FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Timotej Jambor a explicat ce n-a mers la Rapid: „Am avut trei sau patru antrenori în ultimele două sezoane”

Articol de - Publicat miercuri, 11 februarie 2026, 14:06 / Actualizat miercuri, 11 februarie 2026 14:09

Timotej Jambor, fotbalistul pentru care Rapid a plătit un milion de euro, a fost prezentat la Slasj Wroclaw, echipă din Liga 2 a Poloniei. Aflat în împrumut până la vară, atacantul slovac s-a prezentat suporterilor și a acordat un scurt interviu pentru site-ul noului club.

Imediat după prezentare a răspuns câtorva întrebări pentru site-ul clubului și a vorbit și despre situația de la Rapid, echipă unde nu a reușit să se acomodeze. Timotej Jambor este împrumutat până în vară la Slask Wroclaw, iar polonezii au și o opțiune de cumpărare.

Timotej Jambor a punctat lucrul care l-a dezechilibrat la Rapid: „Pentru un jucător tânăr lipsa de stabilitate nu este ușor de gestionat”

Întrebat de ce a decis să vină la Slask împrumut, Timotej Jambor a răspuns pentru site-ul clubului: „Ultimii ani nu au fost așa de simpli. Am avut trei sau patru antrenori în ultimele două sezoane. A fost un flux constant. Pentru un jucător tânăr lipsa de stabilitate nu este ușor de gestionat. Vreau să joc constant, deci am căutat opțiuni diferite, iar Slask a fost cea mai bună opțiune. Am decis să vin aici și sper să fie un moment important în cariera mea”

  • Timotej Jambor a fost pregătit la Rapid de trei antrenori: Neil Lennon, Marius Șumudică și Costel Gâlcă.

Întrebat dacă după împrumut se vede rămânând la Slask Wroclaw, Jambor a răspuns: „Sper. Primele mele impresii sunt fantastice. Sper ca totul să meargă la fel de bine cum a mers în prima zi. Cel mai important este să am prestații bune pe teren. Dacă le am, cred că pot rămâne aici pentru mai mult timp”

Îmi place să joc cu mingea la picior. Mă simt confortabil între linii, lucrând cu mijlocașii. Nu sunt mereu în careu. Cred că este viteza mea este un alt avantaj.

Clubul mi-a oferit o prezentare generală mai amănunțită a sistemului de joc, dar și o prezentare a cerințelor pe care le au de la mine. Am vorbit despre o modificare a sistemului în 5-3-2. Ar urma să joc ca unul dintre cei doi atacanți. Sper să mă văd cât mai curând în primul 11

-Timotej Jambor, la prezentarea la Slask Wroclaw

  • Timotej Jambor a fost achiziționat în 2024 de Rapid de la MSK Zilina. Giuleștenii au plătit un milion de euro pentru a-l aduce în București. Internaționalul slovac nu a dat randamentul așteptat și a jucat doar 26 de meciuri, a marcat 2 goluri și a oferit o pasă decisivă. Are 15 prezențe pentru naționala U21 a Slovaciei și 4 goluri marcate.

400.000 de euroeste cota sa de piață, conform Transfermarkt

Citește și:
Gestul cu care Daniel Bîrligea și-a impresionat iubita: ce a apărut pe strada din fața locuinței lor
Stiri extrasport
Gestul cu care Daniel Bîrligea și-a impresionat iubita: ce a apărut pe strada din fața locuinței lor
„Stingeți becul, să nu mă vadă copiii cu creierul împrăștiat pe gheață!” » Saltul mortal al lui Ilia Malinin, nemaivăzut de decenii, împarte lumea patinajului: „Nu e element, e circ pe gheață”
Jocurile Olimpice
„Stingeți becul, să nu mă vadă copiii cu creierul împrăștiat pe gheață!” » Saltul mortal al lui Ilia Malinin, nemaivăzut de decenii, împarte lumea patinajului: „Nu e element, e circ pe gheață”
Giedrius Arlauskis a rememorat cel mai mare coșmar trăit în România: „Patronul a zis că trimite oameni să mă ducă în pădure și să mă bată”
Superliga
Giedrius Arlauskis a rememorat cel mai mare coșmar trăit în România: „Patronul a zis că trimite oameni să mă ducă în pădure și să mă bată”
Ralf Schumacher se căsătorește cu un bărbat cu 14 ani mai tânăr
Formula 1
Ralf Schumacher se căsătorește cu un bărbat cu 14 ani mai tânăr
VIDEO&FOTO Cum arată cea mai puternică Dacia Sandero din istorie
Profit.ro
VIDEO&FOTO Cum arată cea mai puternică Dacia Sandero din istorie
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„A aruncat o bancnotă de 200 de lei jandarmilor”, la Dinamo - Craiova. Ce a pățit după acest gest

Stresați de amintirea COVID, americanii iau vitamine și folosesc „o cantitate nebunească de dezinfectant pentru mâini”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează
Close