FOTBAL  »  Superliga  »  SE CONTUREAZĂ VIITORUL “11” AL STELEI

Szekely pe stînga!

Articol de - Publicat vineri, 13 iunie 2008 00:00

Mijlocaşul ofensiv transferat de la Oţelul va fi folosit în banda stîngă deoarece pe dreapta titular va rămîne tot Nicoliţă.

Mai sînt 3 zile pînă cînd echipa se va reuni sub comanda lui Lăcătuş, iar primul “11” al Stelei pentru sezonul viitor începe să prindă din ce în ce mai mult contur. Una dintre principalele mutări pe care le va face Lăcătuş este fixarea lui Janos Szekely pe partea stîngă a liniei de mijloc şi nu pe dreapta, acolo unde a evoluat cel mai mult la Oţelul.

Lăcătuş, cel care a insistat în mod expres pentru aducerea lui Szekely în Ghencea, vede în fostul gălăţean soluţia ideală pentru a acoperi golul lăsat de plecarea lui Mendoza. Chiar dacă este un jucător de picior drept, Szekely e văzut de Lăcătuş ca un fotbalist care ştie la perfecţie jocul în bandă deoarece principala sa calitate e viteza deosebită.

În plus, evoluţia foarte bună a lui Nicoliţă din meciul de debut al României la Euro îi va asigura acestuia, în continuare, postul de titular ca mijlocaş dreapta. În aceste condiţii, Steaua va avea după multă vreme pe ambele părţi ale terenului fotbalişti care provin exclusiv din mijlocaşi de bandă. În sezonul recent încheiat, Hagi, Lăcătuş şi Pedrazzini au fost nevoiţi să folosească în lateralele liniei mediane jucători ca Neaga, Surdu, Mendoza, care sînt atacanţi, sau pe Cristocea şi Croitoru, care sînt mijlo­caşi centrali.

6 goluri a marcat Szekely pentru Oţelul, aproape cît toţi mijlocaşii de bandă ai Stelei la un loc: Nicoliţă (3), Neaga (3), Mendoza (2), Surdu (0).

3 meciuri din 26 a evoluat Szekely la Oţelul ca mijlocaş stînga. În rest a jucat pe dreapta (20), atacant (2) şi mijlocaş central (1).

“La Steaua nu e concurenţă mare doar pe postul de mijlocaş dreapta, însă eu sper că mă voi descurca oriunde”
Janos Szekely mijlocaş Steaua

Vrea să renunţe la un închizător

Lăcătuş gîndeşte o echipă în care să nu mai folosească doi mijlocaşi defensivi. Cum Ovidiu Petre este titular indiscutabil, lîngă el va apărea un fotbalist care să joace rolul coordonatorului şi să fie mai preocupat de faza ofensivă, decît de cea defensivă. “Fiara” va alege dintre portughezul Tiago şi Pleşan.

Sepsi e greu de adus

Chiar dacă Steaua insistă pentru împru­mutul lui Sepsi, mutarea e dificil de realizat. “Dacă Benfica va decide să-l cedeze, atunci cred că-l va da la o echipă din Portugalia pentru a-l avea mai bine sub observaţie”, a declarat agentul lui Sepsi. “Eu nu vreau să plec de la Benfica”, a comentat şi fotbalistul de bandă stîngă.

Citește și:
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină un străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Superliga
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină un străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Superliga
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Chipciu l-a distrus, după CFR - U Cluj: „Dacă ești tare, nu mai sări atât în piscină”
Superliga
Chipciu l-a distrus, după CFR - U Cluj: „Dacă ești tare, nu mai sări atât în piscină”
Andrei Nicolescu, anunț-bombă pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
Superliga
Andrei Nicolescu, anunț-bombă pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (10)
 •  18 Iunie 2008, 09:17

adevarul ca experimente deastea nu si au rostu...ala a jucat o viata pe dreapta si acum il pune pe stanga.....

 •  13 Iunie 2008, 13:53

daca marele antrenor lacataus il pune pe dreapta pe lacatus , cu riscu de a fi injurat de toata peluza nord o sa strig la fiecare meci :DEMISIA! daca , pe de alta parte , e un articol d-ala d-al vostru de 2 lei , atunci rating cat are topescu par in cap

 •  13 Iunie 2008, 11:15

vara asta e olimpiada si nu stiu daca avem pe cineva la maraton asa ca banel ar fi o solutie ca e mai greu sa lucrezi cu cotofana.szecheli sa joace unde stie mai bine pe stanga dayro e o solutie

Vezi toate comentariile (10)
Comentează