FOTBAL  »  Superliga  »  SCANDAL

Exclusiv Scandal colectiv în Superliga! Un grup „de peste 10 jucători străini” a depus memorii la FIFA: „Cerem sancțiuni!”

Andrej Fabry (dreapta) a ajuns între timp de la UTA la U Cluj. Foto: Imago Images
Andrej Fabry (dreapta) a ajuns între timp de la UTA la U Cluj. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 10 septembrie 2025 20:19 / Actualizat joi, 11 septembrie 2025 10:37

Ca de fiecare dată în ultimele sezoane, UTA s-a numărat printre cluburile cu cele mai multe permutări în lot, inclusiv cu jucători străini, care au plecat fie în timpul campionatului, fie la final.

Iar în cazul celor de la UTA, lucrurile au stat la fel și în campionatul precedent, când arădenii, cu Mircea Rednic pe bancă, au terminat play-out-ul pe locul 4, dar la numai trei puncte de zona barajului de retrogradare. Dar având și mari probleme financiare, care s-au tot rostogolit.

Unii jucători dintre cei disponibilizați și-au găsit imediat contracte, alții sunt deocamdată fără echipe. Dar mulți dintre ei încă nu și-au primit o bună parte din drepturile salariale sau alte bonusuri aferente sezonului 2024/2025.

Datorii pe bandă rulantă la străinii care au fost la UTA

Scandal colectiv în Superliga! Un grup „de peste 10 jucători străini” a depus memorii la FIFA: „Cerem sancțiuni!”
Alexandru Meszar si restul conducerii de la UTA au noi probleme cu restanțele din sezonul trecut

Dacă jucătorii români sunt legați de regulamente să-și prezinte cazurile la comisiile jurisdicționale FRF și abia apoi să apeleze la TAS, cu străinii e mai simplu. Ei se pot adresa direct Camerei pentru Soluționarea Litigiilor de la FIFA, iar dosarele lor sunt judecate mai rapid.

Recent, FIFPro, sindicatul internațional al fotbaliștilor, i-a informat pe cei de la AFAN, omologii din România, că peste 10 dintre jucătorii care au litigii financiare cu UTA au reclamat la forul mondial.

Sub protecția anonimatului, jucătorii plecați în această vară de la arădeni au discutat cu FIFPro pe această temă și au dezvăluit că "nu am primit nicio plată de la club în 2025, adică în ultimele 5 luni de contract". Altul spunea că "ultimul salariu l-am încasat în octombrie 2024".

Ei s-au plâns că "antrenorul spunea ceva, după două zile directorul sportiv zicea altceva. Ni se spunea că banii o să vină în două săptămâni, dar nu se întâmpla niciodată. Eram confuzi tot timpul. Ni s-a spus că banii vor veni în cele din urmă și că trebuie să ne concentrăm asupra meciurilor următoare".

„Când le spuneam că mergem la FIFA, celor de la UTA nu le păsa"

Respectivii jucători și-au împărtășit experiențele trăite la UTA pentru a-i avertiza și pe alții despre realitățile cu care s-au confruntat la clubul arădean. Mai ales că o parte dintre ei nu erau la prima problemă de acest gen în fotbalul românesc.

Unul dintre ei a mai spus că "în cele din urmă, i-au plătit pe jucătorii care au rămas la UTA după sezonul 2024/'25, dar nu și pe cei care au fost disponibilizați".

Străinii neplătiți acuză că "atunci când UTA se lupta pentru a rămâne în prima ligă, conducerea clubului ne suna să ne spună: «Vrem să rămâneți sezonul viitor». Poate a fost o motivație sau o distragere a atenției, din cauza faptului că clubul ne datora bani, pentru a ne menține concentrați pe rămânerea în ligă.

Dar după ce clubul și-a asigurat locul în ligă, nu am mai primit niciun răspuns de la ei. Și când le spuneam că intenționam să mergem la FIFA, nu le păsa".

Cer și sancționarea clubului

În documentul celor de la FIFPRO se mai menționează că "organismele de conducere ale fotbalului ar putea interveni pe lângă Federația Română de Fotbal dacă aceasta din urmă nu implementează în mod repetat un sistem de licențiere a cluburilor care să protejeze drepturile de bază la locul de muncă".

Unii dintre cei plecați de la UTA vor ca gruparea arădeană să fie sancționată fiindcă "clubul este încă în campionat și poate face în continuare transferuri. Pentru UTA nimic nu s-a schimbat. Dar noi încă nu primim banii care ni se cuvin!

Când ai un contract, în mod normal, acesta trebuie respectat de ambele părți". Iar un altul a completat: "Vorbim mult despre sănătatea mintală în fotbal acum, iar jucătorii se bazează pe acei bani pentru a-și întreține familiile".

Jucători străini care au făcut parte din lotul celor de la UTA în sezonul 2024/2025

  • Andrej Fabry

  • Kevin Brobbey (fost Luckassen)

  • Diogo Rodriguez

  • Imoh Ezekiel

  • Kotria Mabea

  • Kemar Lawrence

  • Ze Pedro

  • Bruce Nortey

  • Alexander Mitrovic

  • Caua Santos

  • Loai Halaf

  • Marko Stolnik

  • Marcelo Freitas

  • Danylo Krucher

Citește și:
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Superliga
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Superliga
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Chipciu l-a distrus, după CFR - U Cluj: „Dacă ești tare, nu mai sări atât în piscină”
Superliga
Chipciu l-a distrus, după CFR - U Cluj: „Dacă ești tare, nu mai sări atât în piscină”
Andrei Nicolescu, anunț-bombă pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
Superliga
Andrei Nicolescu, anunț-bombă pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (8)
adrian.7
adrian.7  •  11 Septembrie 2025, 11:58

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Florinmateo
Florinmateo  •  11 Septembrie 2025, 08:25

Haha,auzi la ala,Kevin Brobbey fost Luckassen....dar ce'a facut,s'a maritat intre timp ?....

Brinzovenescu
Brinzovenescu  •  11 Septembrie 2025, 06:58

UTA a jucat sezonul trecut in play out, nu in play off!

Vezi toate comentariile (8)
Comentează