VICTOR BECALI, impresar


"Visăm la Champions League, dar e mai degrabă un vis de vară. Ne pare rău de Dinamo, dar şi noi jucăm tot pe bani."
WILLIAM GERLEM, atacant FC Vaslui


"În prima parte am fost superficiali în atac, iar în final această stare s-a transmis şi apărării."
MARIUS LĂCĂTUŞ, antrenor FC Vaslui


"Nu ştiu dacă o să mai fiu la Vaslui din retur, domnul Porumboiu ştie. Dacă ar fi să plec, aş face-o la bani mai mulţi. Fotbalul se joacă doar pînă la 35 de ani"
WESLEY LOPEZ, atacant FC Vaslui

Wesley şi N'Doye au stabilit scorul unui meci în care Vasluiul a irosit ocazii imense, iar  Dinamo, în suferinţă, nu a reușit să-l învingă pe un Kuciak magistral decît din penalty

Frig. Un vînt ca o lamă de brici tăia în "Groapă". Cu o jumătate de oră înainte de meci, doar vreo 300 de oameni se încumetaseră să vină la stadion, la ultima repetiţie a dinamoviştilor înainte de Panathinaikos. Pînă la urmă s-au strîns 1.000. S-au mai încălzit aruncînd "bezele" lui Lăcătuş şi lui Turcu.

Burdujan, ce ratare!
Vasluiul a început în forţă. Temwanjera (6), un turn de abanos, parcă de neclintit, l-a întins pe Dolha. La cîteva secunde, Burdujan, singur la doi metri, nu găseşte spaţiul porţii. Incredibil! A răspuns şi Dinamo prin Niculae (8). Lumea a sărit: "Gooollll!". Nu! Kuciak era acolo.

La pupitru au fost tot moldovenii. Apărare beton, un lacăt cu veleităţi tehnice, Pavlovici - Costin şi un "profesor", Wesley, la butoane. Dinamo parcă îngheţase. Boştină şi "Prinţul" nu s-au lipit de minge. Doar Alexe, Niculae şi Cristea au încercat să aducă ceva pericol la poarta lui Kuciak. N-a ieşit mai nimic.

Noroc cu Pavlovici 
La patru minute de la reluare, pe Dinamo s-a lăsat cu ger. Wesley, singur, a strecurat mingea în plasă: 0-1! A răzbunat ratarea dinainte, dublată de Temwanjera, tot singur, cu Dolha la pămînt. Lumea a luat foc: "Hai, băi morţilor, că avem ţuică fiartă!".

Alexe a centrat. Mingea i-a sărit în mînă lui Pavlovici. Penalty! N'Doye e sigur: 1-1. Meciul a luat foc. Rus a fost la o palmă de 2-1, palma lui Kuciak (58). Apoi, pe contră, Wesley, din 8 metri, n-a găsit poarta. Tamaş l-a driblat pe Kuciak (67), dar l-a încurcat mingea. Dolha l-a oprit şi el pe Burdujan (70), iar Kuciak i-a mai salvat magic în două rînduri pe moldoveni, în faţa lui Alexe (85) şi Claudiu Niculescu (90). O remiză care a întristat ambele echipe, ele îndepărtîndu-se momentan de plutonul fruntaş.

"Kuciak e bun, dar şi dacă era portarul de la stadion în poartă, tot în el trăgeau cei de la Dinamo."
VICTOR BECALI, impresar


"Visăm la Champions League, dar e mai degrabă un vis de vară. Ne pare rău de Dinamo, dar şi noi jucăm tot pe bani."
WILLIAM GERLEM, atacant FC Vaslui


"În prima parte am fost superficiali în atac, iar în final această stare s-a transmis şi apărării."
MARIUS LĂCĂTUŞ, antrenor FC Vaslui


"Nu ştiu dacă o să mai fiu la Vaslui din retur, domnul Porumboiu ştie. Dacă ar fi să plec, aş face-o la bani mai mulţi. Fotbalul se joacă doar pînă la 35 de ani"
WESLEY LOPEZ, atacant FC Vaslui

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Profit.ro
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (2)
 •  14 Decembrie 2009, 09:47

ma pr@stan3... 7 puncte diferenta ... tzac pac .. batem steaua 4 puncte tzac pac steaua face egal cu urziceni ... pierde cu timisoara .. si tzac pac Dinamo e pe 1 :))) BAFTA ... FORTZA DINAMO!

 •  14 Decembrie 2009, 09:25

Cine e pe locul 8? Cine e pe locul 8? Dinamwwww, Dinamww-mww-mww

Vezi toate comentariile (2)
Comentează