FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - DINAMO, MIERCURI, 21:15, PRO TV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Tactica din Ghencea se face după sufletul jucătorilor!: ”Bănel are suflet bun, trebuie băgat pe teren”

Foto: Raed Krishan
Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat luni, 23 mai 2011 00:00 / Actualizat duminica, 22 mai 2011 21:14

Gigi Becali l-a impus pe Nicoliţă în primul "11" la Steaua tuturor tehnicienilor care au pregătit echipa: ”E bun la suflet, cu el pe teren cîştigăm meciurile, că ne ajută Dumnezeu!”

În Ghencea, echipa nu e decisă în funcţie de calitatea jucătorilor, de randamentul acestora în meciuri sau de felul în care se pregătesc la antrenamente. Patronul stelist Gigi Becali are propria metodă de selecţie a jucătorilor şi de impunere a acestora în prima echipă: dacă poartă sau nu noroc echipei! Unul dintre preferaţii lui Becali, Bănel Nicoliţă, e cel mai bun exemplu. Mijlocaşul de 26 de ani este cel mai vechi component al roş-albaştrilor şi omul pentru care Becali a intervenit de-a lungul timpului pe lîngă mai mulţi antrenori pentru ca aceştia să-l titularizeze.

Argumentul folosit de finanţatorul roş-albaştrilor este unul în directă legătură cu Divinitatea. "Nicoliţă nu poate lipsi niciodată din echipa de start! Dacă el nu evoluează, sigur pierdem, pentru că Dumnezeu ne va pedepsi. Bănel e băiat bun, a făcut multe lucruri bune pentru Steaua, el trebuie să joace mereu!", le spunea Becali tehnicienilor cu care a lucrat. Unii dintre aceşti antrenori chiar i-au cerut patronului să-l vîndă pe Nicoliţă, argumentînd că mijlocaşul s-a plafonat şi nu mai are valoare pentru a evolua în tricoul Stelei, însă de fiecare dată fotbalistul a fost salvat de Becali.


62 de meciuri are Bănel în cupele europene, fiind al doilea în topul all-time, după Marius Lăcătuş. "Fiara" a strîns 72 de meciuri internaţionale

6 ani şi jumătate are Nicoliţă petrecute în tricoul roş-albaştrilor, fiind cel mai vechi component din actualul lot

255 de partide a adunat Nicoliţă în toate competiţiile la Steaua, el înscriind de 34 de ori

47% dintre baloanele pe care Bănel le joacă sînt pierdute, fiind stelistul care greşeşte cele mai multe mingi

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Profit.ro
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (13)
boss_imperator
boss_imperator  •  23 Mai 2011, 13:22
Postat de florar pe 23 Mai 2011, 12:51

Banel o pierde 47% din baloane dar ar trebui sa spuneti cite baloane recupereaza si cit de mut ajuta echipa tot meciul...Ziceti ca Becali il inpinge in echipa Stelei dar uitati ca a jucat si la echipa nationala unde tot asa il criticati ca nu stie sa centreze...Daca sunteti mari ziaristi ar trebui sa spuneti cite centrari au mai fost la echipa nationala dupa plecarea acestuia?A mai urmarit cineva mingiile bubuite in adincime?

Banel totusi e mai bun decat unele verze din echipa.

florar
florar  •  23 Mai 2011, 12:51

Banel o pierde 47% din baloane dar ar trebui sa spuneti cite baloane recupereaza si cit de mut ajuta echipa tot meciul...Ziceti ca Becali il inpinge in echipa Stelei dar uitati ca a jucat si la echipa nationala unde tot asa il criticati ca nu stie sa centreze...Daca sunteti mari ziaristi ar trebui sa spuneti cite centrari au mai fost la echipa nationala dupa plecarea acestuia?A mai urmarit cineva mingiile bubuite in adincime?

islaz
islaz  •  23 Mai 2011, 12:07

Cioban oparit ce esti ,asa l-ai distrus pe Szekely bagandu-l in primul 11 pe Nicolita ori a meritat ori nu,asta nu e o noutate cu Nicolita,atunci stau si ma intreb de ce mai aduce mij. dreapta ca nu vad rostul ,maratonistul sa ramana titular de drept ca asa vrea analfabetul de oier,dar speram ca cu Oli n-o sa-i mearga cu directivele de prost gust de cioban.

Vezi toate comentariile (13)
Comentează