FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Sisif din Giuleşti » Copos se compară cu un erou din mitologia greacă

George Copos a fost condamnat la 5 ani de închisoare în Dosarul Transferurilor
George Copos a fost condamnat la 5 ani de închisoare în Dosarul Transferurilor

Articol de - Publicat vineri, 08 februarie 2013 00:00 / Actualizat joi, 07 februarie 2013 21:40

George Copos se simte nedreptăţit de justiţie şi de materialele apărute în presă în legătură cu Dosarul Transferurilor şi Loteria.

Patronul Rapidului a postat ieri pe blogul său, dar a şi comentat la un material al ziaristului GSP Decebal Rădulescu, un comunicat în care şi-a exprimat frustrările. Şeful din Grant s-a asemănat cu Sisif, un erou din mitologia greacă a cărui pedeapsă a fost să împingă un bolovan la deal, iar cînd ajungea în vîrf trebuia să o ia de la capăt.

"A întemeiat oraşul Corint şi a contribuit semnificativ la dezvoltarea navigaţiei şi a comerţului. Nimeni în toată Grecia nu se putea măsura în abilitate şi isteţime cu Sisif, nici măcar zeii. Datorită calităţilor sale, acesta a ajuns bogat. Fiind totuşi om, nu era nici el perfect. Se spune că era extrem de econom şi de măsurat în toate. A ajuns în dizgraţia zeilor pentru îndrăzneala de a se socoti mai isteţ decît ei. În ceea ce mă priveşte, mă văd împingînd un bolovan la deal, de vreo şase ani, fără vreun rost şi fără vreo vină!", a spus Copos.

"Mă văd respectînd în totalitate «regulile jocului», în litera şi spiritul lor. Iar dacă acestea prevăd existenţa unor anumite mecanisme, tranzacţii şi proceduri, nu văd care e vina celui care nu face decît să aplice ceea ce legea îi permite să facă" (George Copos, patron Rapid)

"Vinile lui Sisif? Multe! Aceea de a fi inventiv şi creativ. Aceea de a-şi pune în valoare calităţile cu care a fost înzestrat. Aceea de a fi harnic şi muncitor. Aceea de a acumula capital şi active. Aceea de a crea locuri de muncă. Pentru toate acestea Sisif a fost condamnat la o nedreaptă pedeapsă!" (George Copos, patron Rapid)

Citește și:
E iureș în SUA! Mauricio Pochettino a răbufnit: „Niciodată!” + „Messi a scăpat nepedepsit”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
E iureș în SUA! Mauricio Pochettino a răbufnit: „Niciodată!” + „Messi a scăpat nepedepsit”
„Doar ei pot să facă asta” » Gary Lineker a indicat singura echipă care ar putea împiedica Franța
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Doar ei pot să facă asta” » Gary Lineker a indicat singura echipă care ar putea împiedica Franța
Știm primele 5 optimi de finală de la Campionatul Mondial
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Știm primele 5 optimi de finală de la Campionatul Mondial
Detalii din culise » Toată lumea îl aștepta în Giulești, dar Rareș Ilie a ales altceva!
Superliga
Detalii din culise » Toată lumea îl aștepta în Giulești, dar Rareș Ilie a ales altceva!
FOTO Dacia deschide comenzile pentru noul Sandero full-hybrid
Profit.ro
FOTO Dacia deschide comenzile pentru noul Sandero full-hybrid
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Emma Răducanu a apărut în cârje și alături de noul iubit după retragerea de la Wimbledon

Apar noi probe despre Alessandro Bastoni în scandalul prostituatelor de lux: „Minora te vrea și are chef de distracție...”


Comentarii (3)
kdk.19
kdk.19  •  09 Februarie 2013, 00:38

SISIF NU A FURAT NIMIC IN VIATA LUI, NICI NU A DECLARAT SUME DE TRANSFER ALE FOTBALISTILOR MAI MICI DECAT IN REALITATE CA SA INSELE STATUL ! INSA COPOS DA !, A CIORDIT..MILIOANE $...IN COLABORARE CU FRATII..ALBANEZI

pancone84
pancone84  •  08 Februarie 2013, 12:22

Eu il vad la o cariera de piatra spargand piatra de dimineata pana seara fara rost. Asta ar fi puscaria adevarata, nu aia cu tv, telefon si aer conditionat. Atunci ar fi un adevarat Sisif.

robertino2
robertino2  •  08 Februarie 2013, 01:06

Parca Sisis n-a furat nimic de la loterie.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează
Close