FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - STEAUA 2-1

Steaua termină sezonul în genunchi, Vasluiul speră în continuare la Ligă » Pappagalii

Articol de - Publicat marti, 11 mai 2010 00:00

Golul lui Paul Papp i-a blocat pe roş-albaştri pe locul 5, cu şanse aproape nule de a mai prinde un loc de Liga Campionilor Vezi rezumatul partidei FC Vaslui - Steaua 2-1! (video)

## ♦ Steaua a dispărut complet din calculele pentru Ligă după ce a pierdut aseară la Vaslui, deşi conducea la pauză cu 1-0

## ♦ Vasluiul speră în continuare la locurile de Champions League

Roş-albaştrii s-au scufundat definitiv în mediocritate

Timp de 45 de minute, Vasluiul şi Steaua au brevetat aseară compoziţia ideală a pastilei de plictiseală: fotbal stătut, aer de meci amical, tensiune tinzînd spre zero, greşeli demne de rulat pe Cartoon Network şi senzaţia de corvoadă pentru 22 de jucători fără chef de luptă. Asta, deşi motivaţia încă deschisă către al doilea loc de Champions League ar fi trebuit să plutească în ambele jumătăţi de teren.

Magia neagră a primei reprize a fost ruptă timid abia în minutul 10, cînd Zmeu a încercat mobilitatea lui Zapata cu un şut bun de la 25 de metri, respins însă de columbian. Sud-americanul a exersat apoi două intervenţii comice, într-un stil personal inconfundabil, cu mingi de Gîgă scăpate pe centrări simple. Tănase s-a întrecut şi el în execuţii puerile şi s-a ascuns aproape permanent în buza tuşei din dreapta.

Stancu = fotbalist
Iar dincolo, absenţele spectaculoşilor Wesley şi Costly au acţionat ca un sedativ pentru oamenii lui Lăcătuş. Un singur atacant, pierdut în spaţiu, vezi Burdujan, plus o linie de mijloc cabrată în cod ultradefensiv au propus o echipă moldavă fără busolă, fără tăiş. Tot acest peisaj lovit parcă de blesteme voodoo a găsit o singură izbucnire, născută din neant în prelungirile primului mitan: pasă Toja şi lob din careu al lui Bogdan Stancu, după o fază de mare fotbalist, pentru un 0-1 nesărat.

Forcingul "verzilor"
După pauză, spiritele, în fine, s-au animat: ardoare şi determinare în plus, mai multă îndrăzneală pe ofensivă. Bogdan Stancu (48, singur cu portarul) şi Neagu (57) dau tonul unui alt ritm, fructificat finalmente cu o "dublă" imprevizibilă a gazdelor. Mai întîi, egalare Burdujan din penalty (68), fază precedată însă de un ofsaid la Gheorghiu, apoi Vasluiul adus în avantaj de Papp (80), pe o deviere inspirată la un corner.

O întoarcere a sorţii, care pune acum trupa lui Porumboiu pe orbita finală către preliminariile UCL, trimiţînd în schimb Steaua în mijlocul unei crize fără sfîrşit!

### Steaua a dispărut complet din calculele pentru Ligă după ce a pierdut aseară la Vaslui, deşi conducea la pauză cu 1-0