FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - CHINDIA 1-0

VIDEO U Cluj a rezolvat duelul în repriza secundă și o lasă pe Chindia în criză profundă, fără victorie în 10 meciuri

U Cluj - Chindia, în etapa #11, live

Articol de - Publicat duminica, 18 septembrie 2022 20:25 / Actualizat duminica, 18 septembrie 2022 21:10

Universitatea Cluj s-a impus pe teren propriu contra Chindiei Târgoviște, scor 1-0, adâncind și mai mult criza formației dâmbovițene, care rămâne singura formație din Superligă fără succes în acest sezon. La final, Adrian Mihalcea a anunțat că nu va mai continua pe banca oaspeților

Programul și rezultatele etapei #11

U Cluj a bifat duminică seara cea de-a doua victorie consecutivă de la revenirea în Liga 1, însă jocul clujenilor a lăsat multă vreme de dorit.

Decisive au fost mutările operate de Eugen Neagoe la pauză, Ștefan Vlădoiu și Lorand Fulop fiind artizanii singurului gol marcat, dar și „subțirimea” adversarului. O Chindia care zgârie, așa, din când în când, dar niciodată nu mușcă decisiv.

Cu un bilanț „de retrogradare”, trei remize, șapte eșecuri, Adrian Mihalcea pare la capăt de drum pe banca dâmbovițenilor.

Primarul Târgoviștei, Cristian Stan, a lăsat deja de înțeles că e nevoie de-o schimbare, doar președintele Consiliului Județean, Corneliu Ștefan, cel care l-a adus pe Mihalcea, a fost evaziv. Însă șefii ambelor entități au fost de acord că e timpul unei ședințe în pauza rezervată echipei naționale.

Adrian Mihalcea se departe de Chindia

Adrian Mihalcea a admis că eșecul de la Mediaș e echivalent cu demiterea sa de pe banca dâmbovițenilor: „Aveam ultimatum”.

„Cred că se vor lua măsuri. Dacă aș fi câștigat aici, aș fi continuat, așa ne-am înțeles. Așa, nu văd cum. Echipa e blocată în fața porții. Am condus multe jocuri, dar nu am câștigat. Chiar nu sunt supărat. Au alergat până în ultimul minut, dar asta a fost. Fotbaliștii au nevoie de un declic, e clar că e nevoie de o schimbare”, a spus Adrian Mihalcea la Orange Sport.

Schimbare de antrenor în Liga 1! Și-a anunțat în direct plecarea: „Nu văd cum să mai rămân aici!”
DEMISIE

2 victoriiși 3 remize are Eugen Neagoe în duelurile directe cu Chindia din Liga 1

Puteam închide meciul mai devreme, n-am făcut-o și am suferit pe final. Însă suntem în zona roșie, dar cu muncă și dăruire cred că vom ieși de acolo.

- Ștefan Vlădoiu, fundaș U Cluj

Trebuie să ne odihnim, să ne gândim ce e de făcut. Așa nu mai merge. Până acum reușeam să marcăm la fiecare meci, azi n-am făcut-o și am luat și gol. Cu toții greșim, dar numai noi putem să scoatem echipa din criza în care am băgat-o.

- Daniel Popa, atacant Chindia

U Cluj - Chindia 1-0

U Cluj - Chindia, echipe de start

Universitatea Cluj: Gorcea - Chipciu, F. Ilie, D. Ispas, Briceag - Purece, G. Simion, O. Bic - Haită, A. Bălan, Ely Fernandes
Rezerve: A. Păun, Ș. Vlădoiu, I. Filip, Remacle, L. Fulop, Hofman, M. Moraru
Antrenor: Eugen Neagoe

Chindia: Căbuz - Căpușă, Celea, Orozco Fernandez, Dumitrașcu - Akhmatov, Vorobjovas - A. Șerban, N. Chamed, C. Neguț - D. Popa
Rezerve: D. Moldovan, C. Avram, D. Boldor, Jipa, Grubac, Popadiuc, A. Ioniță, Atanase
Antrenor: Adrian Mihalcea

Stadion: Gaz Metan (Mediaş)
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti) / Asistenți: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) și Tunyogi Ferencz (Zalău)
Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei) / Arbitru AVAR: Dumitru Ionel Valentin (Gherghiţa)

Dan Petrescu pregătește plecarea de la CFR: „L-am sunat pe patron, ne întâlnim după meciul cu Pitești! Nu mai pot continua așa, să vină altul să câștige Champions League”

Nicolae Dică îl contrazice pe Becali: „Ei trebuie să rămână la echipă! Cu Viking eram cei mai buni, apoi zero...”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”