FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

Restanțe uriașe la CFR Cluj! Jucătorii protestează pentru o sumă cât bugetul unui club de Liga 1

Articol de , - Publicat sambata, 09 noiembrie 2019 09:00

CFR Cluj e pe locul 1 în campionat și la doar un punct de calificarea în primăvara europeană, dar jucătorii n-au încasat încă nicio primă în acest sezon. Clubul le-a promis rezolvarea săptămâna viitoare: le plătește un milion de euro, o treime din bonusurile totale care li se cuvin
 

S-a cântat și deja celebrul „Să vină banii la băieți!” în vestiarul bucuriei celor de la CFR Cluj imediat după victoria de joi seară, cu Rennes. A fost însă o veselie-avertisment a jucătorilor. Într-o situație fotbalistică excelentă, primul loc în Liga 1 și pe doi în grupa Europa League, la un punct de calificarea în primăvara europeană, formația din Gruia are însă restanțe enorme față de jucători.
Nu li s-a plătit nici prima pentru titlul din 2019

Deși pare greu de crezut, în condițiile în care în vistieria clubului au intrat în acest sezon 8,5 milioane de euro doar din participarea în cupele europene, dar și o jumătate din banii din drepturile tv pentru câștigarea campionatului, în valoare totală de 3,5 milioane de euro, jucătorilor nu li s-a plătit nicio primă.

Au rămas încă restante bonusurile pentru câștigarea ultimului titlu de campioni, în vara lui 2019, pentru eliminările Astanei și a lui Celtic din preliminariile Champions League, calificarea în grupele Europa League, cele 3 succese din respectiva competiție, dar și pentru toate cele 9 victorii din Liga 1. În plus, a rămas restant și un salariu!

Fotbaliștii CFR-ului au astfel de încasat bonusuri enorme, între 120.000 și 180.000 de euro pentru aceste performanțe, în afară de contractele lunare. Iar răbdarea lor este foarte aproape de capăt. Conform unor surse oficiale, fotbaliștii și stafful tehnic ar urma să încaseze în total 3 milioane de euro. Cât bugetul unui club mai mic din Liga 1! În condițiile în care, doar din participarea în competițiile europene, CFR ar urma să ajungă la un bonus total de 15 milioane de euro.

Petrescu: „Acum intră banii, îi luați săptămâna viitoare!”

Ieri, la antrenamentul de refacere de după Rennes, antrenorul celor de la CFR a deschis singur subiectul. Le-a spus fotbaliștilor săi că a vorbit la FRF cu Răzvan Burleanu și că până aseară urmau să intre de la UEFA încă 4 milioane de euro pentru formația din Gruia. „Probabil luni ajung banii la noi și săptămâna viitoare veți încasa primele, vă promit 200%!”.

Tehnicianul trăsese un semnal de alarmă public chiar înaintea partidei cu Poli Iași, pierdută de ai lui cu 1-2: „Jucătorii așteaptă primele, le aștept și eu, toți le așteptăm. Când muncești trebuie să și primești. Dar asta e o problemă generală în România. Numai la FCSB n-am auzit niciodată de așa ceva. Până nu va fi totul la zi, vor fi probleme”.

2,5 milioane de euroconstituie bugetul nou-promovatei Clinceni pentru acest sezon. CFR plătește mai mult de 3 milioane de euro doar prime către jucători

Citește și:

Una zice, alta face :D » Dan Petrescu, dezlănțuit în vestiar după meciul de 570.000 de euro

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Superliga
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Transfer confirmat imediat după FCSB - CFR Cluj: semnează, e ca și rezolvat!
Superliga
Transfer confirmat imediat după FCSB - CFR Cluj: semnează, e ca și rezolvat!
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Superliga
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Gigi Becali admite în premieră că ia în calcul demiterea lui Elias Charalambous: „Hai să vă spun un lucru!”
Superliga
Gigi Becali admite în premieră că ia în calcul demiterea lui Elias Charalambous: „Hai să vă spun un lucru!”
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Profit.ro
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (26)
clujcampion
clujcampion  •  09 Noiembrie 2019, 09:20
Postat de blatistu49 pe 09 Noiembrie 2019, 09:17

ba tot asa ai ramas tratament ceva?? calmante baa te distrugi baaa

Lasa-l ca are grave probleme la mansarda. Au zis doctorii ca daca scrie se descarca....

ishhhhhhhh
ishhhhhhhh  •  09 Noiembrie 2019, 10:39

CE MINCIUNI GIGISTE!!! NU VA E RUSINE! Pentru asta, dedic GSP-ului acelasi cuvant ca pesedistilor! SI sa nu indrazneasca sa ma modereze, asta daca mai au vreo coloana vertebrala!

minell73
minell73  •  09 Noiembrie 2019, 14:01
Postat de clujcampion pe 09 Noiembrie 2019, 09:37

Stai linistit, deseara avem cel putin 20 de articole despre meciul in care daca nu reuseste sa se impiedice tanase in glia stramoseasca a careului advers, o baga sigur botseniul in poarta prporie sub presiunea psihica a celor 30 de meleoane pe care le ia ciobanul pe messi de pipera zis si coman.

Asteptam comedie diseara. Echipele infratite vo4 arata un fotbal de calitate,ca si viitorul de altfel. Fcsb are asigurate 12 puncte pe sezon de la viitura si botseni. Programul de divertisment de diseara, include urme vagi de fotbal din partea moldovenilor, cazaruri mortale din partea formidabilului f. tanase, grohere va scoate sunete tribale in contact direct cu adversarul. Comedia se va termina in ropotele de aplauze ale cinstitilor moldoveni.

Vezi toate comentariile (26)
Comentează