FOTBAL  »  LIGA 1  »  STEAUA - LITEX 0-0 // DIN MIERLO RAZVAN ROTARU SI CRISTI PREDA

Sterilitate

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 iulie 2007 00:00

Ros-albastrii au fost mult mai exacti in aparare si au incercat sa joace pe contraatac, dar nu au reusit sa marcheze. Gica Hagi a ales sa evolueze impotriva bulgarilor de la Litex Loveci cu jucatori care au jucat mai putin in partida cu GKS Belchatov (2-2). Din echipa cu care a abordat primul meci din stagiul olandez s-au mai regasit printre titulari doar Petre Marin, Badoi si Ovidiu Petre. "Regele" a ales o asezare 4-4-1-1 cu Gurita mijlocas stinga si Marius Croitoru in spatele singurului virf impins, Victoras Iacob.

Stelistii au dominat prima parte a meciului, dar ocaziile au intirziat sa apara. Singurul moment in care ros-albastrii au fost foarte aproape sa marcheze a fost atunci cind Gurita a sutat din unghi milimetric pe linga poarta bulgarilor (41). Vitca s-a remarcat apoi la sutul extrem de puternic al unui jucator bulgar, care a expediat balonul spre vinclu (44).

Dupa 10 minute din mitanul secund, Hagi a introdus pe teren piesele grele. Imediat, o combinate Neaga-Dica l-a lasat pe ultimul in pozitie ideala, dar Dicanio a ratat din 10 metri. Pasele au mers aproape perfect, iar Neaga (70) a ratat de putin centrarea perfecta a lui Croitoru. Reintrat dupa accidentarea la coapsa, Banel Nicolita (80) a izbutit faza meciului, semifoarfeca dupa o centrare de manual a lui Gabi Bostina.

Acelasi Nicolita a trecut pe linga gol in minutul 81, cind sutul sau l-a pus la grea incercare pe portarul bulgar. Scapat singur, Neaga (83) nu a reusit sa ajunga la balon si i-a permis goalkeeperului advers sa retina mingea. Inca o remiza pentru Hagi, care a ramas cu un singur succes in amicale de cind a preluat Steaua.

Golanski excelent
Pawel Golanski a evoluat aseara pentru prima oara in tricoul Stelei. Polonezul a jucat pe postul de fundas dreapta si a avut o evolutie incintatoare. A comunicat in permanenta cu colegii sai in limba engleza si a ales sa joace cu mingi simple. Golanski a impresionat si prin detenta, pe care a fructificat-o in duelurile cu adversarii.

Lovin accidentat
In minutul 38 al meciului, Florin Lovin a fost lovit de un adversar si a ramas intins la pamint. Mijlocasul a primit o lovitura puternica in bratul drept de la bulgarul Venkov. Dupa citeva minute de ingrijiri medicale, doctorul Radu Paligora a facut semn catre banca de rezerve ca Lovin nu mai poate continua, iar Hagi l-a inlocuit cu Mirel Radoi.

Inconjurati de fani
La partida de aseara au asistat aproximativ 50 de suporteri romani. Acestia au venit din Eindhoven, dar si din Belgia. Romanii au afisat un banner imens pe care scria "Forza Steaua - Constanta". "Sintem suporteri adevarati si mergem peste tot dupa echipa noastra favorita", au spus suporterii.

Steaua - Litex Loveci (Bulgaria, I) 0-0
Vitca - P. Marin (Golanski, 55), Ov. Petre (Goian, 65), E. Baciu (Ochirosii, 85), Nesu (Emeghara, 55) - Badoi (N. Dica, 55), Lovin (M. Radoi, 42), G. Coman (Bicfalvi, 65), Gurita (Bostina, 55) - M. Croitoru (Nicolita, 75) - V. Iacob (Neaga, 55)

"A fost un meci bun. Am incercat sa dau o sansa si celor ce au jucat mai putin. Golanski a jucat foarte bine, dar nu e inca pus la punct cu pregatirea" --  Gica Hagi

"Ma bucur ca sint sanatos si ca am jucat din nou"  -- Banel Nicolita

Playtech: BOMBĂ! Ce a făcut Gigi Becali pentru Monica Anghel! Gestul GENIAL al afaceristului