FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - STEAUA 0-0

Show alb

Articol de - Publicat luni, 28 septembrie 2009 00:00

Steaua a fost ţinută în şah de un Braşov pus pe spectacol. Zapata a făcut minuni, dar nici Coman nu s-a lăsat mai prejos

Trei ocazii pe minut nu înseamnă cel mai fericit debut de meci. Mai ales cînd te numeşti Steaua. Şi joci pe un stadion unde pînă şi locomotivele care trec razant pe lîngă ziduri fluieră împotriva ta. Braşovul lui Moldovan n-a muşcat din adversar, dar şi-a înfipt carnasierele în bară, la un şut al lui Dorel Zaharia, din colţul careului. Şi a continuat în acelaşi stil agresiv pînă pe finalul primei reprize.

Vijelia
Gazdele au mirosit sînge pe partea lui Ninu şi au ţinut de pradă, asaltînd careul lui Zapata din toate unghiurile şi cu toate liniile. Cătălin Munteanu, factotumul ardelenilor, a destrămat de cîteva ori apărarea roş-albastră, dar Zapata şi îngerii de proximitate au deviat mingea peste poartă.

Steaua a avut o aripă şubredă şi o viteză în minus, singura ocazie clară a venit de la Kapetanos, care a trimis la firul ierbii, pe lîngă (22). Grecul şi-a mai testat şutul abia prin minutul 50. Palidă şi dezordonată, echipa din Ghencea s-a adunat greu, ca după un coşmar, şi a explodat abia după pauză.

"Sfertul" Stelei
Braşovul a slăbit ritmul, dar n-a renunţat la pradă. Tănase a trecut meteoric pe teren, atît cît să se vadă vîna de fotbalist şi o fulgurantă poză a ceea ce trebuia să fie Steaua. Echipa din Ghencea şchioapătă pe toate compartimentele, dar a găsit puterea de a forţa preţ de vreun sfert de ceas şi cîteva ocazii mari de tot. Surdu n-a găsit plasa de două ori din poziţii uluitoare, chiar dacă de fiecare dată era în ofsaid. Apoi Abrudan a scos de pe linia porţii un balon trimis de Stancu, iar Kapetanos a îndrăznit un cap şi Coman a plonjat superb.

Tot Rufay
Zapata a încheiat meciul cum îl începuse, zburînd din bară în bară pentru a bloca atacurile furibunde ale braşovenilor şi pentru a salva invincibilitatea lui Stoichiţă. Dar la Steaua nu s-a văzut fotbalul spectacol promis de "Lippi", ci, în cele mai multe momente, o marionetă cu sforile tăiate, dînd din mîini şi din picioare în virtutea inerţiei.

GIGI BECALI, fi nanţator Steaua
“Bănel era să ne cureţe, dar noroc cu Zapata, care a apărat senzațţional. Cu Stoichiță jucăm mai direct pe poartă, dă un suflu nou echipei”

“Mi-a plăcut treiarul Braşovului, nu ştiu cum îl cheamă. A, da, Ezequias ăla, ce ne-a mai alergat!”

JUAN TOJA, mijlocaş Steaua
“Rar mi-a fost dat să văd o astfel de partidă, cu o grămadă de ocazii, dar care să se termine totuşi 0-0!”

MARIUS LĂCĂTUŞ, fost antrenor Steaua
“A fost unul dintre cele mai spectaculoase jocuri ale etapei, chiar dacă nu s-a marcat. M-am uitat cu plăcere la acest meci”

ROBERT ILYES, mijlocaş FC Braşov
"A fost un meci de nebuni! Oricare echipă ar fi putut să cîştige la cîte ocazii şi-au creat fiecare"