FOTBAL  »  Superliga  »  COMPARAȚIE

Marius Lăcătuș a ales între FCSB și Universitatea Craiova: „Lot mai complet!”

Marius Lăcătuș / FOTO: Imago
Marius Lăcătuș / FOTO: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 03 septembrie 2025 20:26 / Actualizat miercuri, 03 septembrie 2025 20:41

Marius Lăcătuș (61 de ani), legenda Stelei, a comparat loturile celor de la FCSB și Universitatea Craiova și a tras o concluzie clară: echipa lui Mirel Rădoi este mai completă.

Marius Lăcătuș crede că lotul oltenilor este peste cel al bucureștenilor în acest moment. Craiova e pe 1 în campionat, cu 20 de puncte, iar FCSB pe locul 13, cu 6 puncte. Oltenii s-au calificat în Conference League, iar echipa lui Becali în Europa League.

Lăcătuș spune că Universitatea stă mai bine la capitolul mijlocași și atacanți. A mai punctat că oltenii au foarte multe variante pentru regula U21, spre deosebire de rivala din campionat.

Marius Lăcătuș a comparat FCSB și Universitatea Craiova: „Au adus jucători care confirmă de la început”

Marius Lăcătuș a ales între FCSB și Universitatea Craiova: „Lot mai complet!”
FCSB - Craiova, imagini de meci/ foto: Ionuț Iordache (GSP)

Craiova chiar stă bine la jucătorii sub 21. Chiar stă foarte bine. Sunt vreo 5 jucători U21 foarte buni. Oricine intră joacă fără nicio problemă când se apelează la el, nu sunt ținuți ca umplutură. Toți jucătorii U21 aduși de Craiova sunt de valoare.

Ar trebui să punem în balanță Tudor Băluță cu Lixandru. Cred că la ora actuală Băluță este într-o formă foarte bună și este peste Lixandru. Băluță, Cicâldău, Teles, o zonă de centru mai bună decât Lixandru - Șut, cred eu. Și la atacanți câștigă deocamdată Craiova.

Pare mai complet lotul Craiovei (n.r. decât al FCSB), la ce au ei acum. La forma de moment și la rezultatele obținute.

Tot timpul am spus că Alibec are nevoie de continuitate. Dacă tragem concluzia că Alibec e terminat, că nu mai trebuia să se întoarcă la FCSB... unde i s-a dat continuitate a fost bun. Au fost momente în prima perioadă când nu era accidentat și intra 15 minute.

Craiova a adus jucători care confirmă de la început, nu a mai fost nevoie de adaptare, la țară, la condiții. Toți au confirmat, mai ales atacanții”, a spus Marius Lăcătuș, la emisiunea „Fotbal Club”, de la Digi Sport.

Opinia „Fiarei” vine în contextul în care FCSB are o cotă de piață dublă față de cea a Craiovei. Bucureștenii sunt cotați la 48,4 milioane de euro pe transfermarkt.com, iar Craiova la 24 de milioane.

Citește și:
Iată cei 4 jucători care nu au fost opriți în lot de Lucescu pentru duelul de diseară!
Nationala
Iată cei 4 jucători care nu au fost opriți în lot de Lucescu pentru duelul de diseară!
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații: mesajele din vestiarul „tricolorilor”
Nationala
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații: mesajele din vestiarul „tricolorilor”
„Ieși afară!” » Incident în conferința lui Max Verstappen, la Suzuka. Olandezul l-a obligat să părăsească sala
Formula 1
„Ieși afară!” » Incident în conferința lui Max Verstappen, la Suzuka. Olandezul l-a obligat să părăsească sala
Amatorism incredibil! O altă vedetă de la Real Madrid examinată la piciorul greșit?! » L'Equipe face dezvăluiri halucinante
Campionate
Amatorism incredibil! O altă vedetă de la Real Madrid examinată la piciorul greșit?! » L'Equipe face dezvăluiri halucinante
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (6)
catalinut111_2
catalinut111_2  •  03 Septembrie 2025, 23:39

Pe transformarket sunt oameni bolnavi dacă spun ca FCSB are valoare de piață peste Craiova ...eu cred ca este exact invers

Donose
Donose  •  03 Septembrie 2025, 23:21

Cică "FCSB are o cotă de piață dublă față de cea a Craiovei. Bucureștenii sunt cotați la 48,4 milioane de euro pe transfermarkt.com, iar Craiova la 24 de milioane.". Așa e când fecesebiștii sunt "cotați" de fecesebisti... Cel mai valoros din Superligă este - nu se știe de ce - Darius Olaru, 7.5 meleoane!! Tot Transfermarkkt.ro l-a desemnat "cel mai bun fotbalist din Superliga în sezonul 2024-2025" pe Bârligea, cel care în dueluri "unu la unu" cu portarii a fost letal! (Cu adevărat remarcabil, aproape la fel de letal ca Mitriță când se distra cu câte doi fundasi și portarul echipei adverse!!). Bravo Gigi!

utilizator șters
utilizator șters  •  03 Septembrie 2025, 23:13
Postat de iulix73 pe 03 Septembrie 2025, 21:58

Știam răspunsul fără a mai citi articolul . Vorba aia ... mare ca sportiv , mic ca ”om” ! Păcat de cariera lui ...

Mic ca om?! Ia uimește-ne și elaborează! Fac pariu ca ne vom tăvăli de râs! :-)))

Vezi toate comentariile (6)
Comentează