FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA TĂRLUNGENI - DINAMO 0-0

Semieşec în primul amical dinamovist: 0-0 cu Tărlungeni

Claudiu Niculescu, Niculescu, Dinamo

Articol de - Publicat duminica, 24 ianuarie 2010 00:00

Pe un teren impracticabil, "cîinii" s-au făcut de rîs în faţa unei echipe de liga a III-a

Primul test pe 2010 a însemnat un rezultat ruşinos pentru Dinamo. Remiză albă cu Unirea Tărlungeni, echipă de liga a III-a, la care singurul jucător consacrat este Sergiu Brujan, în trecut la Ceahlăul, la Braşov sau la Rapid.

Ce-i drept, roş-albii au o scuză. Meciul s-a jucat pe stadionul Metrom, din Braşov, a cărui suprafaţă de joc a fost impracticabilă. Zăpada de 20 de centimetri căzută în ultima săptămînă nu a fost tasată, iar relaţiile de joc au părut imposibil de pus în practică la -7 grade Celsius.

Ghinionistul Niculescu
Elevilor lui Ţălnar nu le-a ieşit nimic. Cu doi închizători, Mărgăritescu şi Rus, Dinamo s-a zbătut mai mult să-şi găsească paşii prin zăpadă. Brujan (5) era să-i îngheţe de tot pe "cîini", dar bolta sa a lovit bara. Niculae s-a bătut cu adversarii în zadar, iar Andrei Cristea şi Alexe au fost dezavantajaţi clar în lupta cu omătul. Claudiu Niculescu a creat singurele ocazii. Din lovitură liberă a fost de două ori aproape să scuture plasa.

Azi, de la 11:30, la Rîşnov, roş-albii vor întîlni echipa locală, iar mîine revin în Capitală.

Dinamo - Unirea Tărlungeni    0-0
Dinamo (repriza I): Dolha - Scarlatache, L. Goian, Moţi, Pulhac - Torje, Mărgăritescu (Diabate, 40), L. Rus, Alexe - A. Cristea, M. Niculae
Dinamo (repriza a II-a): Cr. Munteanu - Molinero, Oltean (Ţoc, 65), D. Grigore, Crăciun - Păun, Daminuţă, Diabate, Zicu - L. Ganea, Cl. Niculescu

Ştirile meciului
- Fundaşul dreapta Francisco Molinero şi Zie Diabate, de obicei apărător stînga sau central, au fost testaţi de Ţălnar cîte 30 de minute pe postul de mijlocaş central.
- George Păun, mijlocaş dreapta ieri, şi Liviu Ganea au fost cei mai certaţi de către Ţălnar.
- Ţălnar merge pe rotaţia portarilor în partidele de verificare. Dolha şi Cristi Munteanu au jucat cîte o repriză, iar azi, cu Rîşnov, vor fi utilizaţi Matache şi Curcă.

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!