FOTBAL  »  Superliga  »  POLI TIMIŞOARA - STEAUA 1-0

S-a rupt brevetul lui Gigi

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 mai 2009 00:00

Costaricanul Winston Parks i-a risipit cariera de tehnician patronului Stelei, după un meci insipid

32 de minute a fost vizibilă cerneala pe brevetul de antrenor al lui Gigi Becali, proclamat şi însuşit în birourile din Ghencea. Parks s-a infiltrat în defensiva stelistă, i-a ridiculizat pe Ghionea şi Tiago, şutînd plasat în colţul lung al porţii lui Zapata. O carieră ruinată din faşă a patronului-psiholog, taxată şi de corul huiduielilor, rezonant din 30.000 de glasuri din Banat.

Vezi aici golul lui Parks (video)

Steaua anemică
Pe teren, Steaua s-a epavorat încet, deşi a început cu tupeu, lovitura de cap a lui Pleşan strecurîndu-se milimetric pe lîngă buturile bănăţene (9). Fără idei la construcţie, cu Toja şi Szekely invizibili şi Rusu pierdut între turnurile lui Poli, Cisovsky şi Nibombe, roş-albaştrii şi-au încercat norocul de la distanţă, trasoarele lui Goian şi Pleşan parafînd ultimele ocazii ale primei părţi la buturile lui Pantilimon (19, 30).

Amorţeală în partea secundă
O altă faţă a Stelei a revenit de la cabine. Szekely l-a întins pe Pantilimon (49), apoi Ghionea l-a încercat cu o lovitură de cap pe portarul lui Poli. Prinsă în năvodul galben al bănăţenilor din linia mediană, trupa din Ghencea s-a mai scuturat la şutul lui Nicoliţă (56), iar apoi s-a calmat definitiv. De pe bancă, Pedrazzini a mutat cu suflu proaspăt, Semedo, Ionescu şi Liţu, dar steliştii au părut plictisiţi de corvoada unui sezon dezastruos. Nici Poli nu a mai forţat, stînd în jumătatea proprie şi încercînd lovitura de graţie prin spiriduşul Bucur.

Vezi ratarea imensă a lui Abiodun (video)

Alexa a vomat!
Imediat după ce echipele au ieşit de la vestiare, la finalul pauzei, Dan Alexa a fost protagonistul unei scene şocante. Şi-a băgat degetele pe gît, după care a vomat chiar pe gazon, colegii săi, dar şi steliştii fiind uimiţi de ceea ce se petrece cu căpitanul Timişoarei. Alexa, care va împlini în toamnă 30 de ani, a acuzat efortul depus în primele 45 de minute, dar şi căldura sufocantă, ieri atingîndu-se în Timişoara temperaturi de peste 30 de grade Celsius.

Balint: "Meciul cu Urziceniul e decisiv"
Gabi Balint spune că i-a fost teamă în repriza a doua, cînd elevii săi s-au retras în apărare. "Am luat trei puncte extraordinare! După pauză jucătorii au făcut pasul înapoi, deşi nu le-am cerut asta, dar bine că a funcţionat apărarea. Nu vreau să comentez stilul de antrenorat al lui Gigi Becali, dar echipa are un joc combinativ şi i-au lipsit doi jucători importanţi din atac. Meciul cu Urziceni este decisiv pentru titlu şi duminică aşteptăm un rezultat bun, care să ne ajute", a spus Balint.

5 goluri a marcat Parks în actuala ediţie de campionat, ultimele sale reuşite fiind semnate în etapa a 21-a, contra lui CS Otopeni (2-2)

Fanii Stelei, daţi jos din tren!
O parte a suporterilor roş-albaştrilor au plecat spre Timişoara cu trenul, însă n-au mai ajuns la destinaţie. Ei au fost prinşi fără bilet şi au fost coborîţi din tren la Videle. Ceilalţi susţinători ai Stelei, care au ajuns pe Bega cu autocarul, au intrat pe stadion doar după ce au prezentat un act de identitate. "Măsura a fost solicitată de conducerea din Ghencea, care se temea să nu se infiltreze suporteri falşi, care să facă acte de violenţă şi să facă rău clubului", a declarat un şef al lui Poli Timişoara. (Eduard Zelgin)

Dragomir l-a ironizat pe Nicoliţă
Preşedintele LPF a comentat la final meciul de la Timişoara. "Steaua merita un rezultat de egalitate pentru că n-a făcut deloc un meci rău. Steaua n-are jucători de valoare, ce s-o mai dăm la întors. Păi, Nicoliţă fuge de dă boala în el, dar fără nici un rezultat pentru echipă", a declarat aseară Dragomir.

"S-a văzut mîna noului antrenor în jocul Stelei. Aşezare de echipa naţională, scheme, trasee. Glumesc, normal. După această înfrîngere, antrenorul Stelei ar trebui demis"
Gheorghe Chivorchian

"Nu ştiu cîte ocazii a avut Timişoara, cred că echitabil ar fi fost un egal. Toată lumea întreba de ce nu joacă Andrei Ionescu cît timp am fost eu antrenor. L-aţi văzut pe teren în seara asta?"
Marius Lăcătuş, fost antrenor Steaua

"Nu mai am ce să zic. Nu cred că Steaua va fi în Europa, pentru că jocul ei nu e de cupele europene. În seara asta, jucătorii au vrut, dar nu au valoare"

Emeric Ienei, fost antrenor Steaua

"Steaua a fost mai bună decat m-am aşteptat, ne-a surprins formula lor ofensivă. Mă aşteptam la un meci mai uşor, dar au fost momente cînd ne-au dominat"
DAN ALEXA, mijlocaş Poli Timişoara

"O victorie grea de tot cu Steaua. Ei au jucat mult peste ceea ce au practicat pînă acum, au simţit miza jocului şi s-au autodepăşit. Şi noi am evoluat foarte bine, era dificil să pierdem"