FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA URZICENI - GLORIA BISTRIȚA 2-0

Seara premierelor

Articol de GSP - Publicat marti, 01 decembrie 2009 00:00

Unirea a obţinut prima victorie după un meci de Champions League, iar Semedo şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor

N-o fi Sevilla sau Rangers, dar o victorie cu Gloria Bistriţa dă bine la configuraţia clasamentului. Mai ales că Unirea a ajuns în grupul select şi lărgit al celor cinci echipe ce conduc Liga I. A fost o seară a premierelor pentru elevii lui Dan Petrescu:

1. Urziceniul a obţinut prima victorie după un meci de grupele Champions League.

2.
Unirea a jucat pentru prima oară acasă cu două vîrfuri, în acest sezon, "Bursucul" folosindu-i din primul minut pe Bilaşco şi pe Onofraş.

3. Semedo a marcat primul său gol în tricoul "lupilor".

FESTIVALUL RATĂRILOR
Partida a fost la discreţia gazdelor, care au încercat să asculte sfatul lui Petrescu - eliminat iar, pe final de meci! - şi au dus jocul spre poarta ardelenilor, ce tocmai ridicaseră capul în prima ligă. Ardelenii nu s-au apropiat de poarta ialomiţenilor, ceea ce a permis un joc ofensiv din partea amfitrionilor. Pe lîngă golurile victoriei, Onofraş, Galamaz, Semedo şi Bilaşco au irosit alte mari oportunităţi de a majora diferenţa.

Două "galbene" într-o fază
În minutul 49, Lucian Sînmărtean l-a acroşat în preajma careului pe atacantul Unirii, Marius Bilaşco, primind avertisment din partea arbitrului Deaconu. Întrucît fotbalistul Bistriţei a protestat, "centralul" bucureştean i-a acordat imediat al doilea "galben", ce i-a adus eliminarea vedetei Gloriei.

FLASH

ADVERSARI LIGĂ » VfB STUTTGART
"Amatori, proşti, dezastru"

Ajunşi pe locul 17 în Bundesliga, după 0-4 la Leverkusen, jucătorii lui Stuttgart au intrat şi în gura conducerii. Rivalii Unirii la calificarea în "optimile" Ligii au fost făcuţi praf de managerul Horst Heldt: "O adunătură de amatori şi de proşti, care au jucat catastrofal. La pauză trebuiau schimbaţi toţi. Sîntem pe penultimul loc, se dărîmă tavanul pe noi şi ei joacă doar din călcîie". Antrenorul Markus Babbel e susţinut însă de jucători. "Dacă va fi dat afară, chiar ne vom scufunda definitiv", l-a apărat Hleb. Stuttgart - Unirea se dispută pe 9 decembrie, iar pentru a intra în "optimile" Ligii ialomiţenii trebuie să nu piardă în Germania. (Daniel Scorpie)