LIGA 1  ·  CAMPIONATUL MONDIAL AL MINORITĂȚILOR

Ținutul Secuiesc și-a făcut echipă națională! Un fost jucător al Rapidului e selecționer și a chemat jucători din Liga 1

Istvan Fulop, în alb-roșu
Istvan Fulop, în alb-roșu

Luni, 21 Mai 2018

Confederația Independentă de Fotbal organizează la Londra, între 31 mai și 9 iunie, Campionatul Mondial al Minorităților.

La acest turneu final va participa și naționala Ținutului Secuiesc, la care au fost convocați mai mulți jucători din Liga 1.

Selecționerul Ținutului Secuiesc este Robert Ilyeș, care este și jucător, iar printre cei chemați la lot se numără Istvan Fulop (Sepsi) și Lorand Fulop (FC Botoșani). Pentru această națională a fost convocat și Csaba Csizmadia, jucător cu prezențe în naționala Ungariei, născut la Târgu Mureș.

Mai mult, chiar și Gică Hagi trimite un fotbalist, pe Szabolcs Kilyén, iar din Liga 1 mai este și Bela Fejer, actual portar la Sespi, acesta fiind convocat la Karpatalya.

Echipele participante la acest turneu final sunt Tamil Eelam, Tuvalu, Armenia de Vest, Coreeni Uniți din Japonia, Tibet, Ținutul Secuiesc, Panjab, Padania, Cipru de Nord, Karpatalya, Ellan Vannin, Cascadia, Barawa, Kabylia, Matabeleland și Abkhazia.

clipboard01

 

Comentarii (12)

Mihai Ducu  •  22 Mai 2018, 07:55

Singura mirare e lipsa Cataloniei din turneu...

qwerty007  •  22 Mai 2018, 03:52

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Iris Cristian Jucan  •  21 Mai 2018, 20:21
Postat de badeadorian pe 21 Mai 2018, 16:55

Remarcabil modul in care se posteaza !!! Raman surprins ca nu au aparut obisnuitele "hienutze", mari lupi moralisti care muscau din felia unsa cu sovinism !! :)) Bravo pentru postarile pozitive si sa fie sa devenim candva cu totii civilizati .....

Si eu ma bucur pentru postarile pozitive , le urez succes . Dar ma mai bucura un lucru , ca si-au recunoscut statutul de MINIORITARI si nu de AUTONOMI, inseamna ca pana la urma inteleg acest aspect legat de pozitia lor in societatea romana :) o zi buna....

Vezi toate comentariile (12)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Fotbal, Liga Elitelor

Craiova U19 - Viitorul U19

Digi 2
12:00 Fotbal, Liga 2

Chindia Târgoviște - Metaloglobus

Digi 1, Telekom 3
12:00 Fotbal, Liga Elitelor

Banatul Timișoara U17 - FCSB U17

Digi 3
13:00 Fotbal, la Liga

Real Madrid - Betis

Digi 2, Telekom 1
13:30 Fotbal, Serie A

Chievo - Sampdoria

Digi 4, Telekom 2
14:00 Tenis, WTA

Finala Turneului de la Roma

Digi 1
16:00 Fotbal, Serie A

Empoli - Torino

Telekom 2
16:00 Ciclism

Turul Italiei

Eurosport
16:45 Baschet M

CSMU Craiova - BC CSU Sibiu

Digi 4
17:00 Fotbal, Liga 1

Voluntari - Dunărea Călărași

Digi 1, Telekom 3, Look
17:00 Tenis, ATP

Finala Turneului de la Roma

Digi 3
17:15 Fotbal, La Liga

Eibar - Barcelona

Digi 2, Telekom 1
19:00 Fotbal, Serie A

AC Milan - Frosinone

Digi 2, Telekom 2
19:00 Fotbal, Turcia

Galatasaray - Başakşehir

Look Sport
20:30 Fotbal, Liga 1

FCSB - CFR Cluj

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:30 Fotbal, Serie A

Juventus - Atalanta

Digi 3, Telekom 2
21:30 Fotbal, Serie A

Napoli - Inter

Digi 2, Telekom 1
Program TV complet

Liga 1

Play-off