FOTBAL  »  Superliga  »  POLI - BRONDBY (DANEMARCA, I) 0-2

Risc asumat în meciul cu Brondby

Articol de GSP - Publicat luni, 16 februarie 2009 00:00

Cu multe rezerve în teren, Poli Timişoara a cedat ieri în ultimul amical  din Spania, cu Brondby

Gabi Balint a aruncat în luptă o echipă bine garnisită cu rezerve, ieri, contra lui Brondby. :S O echipă cu 6 internaţionali în lot, abonată la cupele europene, aflată şi azi în vîrful ierarhiei din ţara lui Hamlet.

Totuşi, primele oportunităţi le-au aparţinut "violeţilor", Arman Karamian, Bonfim şi Vrsici bombardînd prin şuturi de la distanţă poarta nordicilor. Amuneke a fost aproape de gol, dar şutul său din 12 metri a fost respins cu piciorul de portarul lui Brondby (15). Danezii au lovit însă primii. La o centrare de pe dreapta, apărarea imediată a bănăţenilor a cedat, iar Morten a punctat din marginea careului mic, 0-1 (31). Poli a forţat egalarea, dar Amuneke şi Abiodun n-au găsit poarta lui Andersen. :(

Imediat după pauză, Balint l-a trimis în teren pe Baba, al treilea portar, care a respins spectaculos şutul lui Elanga (54), apoi ghiuleaua lui Kristiansen (59). Au sosit şi întăririle. Goga şi Curtean au primit sarcina să hărţuiască apărarea daneză mai eficient decît Vrsici şi Amuneke. N-a fost aşa. Brondby şi-a continuat asaltul şi Jensen a marcat, printr-un şut sec, de la 18 metri, 0-2 (71). Singur cu Andrersen, Rusici a ratat şansa de a readuce Timişoara în joc (76), apoi Arman Karamian (77) şi Goga (78) au trosnit transversala. Pe final, Poli a rămas în terenul danezilor, dar n-a reuşit golul de onoare.

Penalty refuzat
Poli a solicitat "11 metri" în prima repriză, după ce Amuneke a fost împins în careu. Abiodun a centrat, Amuneke a sărit la cap, fiind vizibil jenat de Holmen (33), însă arbitrul a refuzat penaty-ul. Altfel, Scutaru s-a resimţit serios după intervenţia violentă a unui adversar (20). Jucătorul a avut nevoie de două minute de îngrijiri înainte să fie retrimis în teren.

Baba OK
Portarul Răzvan Baba (21 de ani), adus de la Poli II pentru a-l înlocui pe Marius Popa, a jucat 40 de minute în partida de ieri. A avut patru intervenţii decisive, între care una cu piciorul la şutul lui Elanga, dar a încasat un gol de la 18 metri (71). Baba a declarat că ţelul său este să debuteze în retur la prima echipă a Timişoarei.

Baba OK

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni