FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI OSK - MAGDEBURG

CORESPONDENȚĂ GSP DIN ANTALYA Sepsi, victorie în maxi-amicalul de 120 de minute » Concluziile lui Bernd Storck: „Am observat asta în jocul lor”

Covăsnenii au învins-o pe Magdeburg în amicalul de 120 de minute / Sursă foto: Facebook@ Sepsi OSK

Articol de , - Publicat marti, 09 ianuarie 2024 22:18 / Actualizat miercuri, 10 ianuarie 2024 11:03

Sepsi Sfântu Gheorghe a disputat, marți, primul amical din cadrul stagiului din Antalya. Covăsnenii au continuat seria pozitivă cu care încheiaseră anul, s-au impus cu 2-1 în fața lui FC Magdeburg, locul 13 din 2. Bundesliga.

• GSP are 4 reporteri în Antalya: Eduard Apostol, Remus Dinu, Cristian Preda și Ionuț Iordache sunt prezenți pe toată durata cantonamentelor echipelor din Superliga.

Primul test de verificare al anului, disputat în condiții speciale, două reprize a câte 60 de minute, s-a încheiat cu un triumf pentru trupa lui Bernd Storck. Sepsi a înfruntat o echipă nemțească în meciul care a durat cât un film la cinema, 120 de minute, prilej pentru ca tehnicianul să acorde minute întregului lot avut la dispoziție.

Cosmin Matei a deschis scorul după doar un sfert de oră, însă Magdeburg, o formație cotată la 17 milioane de euro pe Transfermarkt, a restabilit egalitatea până la pauză, după ce Florin Ștefan și-a înscris în proprie poartă. Victoria a venit după pauză, când nou-intratul Debeljuh a înscris în poarta divizionarei secunde din Germania în minutul 62.

FCSB a făcut al treilea transfer al iernii! » Gigi Becali: „A semnat cu noi”
FCSB

Bernd Storck, după victoria lui Sepsi cu Magdeburg: „Jucătorii sunt obosiți, s-a putut observa asta”

Bernd Storck și-a prezentat concluziile la finalul partidei, admițând că echipa sa a acumulat multă oboseală după antrenamentele intense din ultimele zile.

„Am jucat două reprize a câte 60 de minute. Consider că jucătorii au făcut o treabă bună. Au avut o sarcină grea, fiindcă și ieri am avut un antrenament, am stat foarte mult pe teren și ieri (n.r. - luni). Cred că am făcut un meci reușit. În primele 60 de minute, echipa a jucat bine, dar repriza s-a terminat la egalitate.

În a doua repriză am preluat conducerea, cu toate că și Magdeburg a jucat bine. Au făcut și ei mai multe schimbări, dar a fost un test bun pentru toată lumea. Este foarte important ca toată lumea să poată juca.

Peste două zile vom avea un alt joc. Apreciez că suntem pe un drum bun. Bineînțeles, jucătorii sunt obosiți, s-a putut observa și în jocul lor. Dar sunt fericit fiindcă în fiecare zi se antreneză din greu”, a afirmat tehnicianul neamț, potrivit paginii oficiale de Facebook a grupării din Sfântu Gheorghe.

Echipa utilizată de Bernd Storck: Niczuly - Ştefan, Ciobotariu, Kecskés, Varga, Păun, Kallaku, Oteliță, Matei, Ștefănescu, Safranko
Au mai intrat pe parcurs: Moldovan - Bălașa, Ninaj, Popşa, Oroian, Aganovic, Rodríguez, Rența, Gheorghe, Rondon, Debeljuh, Damaşcan

Vineri, de la ora locală 16:00, Sepsi are parte de un duel tare, ultimul din cantonament, în compania maghiarilor de la Ujpest.

VIDEO. Denis Ciobotariu, confesiuni despre relația cu tatăl-antrenor și plecarea acestuia de la Sepsi

Tot din Antalya:

„Egoist, impacientat, dar măcar vrea!” » Reporterii GSP au analizat cei 7 atacanți folosiți de Bergodi în Rapid - Sabah Baku
RAPID - SABAH BAKU 1-2
„Ce faci, mă, i-ai dat-o lui Yuri?” » Antrenament pe două anotimpuri: FCSB a ieșit „la joacă” în Antalya. Noua achiziție a captat toate privirile