FOTBAL  »  Superliga  »  CSIKSZEREDA

Robert Ilyeș, sincer după egalul cu Petrolul: „E greșeala mea. Din cauza mea poate am pierdut cele două puncte”

Robert Ilyeș, antrenorul de la Csikszereda/ foto: Ionuț Iordache (GSP)
Robert Ilyeș, antrenorul de la Csikszereda/ foto: Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat vineri, 24 octombrie 2025 20:57 / Actualizat vineri, 24 octombrie 2025 21:03

Robert Ilyeș, antrenorul celor de la Csikszereda, a reacționat după ce echipa sa a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 1-1.

Ciucanii au ratat un penalty în minutul 90 al partidei prin Szalay, iar tehnicianul și-a asumat vina deoarece el l-a desemnat să execute. Antrenorul celor de la Miercurea Ciuc a comentat și scandările xenofobe ale suporterilor petroliști.

Robert Ilyeș își asumă vina pentru remiza cu Petrolul Ploiești: „Am un regret”

„Poate înainte de meci acceptam un egal, dar așa, pe aspectul jocului, mai ales prin prisma penalty-ului, am așa o frustrare în mine. Nu pot să accept rezultatul. Cred că am fost echipa mai bună. Prima repriză am început mai fricoși, nu am fost agresivi, dar am echilibrat în partea a doua a primei reprize.

În repriza a doua am controlat jocul, dar, din păcate, am avut foarte puține șuturi pe spațiul porții. Eu am decis să bată Szalay penalty-ul și nu Paszka. E greșeala mea. Din cauza mea poate am pierdut cele două puncte. Îl cunosc foarte bine. Szalay este cel mai bun executant de penalty-uri al echipei. S-a îmbunătățit jocul nostru, dar nu am reușit să câștigăm acum. Am un regret.

Din păcate, se întâmplă să fie scandări xenofobe. Eu cred că respectăm pe toată lumea, încercăm să fim civilizați, să dăm totul pentru țară, pentru România. Dacă suporterii Petrolului așa au considerat... Normal că ne derajează. Și noi restul suntem cetățeni români. Când ești înjurat, nu te simți bine”, a transmis Robert Ilyeș, conform digisport.ro.

Ciucanii își continuă seria de rezultate pozitive. Echipa lui Robert Ilyeș este neînvinsă de 9 partide în campionat și ocupă în acest moment poziția 14 în clasament, loc de baraj. Pentru ciucani urmează duelul din Cupa României cu Sepsi, iar apoi vor juca în ultima etapă a turului rezonului regular cu Farul Constanța.

Clasamentul la zi în Superliga

Citește și:
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Altele
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
A reziliat astăzi și sunt șanse să semneze cu CFR Cluj » Are 9 meciuri europene în acest sezon
Superliga
A reziliat astăzi și sunt șanse să semneze cu CFR Cluj » Are 9 meciuri europene în acest sezon
Gigi Becali, anunț-bombă despre transferuri la FCSB: „Negociem cu un român din afară”
Superliga
Gigi Becali, anunț-bombă despre transferuri la FCSB: „Negociem cu un român din afară”
A fugit din cantonamentul din Turcia și ajunge în Superliga României
Superliga
A fugit din cantonamentul din Turcia și ajunge în Superliga României
FOTO Bucureștiul va fi
Profit.ro
FOTO Bucureștiul va fi "tăiat" de o barieră verde. Proiectul care va schimba fața capitalei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (3)
borabora
borabora  •  25 Octombrie 2025, 11:27

Robert Illyes nu numai că e român dar a fost și petrolist în anii 90'. A mâncat o pâine bună acolo și mai mănâncă și acum de pe urma notorietății de atunci.

borabora
borabora  •  25 Octombrie 2025, 11:26

Robert Illyes nu numai că e român dar a fost și petrolist în anii 90'. A mâncat o pâine bună la Ploiești și mai mănâncă și acum de pe urma notorietății de atunci.

nicto
nicto  •  24 Octombrie 2025, 22:17

ti-a aratat baiatu ala cu scarita drumul spre gara?

Vezi toate comentariile (3)
Comentează