FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN

Retrospectiva primelor 19 etape » Gaz Metan bună în primele 45 de minute, slabă după pauză

bucurie Gaz Metan

Articol de - Publicat vineri, 21 decembrie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 21 decembrie 2012 10:58

Gazul din 2012/2013 nu a mai strălucit, aşa cum o făcut-o în ediţiile precedente. Cu un lot format în mare parte din jucători peste care anii au trecut, iar ei au rămas tot la Mediaş, cu unele probleme financiare, dar şi lipsiţi în anumite momente de şansă, gruparea sibiană s-a zbătut în zona periculoasă din subsolul clasamentului.

Totuşi, de remarcat evoluţia pe care elevii profesorului Pustai au avut-o în faţa formaţiilor cu pretenţii europene: 3 puncte cu Vaslui şi Petrolul, două puncte cu CFR (2 j), cîte un punct cu Steaua, Dinamo ori Pandurii. Un alt aspect statistic remarcat în ediţia 2012/2013 a fost cel prin care s-a evidenţiat diferenţa mare dintre evoluţiile pe care Gazul le-a avut în cele două reprize. Astfel, dacă în clasamentul primelor 45 de minute, Mediaşul s-a poziţionat pe durata celor 19 etape în plutonul fruntaş, în partea secundă, evoluţiile au fost foarte slabe, la finalul multor etape aceştia clasîndu-se pe ultimele locuri în clasamentul alcătuit strict pe baza rezultatelor din ultimele 45 de minute (au încasat 21 din cele 27 de goluri după pauză).

Gaz Metan Mediaş - 19 - 5 - 6 - 8 - (19-27) - 21 puncte

Clasament acasă: locul 11 - 15 puncte;

-deşi echipe importante au cedat puncte la Mediaş, printre acestea regăsindu-se Steaua, Dinamo, CFR, Vaslui ori Petrolul, trei formaţii au izbutit să învingă pe terenul grupării ardelene, acestea sînt Pandurii, Concordia şi CSMS Iaşi.

Clasament deplasare: locul 14 - 6 puncte;

-singura victorie a fost obţinută la Galaţi, acolo unde a întîlnit Viitorul, formaţie rămasă din minutul 67 în 9 oameni; Gazul a mai plecat cu cîte un punct din Gruia, de pe terenul Bistriţei şi de la Tg Jiu.

Cea mai bună clasare: locul 8 - etapa a 6-a;

-cea mai bună serie de meciuri fără înfrîngeri a fost înregistrată în etapele 3-6, perioadă din în care a cumulat 8 puncte.

Cea mai slabă poziţionare: locul 14 - etapele 2, 3, 4, 12, 16;

-de două ori a înregistrat 3 înfrîngeri consecutive, etapele 7,8,9 şi rundele 14,15,16.

Cele mai clare victorii au fost obţinute cu scorul de 2-0: Gaz Metan-FC Severin (et. a 6-a) şi Gaz Metan-Petrolul (et. a 17-a).

Cea mai severă înfrîngere: Astra-Gaz Metan 4-0, etapa a 9-a.

29 de jucători au evoluat pentru Mediaş în cele 19 etape, din aceştia, 4 sînt portari.

Cosmin Frăsinescu a fost singurul jucător care a bifat minute în toate partidele.

12 din cei 29 de fotbalişti sînt străini proveniţi din 9 tări.

Cei mai tineri jucători cu minute în stagiunea curentă: Sergiu Buş şi Alexandru Greab, ambii născuţi 1992;

Cel mai vîrstnic: Cristian Todea, născut 78.

Doar 7 marcatori a avut Gazul în 2012/2013, cei mai puţini dintre toate echipele ce au activat în acest sezon în Liga 1!

Golgheteri: Astafei - 7 goluri, Bawab - 4 goluri, Eric de Oliveira - 2 goluri;

Cele mai multe pase de gol: Ciprian Petre - 3, Astafei - 2.

Cartonaşe roşii: Markovici, Razvan Avram, Valentin Negru

Antrenori: Cristian Pustai (etapele 1-19)

14 arbitri au condus la centru Gaz Metan în stagiunea curentă, din aceştia Sebastian Colţescu, I Kovacs, Alexandru Tudor, Teo Crăciunescu şi Adrian Cojocaru au contabilizat cîte două jocuri.

Gaz Metan Mediaş - 24500 spectatori, locul 15.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”