FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - STEAUA 1-O

Steaua băgată în şedinţă de Mihalache » Năuciţi de un gol primit în prelungiri

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 aprilie 2011 00:00 / Actualizat luni, 11 aprilie 2011 00:51

Înaintea disputei de la Ploieşti, Steaua visa încă la titlu. Declarativ, jucătorii lui Cîrţu puteau să ajungă şi pe primul loc, dar a doua poziţie era ceva simplu ca bună ziua. Sau noapte bună! Asta spuneau steliştii, iar Gigi Becali impunea la un moment dat şi un termen, "de Paşte vreau să fiu lider". Într-un clasament al declaraţiilor, poate. Căci după joc, imposibil.

"La meciul cu Steaua nu mi-e frică de echipa lui Cîrţu. Cel mai frică mi-e de arbitraj". "Ovidiu Haţeganu este arbitrul care ne-a ciupit mereu pe unde ne-a prins".

Afirmaţiile nu erau făcute de antrenori sau de jucători, ci de patronii celor două echipe, Niculae şi Becali, cei mai bogaţi oameni din fotbalul nostru, conform clasamentelor de profil. Nici unul dintre ei nu a vorbit de vreo "armă" specială pe care antrenorul o va arunca în luptă, de vreo tactică secretă. Nu! Ţinta lor înainte de meci a fost arbitrajul! Şi nici nu putem să-i blamăm, ştiau ei ce ştiau. Despre fotbal nu aveau ce să vorbească. Cel puţin nu în prima repriză.

O repriză de coşmar
45 de minute nu s-a tras nici un şut pe poartă! Da, nici unul! O jumătate de meci în care au fost două faze mai apropiate de fotbal; "capul" lui Bilaşco (36) a trimis mingea la cinci metri pe lîngă poartă. Asta a fost ocazia primului mitan! Iar în minutul 39, Geraldo a intervenit perfect în faţa lui Tigoianu şi adversarii Stelei erau cu mîinile pe sus cerînd penalty. N-a fost.

Dacă e să vorbim şi despre fotbal, trebuie spus că Astra s-a aşezat bine pe teren, cu Takayuki şi N`Doye stăpînind zona centrală. Steaua a încercat cîte ceva pe părţile laterale, dar Onofraş şi Nicoliţă au fost ţinuţi din scurt, iar vivacitatea lui Marinescu a punctat mai mult la impresia artistică decît prin vreo lansare, pasă filtrantă sau şut la poartă.

Steaua a ajuns să joace ca o echipă oarecare
După pauză, Steaua a revenit cu Ricardo pe teren în locul lui Iliev, iar Gardoş a fost retras alături de Geraldo. Steliştii şi-au obligat adversarii să facă pasul în spate şi în minutul 54 Onofraş şi-a bătut joc de prima ocazie adevărată a meciului. Apărut în spatele lui Morais a lovit prost mingea, fază asemănătoare celei irosite de Nicoliţă la Timişoara. A urmat Nicoliţă, cu o reluare pe lîngă vinclu, iar Tătăruşanu a greşit rău la o centrare spre colţul lung, însă a scăpat cu faţa curată. În sfîrşit, un pic de fotbal! A intrat şi Dică în locul lui Bicfalvi, apoi Burdujan în locul lui Onofraş (înseamnă că s-au convins de Maicon?), dar şi Astra a făcut un pas în faţă, aşa că meciul s-a reechilibrat.

Selymes a obţinut victoria carierei
Dică a realizat faza meciului pentru Steaua, în minutul 85 voleu de la 20 de metri, direct în braţele lui Grigore. A fost singura minge care a prins cadrul porţii un meci întreg. Ba nu, a mai fost şutul lui N`Doye, scos de Tătăruşanu de lîngă bară, urmat de şutul fabulos al lui Mihalache, de la marginea căciulii lui "16", în dreapta portarului stelist. 1-0! INCREDIBIL! Nu neapărat pentru cum s-a jucat, ci dacă ne luăm după echipe, tradiţie, loturi, suporteri, sau orice altceva... La oficială, Becali sărise ca un arc de pe scaun şi dus a fost.

Dar poate că nu e chiar neaşteptat acest 1-0 pentru Astra dacă citim statistica: în cele 217 meciuri disputate în Liga 1 (la Steaua, Bilaşco are 279!), şapte Astra le-a jucat pe teren propriu cu Steaua, iar în şase dintre ele nu a pierdut!

Că Selymes are numai 25 de jocuri prinse ca "principal" în prima ligă, iar Cîrţu 437, e un amănunt care, iată, de multe ori nu are importanţă!

FCSB a plecat în cantonamentul din Olanda cu o ținută inedită » Cine a lipsit din lotul campioanei în afară de cei 4 care sunt convocați la Euro

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!