FOTBAL  »  Superliga  »  STADION DINAMO

EXCLUSIV Sapă fundația pentru noul stadion Dinamo, înainte să fie dărâmat tot vechiul stadion! Ce urmează în arena din Ștefan cel Mare

Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro +49   FOTO
Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro

Articol de - Publicat joi, 21 mai 2026 13:51 / Actualizat joi, 21 mai 2026 17:35

La stadionul Dinamo, lucrările sunt oprite în acest moment. Iar situația va deveni una inedită în scurt timp. Cu tribuna oficială încă în picioare, la arena din „Ștefan cel Mare” vor începe lucrările propriu-zise de construire a noului stadion.

Situația tribunei oficiale a stadionului Dinamo și a lojilor deținute de ACS FC Dinamo e blocată în continuare, din cauza problemelor juridice. Ceea ce face ca lucrările de construire a arenei să aibă un traseu diferit față de unul obișnuit. Concret, cu oficiala încă în picioare, la stadionul Dinamo va începe faza a doua: construirea.

  • Tribuna oficială de la stadion nu poate fi demolată pentru că lojile de acolo sunt deținute de ACS FC Dinamo, entitate aflată în faliment.

  • Cel mai mare creditor al societății falimentare este ANAF, care are de recuperat o datorie de 1,5 milioane de lei. La masa credală mai sunt înscriși foști angajați, jucători, antrenori și firme care au prestat servicii pentru ACS FC Dinamo, dar Consiliul Creditorilor a fost de acord cu demolarea tribunei. Însă ANAF s-a opus. Iar legea nu permite distrugerea bunurilor unei companii în faliment, așa că demolarea este blocată pentru moment.

  • Deși problema este la loji, tribuna oficială nu poate fi dărâmată fără a le distruge, astfel că Clubul Sportiv Dinamo, care se ocupă de demolare, a sistat lucrările în această zonă pentru a nu risca să încalce legea.

FOTO. La stadionul Dinamo începe faza a doua

Gazeta Sporturilor a vizitat recent șantierul de la stadionul Dinamo. Iar față de luna aprilie, nu există niciun progres vizibil. Tribuna oficială e în continuare în picioare, la fel tribuna 1, o parte din peluză și un stâlp de nocturnă.

Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro
Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro
Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro
Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro
Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro
+44 FOTO

Dar oamenii implicați în construirea arenei dau asigurări că totul e în grafic. Și că în prima fază a proiectului nu s-a luat în calcul dărâmarea oficialei și a lojilor, tocmai din cauza situației juridice. Și dezvăluie că va începe în curând partea a doua a proiectului, care constă în începerea ridicării unei părți din stadion.

„Dărâmarea s-a terminat. Oficiala nu se dărâmă în această etapă. Acolo se va intra după ce se va face structura, ca să nu cadă. Acum e o discuție la nivelul CNI, pentru că s-a schimbat o soluție tehnică, iar proiectantul, constructorul și CNI trebuie să se pună de acord. Atât trebuie. În rest, există toate avizele.

După acord, începe construcția. Se va face fundația pentru întregul stadion. Ar trebui ca în zilele viitoare să se ajungă la un acord”, explică surse GSP.

Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro
Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro
Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro
Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro
Cum arată lucrările la stadionul Dinamo - mai 2026 // foto: GSP.ro
+44 FOTO

Noul stadion Dinamo ar trebui să fie gata în 2028

Un consorțiu condus de compania Bog'Art, situată în mod constant în top 5 firme de construcții din România, a câștigat contractul pentru ridicarea noului stadion Dinamo. Acesta va avea o capacitate de 25.000 de locuri.

Pe 16 aprilie 2025, ziua semnării contractului, Bog'Art estima 2027 ca anul în care noul stadion are să fie gata. Dar noile estimări, având în vedere tergiversarea lucrărilor, sunt că arena va fi gata cel mai devreme în 2028, termenul de execuție fiind de 25 de luni.

Alte caracteristici ale noului stadion:

  • Spații generoase pentru echipe: 4 vestiare, 2 săli de încălzire, zone pentru staff-ul tehnic și oficiali

  • O lojă mare pentru presă

  • Zone dedicate spectatorilor cu dizabilități

  • Spații VIP, ce includ 12 loje de tip skybox, un lounge de ospitalitate de peste 400 mp, loje private și un restaurant

  • Parcare VIP privată cu până la 200 de locuri

  • Tribune complet acoperite

  • Zone de antrenament, centru de recuperare sportivă, cazare la fața locului și un heliport, care va deservi Spitalul de Urgență Floreasca

Citește și:
Darius Olaru pleacă de la FCSB! Va juca într-un campionat de top din Europa: „Îi dau drumul” » Câți bani va primi FCSB
Superliga
Darius Olaru pleacă de la FCSB! Va juca într-un campionat de top din Europa: „Îi dau drumul” » Câți bani va primi FCSB
O lume întreagă SUB stadion! » Tur în „labirintul” din Giulești: imaginile sunt spectaculoase
Superliga
O lume întreagă SUB stadion! » Tur în „labirintul” din Giulești: imaginile sunt spectaculoase
Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP
Liga 2
Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP
Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America
 EXCLUSIV ANAF închide rețeaua de magazine
Profit.ro
 EXCLUSIV ANAF închide rețeaua de magazine
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America

Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP


Comentarii (11)
istet10.
istet10.  •  22 Mai 2026, 14:40
Postat de Serbix12 pe 22 Mai 2026, 00:27

Mi se pare relativ ok ideea, după principiul pe care la băgat bolojan, anul asta, vrei sa cumperi "da ba banii borfașule la stat", dar stadionul e construit de statul român nu de afc Dinamo, probabil terenul pe care e construită loja e concesionat sau ceva, așa că o țin degeaba, de aia merge tara cum mere că e lipsa de rațiune mare, toți proștii o conduc.

Depinde ce intelegi prin degeaba. Loja apartine unei entitati in faliment. Legea iti interzice sa distrugi bunurile unei astfel de entitati. Daca o faci, pierzi dreptul la a mai pretinde ceva de la aceasta. Ori a intreprinde ceva in defavoarea recuperarii unui prejudiciu adus statului devine abuz in serviciu. Cam asa e in toata lumea. Nu are legatura cu cei care conduc statul . Ci cu cei care admit acumularea de datorii.

Serbix12
Serbix12  •  22 Mai 2026, 00:27
Postat de istet10. pe 21 Mai 2026, 22:01

Dar nu asta e ideea. ANAF vrea banii datorati . Vrei stadioan, atunci achita-ti datoria.

Mi se pare relativ ok ideea, după principiul pe care la băgat bolojan, anul asta, vrei sa cumperi "da ba banii borfașule la stat", dar stadionul e construit de statul român nu de afc Dinamo, probabil terenul pe care e construită loja e concesionat sau ceva, așa că o țin degeaba, de aia merge tara cum mere că e lipsa de rațiune mare, toți proștii o conduc.

creeperno8142
creeperno8142  •  21 Mai 2026, 22:41

O sa fie sapat in curand si Badea

Vezi toate comentariile (11)
Comentează