FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - POLI IAŞI, AZI, 20:30, ANTENA 1 ŞI LIVEVIDEO PE GSP.RO

Stoichiţă îl odihneşte pe Kapetanos şi mizează pe Stancu şi Surdu!

Romeo Surdu, Surdu, Steaua

Articol de - Publicat luni, 12 aprilie 2010 00:00

Diseară, grecul va fi rezervă, ca să se odihnească pentru Rapid, iar Pepe Moreno nu rezistă 90 de minute

Stoichiţă a ales o formulă inedită pentru meciul cu Poli Iaşi: fără nici un vîrf de careu! Bogdan Stancu şi Romeo Surdu vor forma azi cuplul ofensiv al roş-albaştrilor. Braşoveanul nu a mai fost titular de la sfîrşitul lui 2009! De atunci, a mai fost folosit pe parcursul jocurilor, dar cel mai des ca mijlocaş stînga, nu ca atacant.

Surdu profită astăzi că antrenorul vrea să-l menajeze pe Pantelis Kapetanos şi îşi face loc în primul "11". Grecul a fost întotdeauna titular de cînd a început returul, a dat două goluri şi două pase de gol, iar "Lippi" îl vrea acum proaspăt pentru derby-ul cu Rapid, de duminica viitoare.

Celălalt vîrf de atac din lot, Pepe Moreno, nu poate juca încă din startul unei partide, întrucît condiţia fizică nu-i permite să evolueze timp de 90 de minute. Columbianul a fost folosit rar în primăvara asta şi a avut puţine realizări.

4 luni şi o săptămînă au trecut de la precedentul meci al Stelei pe care Kapetanos l-a început ca rezervă. Roş-albaştrii au jucat atunci la Tiraspol, cu Sheriff (1-1)

3 goluri are Surdu în 24 de meciuri bifate în actuala ediţie a Ligii I. Kapetanos are 12 reuşite, iar Stancu - 5

5 luni şi jumătate au trecut de la ultimul gol dat de Surdu pentru Steaua. Atacantul a punctat atunci în victoria de la Timişoara (1-0)

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”