FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Start cu stîngul în 2013 » Rapid pierde cu Dnepr, scor 1-3

Articol de GSP - Publicat joi, 24 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat joi, 24 ianuarie 2013 20:56

Rapid a debutat cu stîngul în acest an, fiind învinsă de Dnepr, scor 1-3. Ucrainenii au avut avantaj de 3 goluri, dar tînărul Florin Călin a redus din diferenţă cu 20 de minute înainte de final.

Giuleştenii au fost conduşi încă din minutul 7, cînd Mandzyuk a reluat cu capul din 5 metri, iar singura ocazie importantă a giuleştenilor în primele 45 de minute a venit la şutul puţin pe lîngă al lui Herea. În partea a doua, Zozulya şi Matheus au dus scorul la 3-0 şi doar Călin a marcat în minutul 73, după o pasă a lui Mihai Roman.

Rapid va mai disputa două partide amicale în acest stagiu de la Marbella, pe 27 cu Videoton şi pe 29 ianuarie cu Guangzhou Evergrande.

LIVETEXT Rapid - Dnepr

min. 87. Roman şutează peste din lovitură liberă.

min. 84. Rapid nu a mai ajuns de minute bune la poarta ucrainenilor.

min. 80. Drăghia scoate bine lovitura de cap a unui ucrainean şi menţine diferenţa de două goluri.

min. 73. GOL Rapid! Roman centrează bine, iar Florin Călin marchează cu un şut din 10 metri.

min. 70. Gol Dnepr! Matheus face 3-0 după un şut din interiorul careului, Drăghia greşind grav.

min. 68. Dnepr controlează cu autoritate partida, Rapid nu s-a mai apropiat de poarta ucrainenilor.

min. 62. A doua bară a ucrainenilor în acest meci, Drăghia era bătut la şutul lui Kalinici.

min. 58. Kalinici încearcă să reia din "foarfecă", dar mingea trece peste poartă.

min. 54. GOL Dnepr! Zozulya reia din 3 metri după greşeli în lanţ ale apărării Rapidului.

min. 52. Pancu şutează din lovitură liberă, dar Lastuvka nu are probleme.

min. 46. M. Roman, I. Voicu şi Drăghia au intrat, Al. Coman, Ad. Grigore şi Pecanha au ieşit de la Rapid.

min. 46. A început repriza a doua.

min. 45. Final de repriză, Rapid este condusă cu 1-0.

min. 41. Herea trage puţin pe lîngă după cea mai frumoasă acţiune a giuleştenilor din această repriză.

min. 38. Pancu s-a văzut foarte puţin pînă acum, dar pasează foarte bine către Herea. Decarul Rapidului este puţin prea lent.

min. 35. Şut bun al lui Ciolacu, respins de portarul lui Dnepr.

min. 31. Ciolacu este prea lent şi este deposedat de un fundaş advers la marginea careului.

min. 28. Cea mai mare ocazie a rapidiştilor în acest meci, Abrudan reia pe lîngă din apropiere.

min. 24. Rapidul lui Marian Rada nu are replică la atacurile ucrainenilor, Konoplyanka este din nou aproape de gol.

min. 20. Dnepr loveşte bara prin Konoplyanka, Pecanha era bătut

min. 13. Prima acţiune a Rapidului, Herea şutează pe centrul porţii.

min. 12. Abrudan blochează excelent un şut care părea periculos.

min. 10. Rapid nu a ajuns pînă în acest minut la poarta ucrainenilor.

min. 7. GOL Dnepr! Deschide scorul prin Mandzyuk care reia cu capul din 5 metri

min. 4. Meciul nu are ritm în aceste minute, se joacă mult la mijlocul terenului.

min. 1. A început meciul

Marian Rada încearcă să redreseze echipa giuleşteană chiar dacă au plecat 17 jucători în această perioadă. Conform dolcesport, Rapid va folosi următoarea echipă în meciul cu ucrainenii lui Juande Ramos, tehnicianul care a cîştigat Europa League cu Sevilla.