FOTBAL  »  Superliga  »  TRAGEDIE

VIDEO Acum 17 ani îl decora pe Mircea Lucescu, astăzi la priveghiul acestuia » Traian Băsescu: „Un singur cuvânt am de spus”

În stânga, Traian Băsescu decorându-l pe Mircea Lucescu în 2009 / În dreapta, fostul președinte alături de fiul regretatului antrenor, Răzvan +23   FOTO
În stânga, Traian Băsescu decorându-l pe Mircea Lucescu în 2009 / În dreapta, fostul președinte alături de fiul regretatului antrenor, Răzvan

Articol de , , - Publicat joi, 09 aprilie 2026 15:02 / Actualizat joi, 09 aprilie 2026 15:07

Printre personalitățile publice care au venit la priveghiul lui Mircea Lucescu se numără și Traian Băsescu (74 de ani), fost președinte al României între 2004 și 2014, cel care l-a decorat pe regretatul antrenor în 2009.

Astăzi, în ultima zi în care doritorii îi pot aduce un ultim omagiu lui Mircea Lucescu, la catafalcul regretatului mare antrenor și-a făcut apariția și Traian Băsescu, președinte al României vreme de 10 ani.

Băsescu a depus o coroană funerară, a stat câteva clipe în fața sicriului cu trupul neînsuflețit al lui Mircea Lucescu, apoi a fost întâmpinat pe platforma metalică de Răzvan Lucescu, care l-a invitat să privească împreună către măsuța cu o parte dintre distincțiile primite de Mircea de-a lungul vieții.

Traian Băsescu și Răzvan Lucescu
Traian Băsescu, la priveghiul lui Mircea Lucescu
Traian Băsescu, la priveghiul lui Mircea Lucescu
Traian Băsescu, la priveghiul lui Mircea Lucescu
Traian Băsescu, la priveghiul lui Mircea Lucescu
+18 FOTO

Răzvan Lucescu i-a amintit lui Traian Băsescu cum i-a decorat tatăl

Cu una a fost decorat chiar de Traian Băsescu, în primăvara lui 2009, după ce Șahtiorul antrenat de Mircea Lucescu a cucerit Cupa UEFA, actuala Europa League.

Atunci, Traian Băsescu a semnat decretul privind conferirea Ordinului Național „Steaua României” în grad de Cavaler pentru Mircea Lucescu și decretul de conferire a Ordinului „Meritul Sportiv”, clasa a III-a, pentru Răzvan Raț, fotbalist la acea vreme la echipa din Donețk.

Traian Băsescu, la priveghiul lui Mircea Lucescu
Traian Băsescu, la priveghiul lui Mircea Lucescu
Traian Băsescu, la priveghiul lui Mircea Lucescu
Traian Băsescu, la priveghiul lui Mircea Lucescu
+18 FOTO

Traian Băsescu: „N-am de spus decât un singur cuvânt - Respect pentru Mircea Lucescu!”

Se aude cum, la un moment dat, fostul președinte îi transmite lui Răzvan, despre tatăl lui: „Genera respect. Și tu la fel!”.

După ce și-a prezentat omagiile familiei Lucescu, Traian Băsescu a ieșit din incinta stadionului, iar la ieșire s-a oprit pentru a oferi o scurtă declarație presei:

„N-am de spus decât un singur cuvânt: respect pentru Mircea Lucescu. A avut o viață extraordinară, dedicată sportului și României. Respect pentru Lucescu!”.

Mircea Lucescu, carieră inegalabilă în fotbal

  • Mircea Lucescu a făcut primii pași în fotbal la Dinamo București, echipă de care se leagă cea mai mare parte a carierei sale. A mai evoluat la Știința București și Corvinul Hunedoara.
  • Ca jucător, a câștigat 7 titluri de campion și o Cupă a României, toate cu Dinamo.
  • De-a lungul carierei de antrenor, le-a pregătit pe Corvinul, echipa națională a României, Dinamo, Pisa, Brescia, Reggiana, Rapid, Inter, Galatasaray, Beșiktaș, Șahtior, Zenit, naționala Turciei și Dinamo Kiev.
  • A câștigat 36 de trofee în cariera de tehnician: de 9 ori campionatul Ucrainei, de 8 ori Cupa Ucrainei, de 7 ori Supercupa Ucrainei, de 3 ori Cupa României, de 2 ori campionatul României, de 2 ori campionatul Turciei, precum și Cupa UEFA, Supercupa Europei, Supercupa Rusiei și Cupa Anglo-Italiană.

Documentar GSP: Il Luce. Maestrul

Citește și:
Gigi Becali a avut un remarcat după FCSB - Botoșani: „El ne-a calificat” » S-a luat și de un titular: „Indolent”
Superliga
Gigi Becali a avut un remarcat după FCSB - Botoșani: „El ne-a calificat” » S-a luat și de un titular: „Indolent”
Imagini rare: Zeljko Kopic, „spion” în Ghencea » Ce a făcut Mihai Stoica când l-a văzut
Superliga
Imagini rare: Zeljko Kopic, „spion” în Ghencea » Ce a făcut Mihai Stoica când l-a văzut
Primul refuz pentru Daniel Pancu la Rapid
Superliga
Primul refuz pentru Daniel Pancu la Rapid
Gigantul auto lansează mașina cu 7 locuri care este mai ieftină decât Dacia
Noutati auto
Gigantul auto lansează mașina cu 7 locuri care este mai ieftină decât Dacia
Rival pentru Dacia Sandero Stepway de la Skoda: un SUV de 15.000 de euro
Profit.ro
Rival pentru Dacia Sandero Stepway de la Skoda: un SUV de 15.000 de euro
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Copleșit de emoții în sala Rapid, Van der Vaart i-a atribuit lui Chivu un cuvânt imens: „Știam că așa va fi!”

Concertul lui Max Korzh a adus scene ca-n marile peluze europene! Imagini incredibile pe gazonul Arenei Naționale


Comentarii (2)
xhthu
xhthu  •  09 Aprilie 2026, 21:15

Securistii se respecta intre ei. Nici o surpriza

robertino22
robertino22  •  09 Aprilie 2026, 15:48

La cati a decorat Basescu, ar trebui sa fie din 5 in 5 minute la inmormantari.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează