FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - UTA

FOTO Șucu e noul Becali » Pățanie neplanificată în Giulești, la Rapid - UTA

Claudiu Micovschi (24 de ani), atacantul împrumutat de Rapid la UTA, a marcat în poarta formației de care aparține și a refuzat să se bucure. +24   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 28 februarie 2024 22:55 / Actualizat miercuri, 28 februarie 2024 22:55

Meciul dintre Rapid și UTA, programat în Giulești în runda cu numărul 28 din Superligă, a avut o însemnătate specială pentru Claudiu Micovschi.

Vassaras a recunoscut » Două greșeli majore de arbitraj în ultimele două zile din Superligă: „Penalty acordat în mod eronat!”
CCA

Atacantul în vârstă de 24 de ani a fost transferat de Rapid în luna august a anului trecut, dar nu a apucat să debuteze sub comanda lui Cristiano Bergodi. A fost cedat sub formă de împrumut la UTA și a devenit un om important pentru Mircea Rednic.

FOTO. Claudiu Micovschi, gol în Rapid - UTA

Rapid - UTA / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
+20 FOTO

Fără vreo înțelegere planificată care să interzică folosirea în meciul direct, arădenii au mizat pe Micovschi din primul minut al disputei din Giulești.

În minutul 44, Claudiu i-a luat fața lui Braun și l-a învins pe Aioani cu o lovitură de cap. Centrarea i-a aparținut lui Căpușă și a fost ideală.

Aflat chiar în fața galeriei giuleștene, Micovschi a ridicat brațele imediat după reușită, gest apreciat de ultrași.

Rapid mai are doi fotbaliști împrumutați la UTA, pe Rareș Pop și Cătălin Vulturar. Cei doi, eligibili pentru regula U21, nu fac parte din lotul arădenilor pentru disputa din Giulești.

Dan Șucu, pe urmele lui Gigi Becali

Golul marcat de Claudiu Micovschi chiar sub ochii finanțatorului Dan Șucu amintește de peripețiile trăite în trecut de Gigi Becali. Finanțatorul celor de la FCSB a suferit în mai multe rânduri din cauza fotbaliștilor pe care îi cumpărase. De notorietate este „cazul Bunică”.

În noiembrie 2007, Gloria Buzău și Steaua s-au întâlnit în etapa a 17-a a Ligii 1. Ambele echipe erau finanțate de George Becali, iar Gloria - poreclită „Steluța” sau „Steaua II” - era de așteptat să piardă, facilitând Stelei trei puncte în lupta pentru titlu cu CFR Cluj.

Steaua a deschis scorul în minutul 78, prin Dică, după o fază fixă la care fundașii Gloriei dormeau, iar meciul curgea spre rezultatul anticipat. În minutul 90+2 însă, Romeo Bunică - jucător introdus în repriza a doua - a executat perfect o lovitură liberă și a dat toate calculele peste cap.

Match Quiz Universitatea Craiova - Rapid

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe Universitatea Craiova - Rapid și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO. Atmosferă specială la Rapid - UTA: stadion plin în Giulești

Dinamovistul care se aventurează să le promită suporterilor: „Sunt sigur că o să reușim!” +  „Abia atunci ne vor interesa și calculele”