FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - URZICENI 0-1

Silent stop

Articol de - Publicat luni, 17 august 2009 00:00

Urziceniul a provocat Stelei prima înfrîngere în acest sezon, după un meci în care lipsa spectatorilor a moleşit ambele echipe

Fără spectatori, un meci în Ghencea pare o pedeapsă. Fără spectatori şi pe un teren execrabil, un meci în Ghencea pare insuportabil. Fără spectatori, pe un teren execrabil şi cu comentariile de prost gust ale lui Gigi Becali pe care le auzi vrînd-nevrînd, un meci în Ghencea e un coşmar.

Aşa a fost Steaua - Urziceni aseară în prima repriză. Fotbal cu pipeta. Ocaziile s-au numit doar nişte şuturi anemice. Bilaşco a tras bine, însă a scos Tătăruşanu (7), iar lovitura liberă bine executată de Pădureţu l-a evidenţiat pe acelaşi portar. De partea cealaltă, Szekely a ţinut să-i închidă gura lui Becali şi a creat o minunăţie de fază, a centrat perfect, însă "capul" lui Kapetanos a fost apărat de Arlauskis (34).

Cam atît fotbal în primele 45 de minute, plus remarcele de maidan ale lui Becali, care ţipa în gura mare la Colţescu, la MM şi la Dan Petrescu, ultimul fiind singurul care şi-a permis un gest discret prin care să ironizeze loja guralivă. Circul din înaltul tribunei nu s-a oprit nici după reluare, însă a fost eclipsat de începutul bun de repriză al Stelei. Szekely a mai arătat încă o dată că Becali nu se pricepe la fotbal, l-a năucit pe Bordeanu, i-a dat un assist perfect lui Kapetanos, însă Arlauskis a  jucat rolul lui Spiderman (46).

Detenta piticului Apostol
Meciul a intrat apoi în letargie şi situaţiile de poartă au apărut rar, doar la cornere. Becali s-a tolănit şi el mai lejer în scaun şi i-a strigat zeflemitor lui Dan Petrescu: "La cum jucaţi, nu marcaţi aici nici în 100 de ani!". Peste 5 minute, Apostol, poate cel mai scund de pe teren, a înscris cu capul (72)!

A urmat răbufnirea Stelei, însă bara a ajutat-o pe campioană la execuţia splendidă a lui Ochiroşii (77). 0-1, prima înfrîngere a Stelei în noul sezon şi finalul meciului l-a găsit pe Becali tăcînd mîlc.Tardiv. Vorbise mult prea mult împotriva echipei înainte de meci, iar fotbalul l-a pedepsit. A cîta oară?

Nu e sigur că prelungește cu Real Madrid, după ce a pățit în finala Ligii: „A verificat și acum se îndoiește”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!