FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - FC MOSCOVA II 2-1

Steaua - FC Moscova 1-0. Victorie mică şi mincinoasă!

Articol de , , - Publicat vineri, 13 februarie 2009 00:00

În faţa unor puşti care prind foarte rar lotul lui FC Moscova, Steaua a cîştigat greu, prin golurile lui Dayro Moreno şi Bogdan Stancu, însă evoluţia vicecampioanei a avut din nou de suferit

Fără 8 jucători din lot, care au participat la jumătatea săptămînii la diverse meciuri amicale ale mai multor echipe naţionale, Marius Lăcătuş a testat aseară, în amicalul cu echipa rezervelor lui FC Moscova, cum se poate descurca echipa cînd are mulţi absenţi, situaţie cu care "Fiara" s-a mai întîlnit pe perioada mandatului său în Ghencea. Cele 90 de minute ale amicalului cu ocupanta locului 9 din ultima ediţie a campionatului din Rusia au arătat o echipă română fără vlagă şi cu puţine idei.

NOUTATEA

Szekely prinde viaţă

Dacă Steaua a contat aseară în atac, a făcut-o pentru că l-a avut în teren pe Janos Szekely. Acesta a prins un şut bun la o palmă de bară (2), după care a ratat ocazia meciului în minutul 32: şut din 6 metri, reflex al goalkeeper-ului advers. După pauză, Szekely a fost şi mai prezent în joc, a continuat să zburde pe dreapta şi să-l facă pe Lăcătuş să-l felicite de două-trei ori.

DEZAMĂGIREA

Apărarea nu mai e sigură, dar Zapata şi-a revenit

Steaua a dat rateuri în defensivă. Eugen Baciu a început greu, a "raşchetat" o minge şi le-a oferit ruşilor prima ocazie de gol, apoi a comis-o decisiv la golul încasat în minutul 90. În finalul primei reprize, FC Moscova a năvălit peste careul steliştilor şi a pus presiune, ratînd două mari ocazii, însă Robinson Zapata s-a opus providenţial, parînd incredibil din vinclu o minge foarte grea (41), după care Ionuţ Rada a scos de pe linia porţii la chiar ultima fază a primei părţi.

CÎŞTIGUL

Tiago merită să fie titular

Al doilea meci ca titular, a doua evoluţie bună pentru portughez. E singurul dintre mijlocaşii ofensivi folosiţi pînă acum care ştie şi poate să facă bine şi faza defensivă. Aseară a greşit puţine pase, a recuperat mult, iar din minutul 50 a jucat ca închizător, demonstrîndu-i lui Lăcătuş cît de important e să ai la dispoziţie un fotbalist polivalent. Eliminarea din final n-a şters din imaginea bună lăsată de portughez.

ÎNTREBAREA

Tinerii, dacă nici acum, atunci cînd?

Dacă şi atunci cînd au lipsit jumătate dintre titularii obişnuiţi, plecaţi la loturi, în primul "11" al Stelei nu şi-a făcut loc din primul minut nici măcar un jucător tînăr, se naşte o întrebare legitimă. Care e valoarea acestor fotbalişti de pînă în 23 de ani şi cînd şi cum ar putea ajunge ei vreodată titulari, aşa cum visa Gigi Becali?

CONCLUZIA

Dayro şi Bogdan Stancu s-au trezit?

Şi amicalul de aseară, ca şi precedentele, au întors cuţitul în principala rană a vicecampioanei: lipsa forţei ofensive. Steaua a tras un singur şut pe poartă în prima repriză şi a avut o singură ocazie de gol în 45 de minute, în faţa unor anonimi! Atacul Stelei a arătat ceva mai bine după pauză, cînd roş-albaştrii şi-au creat mai multe faze importante şi au şi marcat în două rînduri. Dayro  Moreno a executat perfect o lovitură liberă din lateral (60), iar Stancu a înscris simplu din careu (86). Însă şi aşa a părut prea puţin în faţa unei echipe de copii.

Steaua - FC Moscova (Rusia, locul 9) 2-1
Au marcat Dayro (60), B. Stancu (86)
Steaua: Zapata (Cernea, 46) - Golanski (Filip, 73), Ghionea (Tudose, 73), E. Baciu, I. Rada (P. Marin, 46) - Lovin (B. Stancu, 51) - Szekely,Tiago, Dayro, Semedo - Kapetanos (Pedriel, 75).

Sîmbătă, 14 februarie, ora 11:00, în direct la GSP TV
Steaua - Rudar Pljevlja (Muntenegru, locul 4)

14 zile au mai rămas pînă la debutul trupei lui Lăcătuş în returul Ligii I, meciul Steaua - FC Vaslui fiind programat pe 27 februarie, de la 20:45, în direct pe Antena 1

Pawel Golanski, încercat fundaş stînga
La pauză, Lăcătuş a efectuat două schimbări, dintre care una forţat de împrejurări. L-a scos pe Rada, care a primit o lovitură puternică în pulpă, şi l-a introdus pe Petre Marin, însă l-a trecut pe Golanski fundaş stînga. Este pentru prima oară cînd "Fiara" îl încearcă în acea zonă pe polonez, Lăcătuş fiind încă indecis pe cine va introduce ca fundaş stînga cu Vaslui, avînd în vedere că Petre Marin va fi suspendat, Rada nu prea l-a mulţumit, iar puştiul Filip e o soluţie doar de viitor. Golanski a jucat simplu şi a fost eficient, neavînd probleme în a bloca partea dreaptă a ruşilor.

Lovin s-a rupt
În minutul 50, Florin Lovin a fost victima unui atac brutal al unui fotbalist advers. A urlat de durere, s-a prăbuşit la pămînt, după care a primit îngrijiri medicale timp de două-trei minute. Doctorul Stelei i-a făcut apoi semn lui Lăcătuş că nu mai poate continua, iar "Fiara" l-a introdus în teren pe Bogdan Stancu, iar pe Tiago l-a coborît ca închizător.

Tiago eliminat
În minutul 77, Tiago a primit cartonaşul roşu după ce şi-a lovit adversarul peste faţă cu palma. Portughezul a reacţionat nervos după ce suportase o intrare foarte dură a altui fotbalist rus. La bătaie a sărit şi Baciu, iar Lăcătuş a fost nevoit să intre pe teren pentru a-l lua în braţe pe Tiago şi a linişti lucrurile.

Uhrin a venit la meci cu bodyguardul
În minutul 16 al partidei de aseară a ajuns la stadion şi antrenorul campioanei CFR Cluj. Duşan Uhrin şi-a făcut apariţia însoţit de bodyguardul grupării clujene, care îi însoţeşte pe jucători şi pe staff-ul tehnic la fiecare antrenament din Turcia. Uhrin a urmărit-o pe Steaua, după ce a făcut acelaşi lucru şi cu Dinamo la amicalul pe care liderul Ligii I l-a disputat cu Osijek (1-0).