FOTBAL  »  Superliga  »  TRANSFER

Al 11-lea transfer al verii la echipa din Superliga: „Bine ai venit”

Jakov Blagaic, în albastru, a semnat cu FC Argeș/ foto: Imago Images
Jakov Blagaic, în albastru, a semnat cu FC Argeș/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 20 iulie 2025 17:15 / Actualizat duminica, 20 iulie 2025 17:41

FC Argeș a anunțat transferul lui Jakov Blagaic (25 de ani), mijlocaș ofensiv care ultima dată a jucat la Puszcza Niepolomice, în prima ligă din Polonia.

Jucătorul de 1,73m înălțime a retrogradat cu fosta lui echipă în stagiunea trecută. El a jucat un an la Niepolomice. Înainte, a mai fost legitimat la Borac Banja Luka, Hajduk Split, Siroki Brijeg și Olimpija Ljubljana.

Blagaic a jucat 22 de partide în campionatul Poloniei sezonul trecut. A marcat un gol și nu a oferit niciun assist. Cea mai bună formă a carierei a traversat-o în stagiunea 2023-2024, când a înscris 5 goluri și a dat 12 assist-uri în campionatul Bosniei, în tricoul lui Banja Luka. Atunci a câștigat și titlul.

FC Argeș a făcut al 11-lea transfer al verii: Jakov Blagaic

„Bine ai venit, Jakov Blagaić! Dobrodošli! Jakov este mijlocaș ofensiv și a jucat în sezonul 2024-25 pentru Puszcza Niepolomice, în prima ligă din Polonia. Este născut pe 8 februarie 2000 la Split, în Croația. Crescut la academia lui Hajduk Split, una din cele mai bune academii din Europa, Jakov a debutat la seniori pentru clubul croat în stagiunea 2019-20, într-o victorie cu Istra 1961.

În sezonul 2020-21 a fost împrumutat la Olimpija Ljubljana, iar în sezonul 2021-22 a mers în Bosnia și Herzegovina, la Široki Brijeg. Grație prestațiilor bune în tricoul celor de la Široki Brijeg, a fost remarcat de Borac Banja Luka. În sezonul 2023-24 a câștigat campionatul în Bosnia.

Are selecții la reprezentativele U16, U18, U19 și U20 ale Croației. 350.000 de euro este cota de piaţă a lui Jakov Blagaić, potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.com. Bine ai venit în Familia Vulturilor și mult succes în tricoul alb-violet!”, este comunicatul de prezentare apărut pe argesfc.ro.

Al 11-lea transfer al verii la echipa din Superliga: „Bine ai venit”
Jakov Blagaic, în tricoul lui FC Argeș

Bursa transferurilor la FC Argeș

  • Antrenor: Bogdan Andone (confirmat)

  • Veniri: Leard Sadriu (NS Mura), Vadim Rață (U Cluj), Dorinel Oancea ( U Cluj), Nacho Heras (CSA Steaua), Rober Sierra (CSA Steaua), David Lazar (Universitatea Craiova), Caio Ferreira Martins (FC Bălți), Franck Tchassem (U Cluj), Ricardo Matos (Gloria Buzău), Adel Bettaieb (U Cluj), Jakov Blagaic (Puszcza Niepolomice)

  • Reveniri: Alexandru Silveanu (Câmpulung),, Alexandru Dinoci (CSM Rm. Vâlcea), Radu Ciuiulete (ARO Câmpulung), Radu Ailenei (Dumbărvița)

  • Plecări: Vlad Morar (liber de contract); Costin Ghiocel (liber de contract), Denis Oncescu (Dinamo), Emmanuel Mensah (CFR Cluj), Gabriel Gheorghe (Rapid), Eldin Mehmedovic (liber de contract)

Citește și:
Gigi Becali l-a sunat pe Mircea Lucescu: „Când începuse cu boala. Asta i-am propus”
Nationala
Gigi Becali l-a sunat pe Mircea Lucescu: „Când începuse cu boala. Asta i-am propus”
Scandalizați în direct! » A costat 20 mil. €, bani publici, dar nu mai funcționează: „Merită să ne mai agităm?”
Superliga
Scandalizați în direct! » A costat 20 mil. €, bani publici, dar nu mai funcționează: „Merită să ne mai agităm?”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
Superliga
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează