FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - GAZ METAN 1-2

Severinul nu a purtat noroc Craiovei: 1-2 cu Gaz Metan

Articol de - Publicat duminica, 28 februarie 2010 00:00

Gaz Metan a stricat debutul alb-albaştrilor la Severin şi a împins Universitatea pe loc retrogradabil

Ce şocant! Trista Universitatea de pe Jiu în stadionul veseliei de la Dunăre! La cum se dedicau pentru culori cele 10.000 de suflete din tribune ai fi zis că o victorie cu Gaz Metan ar fi dus Craiova pe podiumul Ligii I.

Alb-albaştrii lui Wotte au început cu entuziasmul de rigoare, dar apărarea oaspeţilor l-a blocat pe Florin Costea. Treptat, Ştiinţa a început să arate de ce e în subsolul clasamentului. Suporterii adoptivi din Severin ai Universităţii nu s-au supărat însă cînd Liţu a deschis scorul după o bîlbîială în apărarea olteană (8).  Vezi aici rezumatul partidei!  (video)

Încurajările au continuat chiar şi după minutul 11, cînd Florin Costea a ratat penalty-ul obţinut de Gîngioveanu, mijlocaş agăţat în careu de Buchta. Fanii au văzut că-i groasă abia după ce, pe contraatac, Silvăşan şi Kubala au ratat din două situaţii de unu la unu cu portarul. Mihai Costea a alimentat tensiunea, trosnind "transversala" din 19 metri în finalul reprizei.

Craiovenilor le-a mers şi mai prost. Cum Dina şi Gîngioveanu au fost aşi doar la ratări, în minutul 69 ardelenii au rezolvat meciul: centrare la colţul lung de pe partea stîngă şi Florin Lazăr a reluat simplu, în plasă, 0-2! Ştiinţa a fost în stare doar de un gol cadou pentru suporterii care le-au urat "Bun venit la Severin", Trică finalizînd pe sub Buchta în ultimul minut. Prima înfrîngere la Severin, a cincea consecutivă în Liga I şi a doua din era Wotte! De-acum încep adevăratele probleme pentru olandez!

"Ce vină are Wotte că noi nu am reuşit să înscriem?! Am încredere totală în el, în următoarea etapă, cu Pandurii, veţi vedea adevărata faţă a echipei"
ADRIAN MITITELU, patron U Craiova

"Sînt dezamăgit! Am luat două goluri pe greşeli în apărare şi n-am reuşit să marcăm nici măcar din penalty. Gaz Metan nu ne-a fost superioară"
MARK WOTTE, antrenor U Craiova

"Rezultatul e echitabil, am fost echipa mai bună. Aş avea ceva de obiectat doar la penalty-ul acordat cam uşor Craiovei"
CRISTI PUSTAI, antrenor Gaz Metan

Stroe pe bancă
Două noutăţi la alb-albaştri faţă de meciul cu Dinamo. În locul team-managerului Silvian Cristescu, ieri pe banca de rezerve a luat loc în premieră fostul conducător al Craiovei Maxima, preşedintele de onoare al Ştiinţei, Corneliu Stroe. Tot pe bancă a stat şi unicul marcator al Universităţii în precedenta etapă, vîrful Mihai Dina. Wotte a explicat decizia: "Pe Dina nu prea l-am mai văzut pe teren în repriza a II-a a meciului cu Dinamo şi de aceea azi a fost rezervă. Poate că ar fi trebuit să încep cu el din primul minut".